Nevidim problem.Za energii plati, odebirat muze kdokoliv, udel odberu neni vyzadovn, tak co komu vadi? Kdyby si lidi radeji hledeli sveho.
Řešení je dát takovou cenu elektřiny, aby se to nevyplatilo a zavést pásmovou sazbu. Pro domácnosti by to nemělo efekt a velkoodběratelé by platili třeba stonásobek, pokud by neprokázali, že tu elektřinu spotřebovávají na něco smysluplného. Pak by tyhle nesmysly odtáhly jinam.
Vy jste tedy koumes - ze vas za totace nevzali do Centralni planovaci komise ?!Elektrinu prodava snad nejaka soukroma firma. Jak ji chcete diktovat, komu a za jakych podminek ma prodavat? Jakym pravem? Neni obvykle, ze velkoodberateli spis date slevu, nez prirazku?!A docela bych chtel videt, jak nejaky urednik ci politik bude moudre a nekorupcne rozhoduje, co je a co neni smysluplne vyuziti elektriny. Podle me je nesmysluplne vyuziti treba napajeni vaseho pocitace. Tak OFF!
Zlikvidovat bitcoin jde celkem snadno. Už dneska čtyři největší čínští těžaři ovládají přes 50% hash ratu sítě. A kdokoliv s dostatečně velkým výpočetním výkonem může dosáhnout téhož. Kdo ví, kolik je na světě entit ovládajících dostatečný výpočetní výkon, který když využijí v síti bitcoinu, získají nad ním plnou kontrolu. Nemusí být ani do sítě teď zapojeni, ale můžou být na to připraveni. Aneb proof of work je velký omyl, protože jeho domnělou bezpečnost přebijí peníze a protože neskutečným způsobem plýtvá zdroji.
- Ne- Proc uz se to nestalo?- Kolik vykonu (a investic) by potreboval novy tezar, pokud bych chtel mit vetsi vykon, nez vzichni ostatni dohromady (aby mel 51%)?- Jak by zareagovali ti ostatni?- Jen samotnych 51% vykonu na zniceni bitcoinu stejne nestaci. Maximalne si takovy utocnik vytvori svoji vetev blockchainu a ostatni ji budou ignorovat.- Pokud by ProofOfWork byl omyl, tak by se bitcoinova komunita mohla shodnout na zmene protokolu (jako se jiz mnohokrat shodla)- Jenze zatim ProofOfStake meny nepradvadeji zadnou velkou paradu, spise celi problemum a hackum. Az to odladej, muze na stejny system pripadne prejit i ta nejrozsirenejsi, nejznamejsi, neduveryhodnejsi a nejhodnotnejsi mena. Ale tento leader si nemuze dovolit riskantni experimenty.- Bitcoin zadny ProofOfStake treba nebude potrebovat, protoze takovy LightningNetwork muze nad/mimo bitcoinovy blockchain odbavit o nekolik radu vice transakci. Levneji, rychleji, mene energeticky narocne. Technologie je pripravena, jen chvili trva, nez se rozsiri.- Pripadne muze vzniknout nejaka rychla a nenarocna mena na male a levne transakce a ta bude bitcoinem jen kryta (jako drive dolar zlatem) - a smenovat/vyrovnavat se to bude pomoci AtomicSwaps.- Bitcoin je stale mlady fenomen, ktery samozrejme jeste bude dlouho dozravat. A nelze dopredu rict, jakym smerem se bude vyvijet. Pokud na nej staty budou utocit, tak se bude vyvijet k vetsi odolnosti (kdyby tato hrozba neexistovala, tak nikdy nezere tolik elektriny, jako dnes - protoze ta jde z 99.9% na zabezpeceni, jen ze zlomu na zprocasovani transakci). Pokud staty budou bitcoinove transakce sledovat (tak aby i na nem zrusily donedavna posvatne bankovni tajemstvi), bude se vyvijet smerem k anonymite (ala Monero). Pokud stat zrusi ci zasadne omezi hotovost (coz bude muset, pokud po pristi krizi bude chtit jit s uroky vyrazneji do zaporu), zacne bitcoin zavadet vlastnosti schopne hotovost maximalne nahradit. Atd...
