Google

Obrovský průšvih Googlu. Omylem smazal účet penzijnímu fondu s 125 miliardami dolarů

Nepříjemnou záležitost musel v minulých dnech řešit Google v Austrálii. Nedopatřením se mu podařilo smazat cloudový účet místnímu penzijnímu fondu, kde měli Australané uloženo 125 miliard dolarů. Přes půl milionu lidí kvůli chybě nemělo týden přístup ke svým financím. 

Dotčeným fondem byl australský UniSuper, který nabízí služby penzijního spoření pro zaměstnance pracující v oblasti vysokoškolského vzdělávání a výzkumu. Klienty jsou tedy univerzitní učitelé, profesoři a vědci. Celkem toto penzijní spoření v zemi využívá zhruba 600 000 lidí, kteří tam si tam uložili dohromady 125 miliard dolarů (cca 2,8 bilionu korun).

Dlouhé roky UniSuper využíval cloudovou platformu Azure a dvě vlastní data centra. Loni se ale většinu své infrastruktury rozhodl přesunout na Google Cloud, v jehož jádru má jeden účet. A přesně ten se Googlu tento měsíc omylem podařilo smazat. 

Jak přesně k tomu došlo, je doteď trochu záhadou. Nejdříve panovaly obavy, že penzijní fond se stal obětí kyberútoku, nakonec ale šlo o pouhý omyl, za kterým byla „ojedinělá miskonfigurace” ze strany Google Cloudu. 

Alespoň to prohlásil šéf Google Cloudu Thomas Kurian, který společně s ředitelem UniSuper Peterem Chunem zveřejnili formální omluvu směrem ke klientům. Kurian i Chun přiznali, že výpadek služeb byl extrémně frustrující – všichni klienti penzijního fondu týden neměli přístup ke svým financím.

První podobná chyba u Googlu

V prohlášení také uvádějí, že smazání způsobil „bezprecedentní sled událostí, kdy neúmyslná chybná konfigurace při poskytování služeb privátního cloudu společnosti UniSuper vedla k vymazání předplatného privátního cloudu společnosti UniSuper”. 

Podle Kuriana Google ještě nikdy žádnou podobnou chybu nezaznamenal. Do budoucna podle jeho slov firma podnikne takové kroky, aby se podobný incident neopakoval. 

Co se týče samotných klientů, pro ně má příběh šťastný konec. UniSuper měl naštěstí zálohu u jiného cloudového poskytovatele a účet na Google Cloudu se po několika dnech podařilo obnovit. Lidé o své peníze nepřišli a fond slíbil, že jim za týden výpadku dopočítá uniklé úroky. Záležitost nicméně opět ukazuje nutnost záloh a upozorňuje na možné hrozby spoléhání se na jednoho poskytovatele.

Zdroj: The Guardian

Diskuze (41) Další článek: 10 faktů o humanoidních robotech Tesla Optimus. Není čas ztrácet čas, humanoidi už se zacvičují v Gigafactory

Témata článku: