Technologie | Umělá inteligence | Procesory

Obrovský čip Cerebras překonal sám sebe. V druhé generaci má už 850 tisíc jader a 2,6 bilionu tranzistorů

Minulý rok se na konferenci Hot Chips 31 představil unikátní čip, který nemá obdoby. Je totiž rozložen v rámci celého waferu a díky obrovské velikosti se pyšnil i neuvěřitelnými hodnotami. Na letošní konferenci Hot Chips už byl ale prezentován novější model Cerebras Wafer Scale Engine (WSE), který je u TSMC vyráběn pomocí modernější 7nm technologie. A parametry jsou ještě velkolepější. 

Díky 7nm výrobě se zvýšil počet tranzistorů i jader. Zatímco předchozí 16nm model měl 1,2 bilionu tranzistorů, nová generace už jich má 2,6 bilionu, tedy více než dvojnásobek. Podobně se zvýšil počet jader z původních 400 tisíc na současných 850 tisíc jader.

Pro porovnání - současný největší vyráběný 7nm čip (Nvidia A100) má pouze 54,2 miliardy tranzistorů, tedy 48× méně. Podobně jako u první generace bylo nutné vyřešit spoustu problémů, které u běžných čipů inženýři neřeší. Například bylo nutné vytvořit speciální systém napájení (první generace čipu má odběr 15 kW) a s tím související efektivní chlazení s rychlým odvodem tepla od waferu. Bližší detaily o tomto „waferovém čipu“ se dozvíme až později, kdy budou k dispozici finální vzorky pro testování.

Minulý generace měla 18 GB paměti s propustností 9 PB/s, přičemž data v čipu mohla putovat rychlostí až 100 Pb/s. Firma s tímto druhem procesoru cílí například na segment akcelerace umělé inteligence v datacentrech a oproti běžným čipům už samotná vnitřní architektura počítá se „zmetky“ a poškozenými částmi, které jsou nedílnou součástí výroby čipů.

Diskuze (13) Další článek: Spojenec Tesly tvrdí, že jeho elektromobil na jedno dobití ujede přes 800 kilometrů. Jak to bude s rychlostí nabíjení?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,