Ale POZOR: zase aby to nevyznelo, ze bitcoin nekriticky podporuju a povazuju ho za jasneho menoveho viteze v budoucnu.Ne, tak jenom mluvim s kritiky, kteri podle me bitcoin kritizuji nespravnou argumentaci. Kdyz se bavim s dogmatickym bitcoin-maximalistou, tak budu uvadet argumenty proti bitcoinu.Nikdy nikomu nedoporucuju nic jako "dej vsechny sve penize do BTC". Ani nahodou a ani vzdalene.Je zde jen moznost, ze bitcoin se ujme. Vyhrat muze jina (lepsi) kryptomena. Nebo opet to tradicni zlato, ktere po kazdem experimentu s nekrytyma papirkama a jeho hyperinflacnim kolapsu se v historii vzdy vratilo.Ne nadarmo Cina, Rusko a mnohe dalsi staty (jen CR kona opak) posiluji sve zlate rezervy.Tedy rozhodne nevsazim "zivot" na bitcoin a jeho zarnou budoucnost. Je to jen moznost. Ale neni od veci treba aspon 5% portfolia v nem mit. Je to majetek, ktery snadno schovate, snadno vyvezete, snadno poslete kamkoli po svete. Je to jeden z mala typu majetku, ktery vam nemohou sebrat, znarodnit, zdanit, znehodnotit. Pokud ma nejaka rizika a hrozby, tak jsou to velmi casto rizika a hrozby dost odlisne od tech, ktere hrozi jinym typum majetku (statni penize, dluhopisy, akcie, nemovitosti, ...) a proto se docela hodi k diverzifikaci.
"- Jen samotnych 51% vykonu na zniceni bitcoinu stejne nestaci. Maximalne si takovy utocnik vytvori svoji vetev blockchainu a ostatni ji budou ignorovat."Pokud by toto bylo pravda, pak vlastně tvrdíte, že k ovládnutí sítě stačí mít 49% výkonu.A navíc se pořád točíte na dnešku. Dnes těžaři vydělávají na podepisování transakcí. Mají za to bitcoiny. Čím větší mají výkon, tím častěji se jim daří podepsat a vytěžit. Mají profit z toho, že síť funguje. Ale co bude zítra? Tedy spíše co bude v roce 2021? Odměna za "být hodný" bude klesat. Zhruba v roce 2025 bude už jen čtvrtinová a do roku 2030 bude odměna za "hrát podle pravidel" jen desetina toho, co dnes. Pohled do budoucnosti je jasný - umře to prostě proto, že jednoho dne začne být výhodnější podvádět. Nebude to brzo, ale přijde to. Kdo správně odhadne ten okamžik, ten na tom slušně vydělá.
Mam dojem, ze tomu ne uplne rozumite.Byla odmena vyssi, kdyz za vytezeni bloku bylo 50 BTC a jeden stal 1 dolar? Nebo spis dnes, kdy je odmena za vytezeni bloku "jen" 12.5 BTC a jeden BTC stoji vic jak 6000 USD (po tom hrozivem propadu)?Navic zde je poplatek za jednu transakci a jeho vyznam pravdepodobne poroste. A pri tom to nebude mit vliv na cenu transakci drobnych uzivatelu, protoze pomoci LN se treba tisic ci 10tis drobnych transakci zapise (napr. 1x za den) do blockchainu najednou, v jedne transakci.A tezari maji mnoho dalsich duvodu nepodvadet - napriklad proto, ze by tim znehodnotili bitcoiny, ktere maji.Kdyz nekdo porusi pravidla, vlastne tim zalozi novou menu, klon bitcoinu. Ale majorita jede dal ve vlastni vetvi. Uz se to stalo nekolikrat - Bitcoin Cash, Bitcoin Gold, ...
Už ať ta bublina konečně praskne! 😀
Mě na celém tom bitcoinu zajímá jediné - opravdu si John McAfee uřízne svůj penis jak slíbil, že to udělá pokud v roce 2020 bitcoin nedosáhne hodnoty milion dolarů, což je dnes už velmi silně pravděpodobné, že nedosáhne ani náznakem? 😀
Asi budou muset omezit vysavace... 😀
Uvedmote si, PROTI KOMU BITCOIN STOJI. Proti hackerum, ktere motivuje potencialne mnoha-desitek-miliardova odmena, kdyby uspeli. Ale hlavne proti statum! Protoze vsechny predchozi pokusy zalozit svobodnou nestatni nezavislou menu skoncily zasahem represivnich slozek statu (kdo by si taky dobrovolne nechal sebrat monopol na tisk/padelani penez - politik urcite ne).Podivejte se, jak skoncil NotHaus, nebo system e-gold_______________________________________________________________________________________________________________Takze bitcoin MUSI tolik investovat do zabezpeceni. Ne proto, aby Lojza neukradl Tondovi 3 BTC. Ale aby FBI nemohla zasahnout a BTC vypnout. Aby Cina i pres veskere snahy nebyla schopna zabranit svym obcanum BTC vlastnit a pouzivat. To same Venezuela, Rusko, Iran, EU, atd... Obrana proti takovym monstrum tezko muze stat nejake drobne.
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 9. 2018 11:56
Pokud by vlády států váhové kategorie USA, Čína, Rusko, EU opravdu chtěly bitcoin zlikvidovat, tak by to mohly udělat bez ohledu na nějaké zabezpečení. Stačilo by jej prostě zakázat - např. provideři by blokovali porty na kterých komunikuje bitcoin protokol, legální obchody v zemi by bitcoin nesměly přijímat, banky by nespolupracovaly s crypto směnárnama - nebylo by možné legálně bitcoin vyměnit za státní měnu. Bitcoin by se mohl pohybovat pouze na černém trhu.
For je v tom, ze se na tom tezko domluvi.A je plno statu, ktere naopak crypto docela podporuji (singapur, svycarsko, ...).Takze kdyz budu cinan (a verte mi, cina uz udelala DOST pro potlaceni bitcoinu - a nic, jen vyhnala smenarny do zahranici a prisla o danove prijmy), tak koupim BTC klidne na cernem trhu. A jakmile opustim cinu, v pohode se ke svym penezum dostanu.Dalsi vec je, ze i pro mnoho politiku bude bitcoin stale vitanejsi a bezpecnejsi alternativou ke krabici od vina plne penez (Rath by dnes s BTC asi byl docela v pohode).Jak rikam - staty v minulosti kazdy takovy pokus o nezavislou menu zadusily. Pomerne zahy. Pouze (!) s BTC to zatim neudelaly (i kdyz se v ruzne mire snazi a ne ze ne) - a duvodem nejpravdepodobneji bude, ze to asi neni tak lehke.Ono taky ten boj proti konkurentovi je priznanim vlastni slabosti a obav, ze? Kdyby stat zakazal BTC, tak jdu preventivne vsechny zbyvajici koruny vymenit za zlato.Blokovani portu providery je iluze. BTC zadny port nepotrebuje, navic tu je Tor. A pokud jde o penize, lidi by si klidne poridili satelitni internet, mimo kontrolu statniho firewallu. Plus samozrejme proti takove cenzure internetu vznikne odpor. Nez se staty rozkyvaji, bude mit BTC tolik uzivatelu, ze zastavit to by znamenalo zavest represe na urovni KLDR. Jenze kazda represe ma ekonomicke dopady. A staty budou BTC potlacovat primo umerne tomu, jak samy (jejich dluhy a jejich meny) budou padat do problemu. Ale kdyz staty budou padat do problemu (nebude na penze, bude vysoka inflace na statni mene, budou zaporne uroky v bankach, stat bude rozdavat nepodmineny zakladni prijem primo z tiskarny, bude se omezovat/zakazovat hotovost), tak lidi budou mit velmi silny duvod mit a pouzivat bitcoin a statni regulace obchazet.Kazdy jednotlivy stat ma bitcoin nerad. Jenze navzajem v nem videj nastroj boje proti nepratelskym statum. USA a EU uvaluji sankce na Iran a Rusko (a proto je pro ne bitcoin praktickou alternativou - Putin zvazuje masivni tezbu BTC na Sibiri pohanenou mistnim plynem). Cina je s USA v obchodnim konfliktu. Rusko a Cina chteji sesadit dolar z pozice svetove meny. Atd... Opravdu verite na dohodu?To tedy ja spis verim na bankroty statu (kdyz vidim, jak to vsichni vedou, kam speje demograficky vyvoj, atd...).Papirovym penizkum neverim ani trochu. Prezije zlato a bitcoin. V jakem pomeru budou vladnout, to nevim. Doporucuji mit oboje, ale samozrejme kazdy sveho stesti strujcem.Navic i kdyby se staty nepravdepodobne dohodly, tak to neznamena konec/zniceni bitcoinu. Jen jeho vytlaceni do sede ekonomiky (vzpomente, jak za socialismu kazdy, kdo nemel holy zadek, shanel dolary a marky). A vsechny takove represe maji z principu jen docasny charakter. Drive ci pozdeji si v nejake zmi uvedomi, jak je ty tuhe represe dusi a jak mohou vydelat tim, ze se stanou danovym i bitcoinovym rajem. Tedy bitcoin jde (za teoretickeho predpokladu dohody usa, eu, ciny, ruska, saudu, iranu, brazilie, ...) trochu docasne omezit. Nic vic.
Posledni 2 odstavce:https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3936565/pad... Jak asi stat bude resit sve rostouci dluhy? Ano, pokusi se je rozpustit v inflaci.Jak asi bude resit demografickou katastrofu a nedostatek penez na zdravotni peci a domovy duchodcu? Ano, pujci, resp. vytiskne si je.Jak bude stat resit pristi krizi? Ano, snizi uroky (tentokrat silne do minusu) a zakaze (silne omezi) hotovost, aby lidi pred zapornymi uroky v bankach neutikali do hotovosti pod matraci.-----------------------------A vyvoj BTC smerem k vetsi odolnosti a anonymite:https://kryptomagazin.sk/anonymne-transakcie-pre-b...
😁 heh co by za takovou farmu dal čez 🙂 to by se jim klidně dotáhly i nové kabely pokud by byly potřeba 🙂 škoda jen že se výkon a spotřebovaná enegrie moc efektivně nedá využít nepočítam li tím konečný produkt jakým je kryptoměna.
Škoda, že tyto projekty nemají trochu větší hloubku.Vystavět mobilní farmu severněji, aby se významně ušetřilo na chlazení a přebytečné teplo jen tak nevyfukovat ven.Třeba ohřev vody pro výrobní haly a podobně.
No ono to k tomu myslím spěje, jen to nebude hned.Hlavně ale kvůli socialismu - pokud v tom městečku je taková poptávka po elektřině, pokud se o ni v létě těžaři přetahují s klimatizacemi v bytech a kancelářích, tak v normální tržní ekonomice by cena elektřiny (např. právě v tom létě) šla nahoru a vznikl by tak racionální ekonomický impuls to řešit. Jenže předpokládám, že pro sociálnědemokratického politika je nepřípustné, aby lidem rostla elektřina na klimatizování, vyhřívání bazénů a na napájení herního PC. Zamezí (sezónnímu) růstu její ceny a problém pak nemůže byt tržně řešen.
Určite by ťa potešilo ak by ti cena za elektrinu stúpla o 100% pretože v meste kde bývaš niekto ťaží BTC. Čo urobíš - predáš dom a odsťahuješ sa?
Tak zaprve s elektrinou je ten trh asi vetsi, nez jedno mesto, ne?Nebo jako myslite, ze to jedno mesto je odstrizene od zbytku?Spis to vypada tak, ze to mesto lidem tu elektrinu mesto dotuje a pak se divi, ze ji vic pouzivaji. Ostatne proto ze bitcoin hodne tezi ve venezuele - je tam elektrina velmi dotovana.No a za druhe to se mi muze stat s ledascim. Treba nekdo zacne krmit prasata rohlikama a v mem meste vzrostou 10x. Co s tim budete delat? Komunisticky zakazete krmit prasata rohlikama?Mimochodem - to mi vypraveli rodice, ze se delo za komunismu. Susene mleko pro kojence (Sunar) bylo ze "socialnich duvodu" dotovane a tak s nim venkovani zacali krmit prasata (vy byste asi prisel se zakazem a regulaci). A tak udelali super byrokraticke opatreni, ze Sunar byl jen na potvrzeni, ze mate male dite a jen urcite mnozstvi mesicne. Asi se vam po tom socialismu styska, ze?
A čo sa ti zdá na tom "komunistickom" regulovaní predaja Sunaru zlé?Jediné rozumné riešenie ako to mohol štát riešiť.Nie som zástanca dotácii všeobecne ale niekedy je to najjednoduchší spôsob ako sa môže vyriešiť nejaký problém. A vôbec sa to netýka socializmu, kapitalizmu ...
Pokud souhlasíte s komunistickou politikou, tak zřejmě jste komunistou a těžko se můžeme shodnout.A samozřejmě - každá dotace je projevem socialismu (deformuje trh a hlavně napřed někoho musíte okrást/vyvlastnit/znárodnit, abyste na dotaci měl). Dotace je opakem kapitalismu/trhu/svobody - kdyby nebyla opakem svobody, tak by asi lidi dotovali dobrovolně a ze svého.Jediné rozumné řešení nebylo dotování Sunaru, ale tržní cena Sunaru a samozřejmě jeho nestátní, konkurenční, tržní, kapitalistická produkce.Nic bych neměl proti vašemu socialismu, kdybyste si ho (v nějakém kibucu - tedy na svém) provozovali sami mezi sebou, za své. Dotujte si pak co chcete. Ale ne za peníze lidí, kteří raději svobodu a kapitalismus.
S čím má problém? Když si to zaplatí, proč by ne.. Lidé spotřebovávají energii na daleko větší kraviny..
Jestli DALEKO větší nevim, ale na kraviny rozhodně. Počínaje ohříváním vody na čaj (studená z kohoutku se dá pít taky) a konče směšnými pohyby, které mohly místo toho být nahrazeny šlapáním a přeměněny na elektrickou energii.
No to právě že ne. V míře neefektivity spotřebované energie snad BTC překonává jakoukoli jinou lidskou činnost. Zvlášť pokud jde o IT aplikace.
Tak jakou efektivitu má třeba hraní her na PC, sledování videa... ?
Přesně - kolik spálí herní PC na celém světě?
Prosimtě si uvědom, že spotřeba BTC je drastická v porovnání s drtivou většinou činností, i když je vezmeš v rámci celého světa. Už takové srovnání ukazuje, jak ohromný je to rozdíl. BTC denně používá zlomek lidí v porovnání s počtem hráčů her a přesto ti vyjde, že hraní her spotřebuje zlomek energie, co provoz BTC.
Ne. Klimatizace na celem svete urcite spotrebuji vic, nez tezba bitcoinu na celem svete.V bitcoinu lidi drzi 110 miliard (!) dolaru, to pro ty lidi predstavuje nejaky uzitek. Jaky je uzitek z toho, ze miliarda lidi pali energii v pocitacovych hrach?(ano, podle me v tom uzitek je - jejich poteseni - a nikdo nema soudit, ktery ten uzitek je vetsi)
Ano, věci jako chlazení a topení jsou ohromně energeticky náročné, na druhou stranu nemusíme řešit jejich přínos. A opět, srovnáváme tu celou populaci Země a aktivitu pár desítek tisíc jedinců.
Topilo se v chandlých oblastech desetitisíce let.Ale zrovna přínos klimatizace je silně diskutabilní. Je to v zásadě jen kvůli pohodlí uživatelů, zdraví to naopak škodí. A masově jet to záležitost posledních pár desetiletí. V dávnějších dobách byly (nějakými větrně-vodnímí systémy) chlazeny pouze paláce boháčů.
Tak určitě by se daly najít nějaký průzkumy o schopnosti lidí vyvíjet nějakou smysluplnou činnost ve 22 a 35 stupních. A jsem si jist, že to bude ve prospěch těch 22.
Jenže tu energii nepotřebuje "provoz BTC". Ten sám o sobě je celkem energeticky efektivní. Energii spotřebovává především těžba nových Bitcoinů (denně je vytvořeno 1800 BTC, na poplatcích za transakce zaplaceno pouze 15 BTC). Energie tudíž odpovídá daná tržní cenou BTC. Tím jsou nové BTC podloženy. Tak jak bude těžba klesat, bude klesat i spotřeba energie na těžbu nových BTC.
Jak sám o sobě efektivní? Lze provést transakci, aniž by se propálilo tolik energie?
Vždyt jsem to přece vysvětlil.Transakcím odpovídají transační poplatky, které aktuálně tvoří jen cca 1 setinu odměny v bloku. Zbytek je odměna, nové bitcoiny, aktuálně 12.5 BTC, která v tom bloku prostě je, i kdyby nikdo žádnou transakci zrovna neposlal. Takže tuto odměnu nelze spojovat s počtem transakcí a dělat z toho nějaké výpočty. Ta odměna je emise měny, nikoliv transakce mezi uživateli.Jestli to nechápete takto, tak na to můžete jít selským rozumem. Když posíláte BTC transakci, tak za ni platíte poplatek minérovi. Tento poplatek je aktuálně zhruba 3 Kč. Minér kvůli vám určitě nebude pálit energii ve vyšší hodnotě, proč by to dělal?A jestli to pořád nechápete, představte si to jako zlato. Těžba zlata je rovněž náročná. Na lidskou práci i energii. Ale asi by nikoho nenapadlo tuto energii přímo spojovat s transakcemi, kdy někdo někomu prodá zlatou minci. Však jednou vytěžené zlato může být použito v mnoha transakcích, stejně jako jednou vytěžený Bitcoin.
To všechno je sice hezké povídání, ale z hlediska výsledného efektu naprosto nepodstatné. To bychom stejně mohli říci, že nebudeme do energetické náročnosti výroby automobilu počítat zpracování oceli atd.Je úplně jedno jak BTC funguje vnitřně, podstatný je vnější efekt a to je zpracování transakcí, to jediné zajímá běžného uživatele a je to primární cíl provozu té sítě. Tedy je nutno zahrnout veškerou energii, která je k tomu nutná.
U automobilu nemůžete počítat jen výrobu oceli, ale výrobu oceli minus výnos z recyklace toho materiálu, až to auto doslouží. A že se kovy vykupují i bez dotací. A obdobný princip je u BTC. Akorát, že, coby virtuální komoditu, ji lze recyklovat a využít stále dokola v dalších platbách velice efektivně.Běžného uživatele zajímá, kolik zaplatí za transakci. A to jsou cca 3 Kč. Což náklady pokryje, protože minér není charita. Zbylé náklady minér pokryje prodejem BTC na trhu, což koupí někdo, kdo chce v BTC spořit, resp. spekulovat. Opět za své. Spálení té energie vznikla hodnota (BTC), podobně jako zdálnivě zbytečným vytěžením zlata ze země a jeho zpracováním vznikne hodnota. A tu hodnotu určuje u obojího trh, lidi tomu BTC hodnotu přisuzují, aktuálně 6392 USD/BTC.Pokud chcte takto trapně argumentovat proti Bitcoinu, měl byste argumentovat i proti zlatu. Průmyslové využití zlata (10%) je totiž naprosto minimální, oproti využití ve finančnictví (90%).
Běžného uživatele jsem zmínil proto, abych dal najevo, kde je ta hranice, která dělí vnitřní implementaci a vnější efekt. To kolik user platí za transakci je zde nepodstatné.Proti zlatu nemusím nijak argumentovat, protože není tak brutálně neefektivní. Jsem si jist, že nikdy v historii nežrala jeho těžba tolik a nejspíš ani nikdy nebude.Řeknu to ještě jinak - jestliže udělám databázi A, která bude používat efektivní algoritmy a datové struktury a jinou DB B, která bude úplně tupá, při přidávání dat bude dělat kopie a vyhledávání bude sekvenční, tak zde hovoříme o efektivní A a velice neefektivní B (jak z hlediska rychlosti odezvy, tak spotřeby energie). To je objektivní pozorování.To samé můžeme udělat zde. BTC je - cituji: "inovativní platební síť a nový druh peněz". Zpracovává zhruba 3 platby za sekundu a eviduje řádově 1e7 účtů. Vzhledem k tomu, že podobný servis lze obsloužit na kdejakém obstarožním noťasu s příkonem 20W, který bude 99% idle, tak je současný příkon zhruba 8GW prostě brutálně neefektivní způsob jak to dělat.Ano, bylo by to velmi zranitelné řešení, bylo by nutno vyřešit věci jako bezpečnost, anonymita, nezávislost, atd. To má BTC vyřešeno dobře, ale jsou to svým způsobem implementační detaily a lze je řešit různě. Autoři BTC to řeší tak, že to momentálně žere 400 milionkrát víc než ta primitivní tupá implementace. A to je prostě objektivně neokecatelně brutálně neefektivní. Je to dokonce tak neefektivní, že se to svou spotřebou řadí mezi milionové státy.Tím bych to asi uzavřel, víc polopaticky už to nedovedu.
Není to složité, však také full bitcoin node dokáže běžet i na Raspberry Pi.Jde o ty "implementační detaily". By jste patrně geniální a z rukávu sypete nápady jak "bezpečnost, anonymitu, nezávislost" udělat lépe než Bitcoin. Tak jen do toho, budete slavný a bohatý.A stále jste nepocopil tu základní věc. Na provoz sítě jde jen velmi malá část výkonu (ověřování transakcí zvkládne i to Raspberry Pi a pro bezpečnost stačí, když nikdo nemá více než 50% výkonu, bez ohledu na to, jaký ten výkon v absolutní výši je). Většina výkonu jde na ty odměny - tj. férovou iniciální distribuci, měnu potřebujet edostat mezi lidi. Vyrobit Bitcoin prostě musí stát tolik, kolik je tržní cena, pokud má být distribuce férová a každý ho dostal zaslouženě. Jinak se uchýlíte k něčemu jako je ICO = tj. tokeny prodávají zakladatelé, což není férové ani náhodou a už ten ICO boom taky přestal.
> By jste patrně geniálníTohle je přece nesmyslný argument. To že je něco objektivní fakt přece nesouvisí s tím, zda jsem či nejsem geniální.> Na provoz sítě jde jen velmi malá část výkonuMomentálně je těžba a schvalování neoddělitelná věc, přesněji nelze schvalování vyjmout stranou. A já chápu, proč to žere tolik, to mi nemusíte vysvětlovat.
na PC se nehraje 24/7, ty těžební stroje žerou i víc než vytížené normální herní PC, protože je tam prostě víc grafáren s vyšším výkonem (nepočítám asic čipy třeba pro BTC).
To je úplně někde jinde. Spotřeba BTC kolísá, ale řádově jedna transakce sežere stovky kWh (momentálně kolem 800 kWh).Když odhadnu akcelerované video na 50W, tak za to mám skoro dva roky čumění na video.Už to začínáš chápat? Jedna transakce je srovnatelná se dvěma lety videa! Tak brutální rozdíl to je.Když by se celá republika hodinu koukala na youtube, tak je to stejné jako nějakých 600 transakcí. A opravdu do toho nemusím počítat servery, který to video posílaj, ty mají spotřebu úplně zanedbatelnou.
No a?Kdo a jakým právem má rozhodnout, zda energii dávat na ověřování transakcí, nebo na hraní her a klimatizování (které v součtu budou žrát daleko víc).Sakra jsme snad (stále ještě aspoň z části) ve svobodě a můžeme si tak za své peníze koupit elektřinu a použít ji na co chceme, ne? Stejně tak snad mám furt právo jít si koupit 10 kilo nejlepší šunky a nakrmit s ní psa, nebo ne? Nakupuju to za své! Na rozdíl třeba od státu, který (předraženě) nakupuje za to, co mi silou sebral.Navíc: je nesmysl přepočítávat to na jednu transakci. Jedna bitcoinová transakce asi bude mít větší (dolarovou) hodnotu, než běžná trasakce v korunách (platba 80Kč za nákup). Navíc tam ta elektřina nejde jen na transakce, ale na bezpečnost celého systému - také ho ještě nikdo nikdy nehackl. Kolik energie na transakce a na zabezpečení celého systému dávají banky celého světa (ano, protože bitcoin je globální systém)?Navíc samozřejmě bitcoin je mladá technologie a stále se zlepšuje. Již se začíná prosazovat nadstavba LightningNetwork, která umožní daleko (o mnoho řádů) větší množství transakcí, za menší cenu a s menší spotřebou.Řeči o energetické náročnosti bitcoinu jsou tak jen snahou pošpinit systém, který ohrožuje státní vynucený monopol na peníze a který také štve lidi, co zaspali jeho nástup.
Pekne draha bezpecnost. Kdyby bylo na 10 obyvatel 100 policajtu, tak bude taky bezpecnejs. Ale ta cena...Bitcoin je asi tak efektivni jako soukroma atomovka do kazdy domacnosti. Tj. nejhorsi mozny reseni nejakeho "problemu" (tady zrejme nekdo ma problem s centralnimi bankeri, ale zavist nad moci jinych se taky da lecit).Nesnasim ekoteroristy, buzerujici kvuli trose coě ve vyfuku, ale nemam proste doma pusteny topeni naplno a k tomu pruvan. Pokud to neni nutny, tak neplytvam. A bitcoin nutny opravdu neni a pritom je to plytvani bezbrehe, ktere nema v dnesnim svete obdoby.
_____________________________________Divate se na to z nedobreho uhlu. U statni policie se me nikdo nepta, jak velkou bezpecnost za kolik penez chci. Proste mi ty prachy financak sebere a kdyz se budu vzpouzet (treba rikat, ze tolik bezpecnosti nechci, nebo ze bych ji od soukrome firmy koupil levneji), tak me zavrou a zkonfiskujou mi majetek._____________________________________Kdezto u bitcoinu si lidi tu bezpecnost zcela zjevne porizuji dobrovolne - asi jim za to stoji. Takze bych jim do toho s prominutim nemluvil._____________________________________Uvedmote si, PROTI KOMU BITCOIN STOJI. Proti hackerum, ktere motivuje potencialne mnoha-desitek-miliardova odmena, kdyby uspeli. Ale hlavne proti statum! Protoze vsechny predchozi pokusy zalozit svobodnou nestatni nezavislou menu skoncily zasahem represivnich slozek statu (kdo by si taky dobrovolne nechal sebrat monopol na tisk/padelani penez - politik urcite ne).Podivejte se, jak skoncil NotHaus, nebo system e-gold_____________________________________3-[3-[3-[3-[3-[3-[3-[3-[3-[3-[3-[3-[Takze bitcoin MUSI tolik investovat do zabezpeceni. Ne proto, aby Lojza neukradl Tondovi 3 BTC. Ale aby FBI nemohla zasahnout a BTC vypnout. Aby Cina i pres veskere snahy nebyla schopna zabranit svym obcanum BTC vlastnit a pouzivat. To same Venezuela, Rusko, Iran, EU, atd... Obrana proti takovym monstrum tezko muze stat nejake drobne.
Většina tvých argumentů je totálně na vodě a je triviální zdůvodnit proč. Pak je na místě otázka: proč sis to kriticky nezhodnotil sám a chceš to po jiných?
Takhle nesmyslný výpočet se mi skoro nechce ani komentovat. Opravdu věříš tomu že BTC je perpetuum mobile a že 800kWh na transakci stojí zlomek dolaru ?
Zjisti si prosím jak funguje BTC, ať tu nemusím vypisovat triviality.V čase to kolísá, ale stovky kWh na transakci jsou fakt nejmíň poslední půl rok.
Děkuji za radu ale o fungování mám dost dobrou představu zabývám se tím od roku 2010. Pointa toho co jsem psal je v tom, že ti při tvém výpočtu nepřijde divné že 800kWh na transakci a cena transakce je řádově úplně jinde, mnohonásobně menší. Tvůj výpočet by byl korekt, pokud bys porovnával ekvivalent kWh v ceně transakce. Nikoli nějaké stovky kWh na transakci ve kterých je krom transakce zahrnut i podíl na hodnotě vytěženého BTC.
No vidíš, tak sis to zodpověděl sám.Co je korektního na tom přepočítávat nějaké ekvivalenty? Celý výsledný efekt té sítě je přesypávání nějakých hodnot mezi peněženkami a na to je spotřebováno X energie.Jestliže tedy mluvíme o efektivitě, tak je logické se podívat na podíl efektu (jiný efekt než přesun hodnot to nemá) a vynaložené energie.I v této diskuzi je vidět, že mnoho lidí nemá absolutně šajn o tom, jak moc to propálí na jak málo, takže to porovnávají s globálním provozem youtube, s herními PC, klimoškami atd. protože to vypadá, že ty musí žrát strašně moc. O to víc jsou pak šokující skutečná čísla. Proto je dobré to ukázat na tak prostém případě jako je 1 transakce.
Váš problém je, že to vidíte jen jako "přesypávání hodnot mezi peněženkami".Ale to není pravda. Většina (99%) odměny v blocích jsou nové BTC, které je a bude možné použít jako uchování hodnoty, a dále použít opakovaně (!) v mnoha dalších transakcích. Stejně jako se zlato jednou náročným procesem vytěží a pak lze s ním platit opakovaně, stejně tak se taková česká pětikoruna jednou vyrazi a pak lze s ní platit opakovaně.Takže pokud chcete provádět takovéhle globální úvahy, tak berte v úvahu celý systém v čase, včetně budoucnosti. Těžba nových Bitcoinů (tedy ta energie, která vám vadí) postupně klesá a to geometrickou řadou.A hlavně - tady nikdo žádnou energii nikomu nekrade. Nikdo nic nedotuje (tedy kromě eletřiny zdarma ve Venezuele, což je úchylně samo o sobě). V zemích, kde existuje daň z elektřiny, je tato odvedena. Takže lidi, co těží a používají BTC tak činí z vlastní vůle a na vlastní náklady, takže je dost divné jim do toho kecat.
Nikoli, celková spotřeba energie stoupá, aspoň tu nelžete.Je na místě jim do toho kecat jako každému, kdo svou aktivitou vyvine na prostředí a společnost neúnosnou zátěž. Ostatně v případě elektrické sítě je to naprosto běžné - pokud někde postavím krabici s příkonem 50MW tak nemůžu čekat, že mi tam jen natáhnou kabel a řeknou “hodně štěstí”.
Pokud trochu rozumíte BTC a ekonomii, tak víte, že v delším horizontu cena spotřebované energie (+ostatní náklady na těžbu, například HW), průměrně odpovídají ceně vytěžených BTC. Nemůže být vyšší, protože jinak minéři prodělávali a to žádný businessman dlouhodbě nebude. Nemůže být ani nižší, protože těžba BTC je silně konkureční trh a vznikly prostor by obsadili další hráči (doufám, že víte, že odměna se dělí mezi všechny minéry, takže přidá li se další, ostatní vytěží průměrně méně).Takže klesá-li tento rok cena BTC, klesá zákonitě i spotřeba energie (odměna za blok se tento rok nesnižovala, to je jen 1x za 4 roky). Jo, roste hashrate, ale to protože se zefektivňují čipy.A nevím, o jaké zátěži o mluvíte. To nejsou žádně černé přípojky nebo přípojky domácností. Každý velkodběratel má smlouvu, ve které se s dodavatelem dohodne, kolik, kdy, bude odebírat a za kolik. A ten "50 MW kabel" vám nenatáhnou, pokud se na tom nejdřív nedomluvíte a neuzavřete smlouvu. Řada energetických společností, např. v té Čině, je naopak velmi ráda, když tu energii prodá. Je tam dost elektráren, které mají zbytečnou kapacitu, protoež někdo přecenil odhady růstu ekonomiky.
Já mám tuhle planetu rád. Přirostla mi tak nějak k srdci. A proto si nikdy nekoupím ani malý zlomeček bitcoinu. Ani jiné kryptoměny, která bude fungovat na tomto zcela nesmyslném a od začátku špatně koncipovaném principu ...
Tvá chyba, ostatní na tom celkem úspěšně vydělávají.. No a další část lidí na tom krásně chudne..B-]
Když se staneš nájemným vrahem, taky si můžeš solidně vydělat, tak šup, do toho.
To je vážně naprosto dementní příměr, co je na bitcoinu nelegálního, ty jedno trdlo?
Vydělávají? Bitcoin za posledního půl roku ztratil cca. 25% své tržní hodnoty a ve srovnání s počátkem roku je jeho aktuální cena přibližně třetinová. Vyprávěj o těch ziscích těm, kdo si bitcoiny koupili koncem minulého roku. 😀
Nj, nakupovat v manii na vrcholu, to se nevyplaci. Ani u bitcoinu, ani u akcii, ani u zlata. A ze ten pokles byl velky? No ano, ale:- bitcoin jiz zazil i vetsi poklesy a vzdy pak sel na nova maxima, takze i tem jelenum kupujicim na vrcholu stacilo pockat- akcie (vetsinou) o tolik procent neklesnou, zato je ale velka cast "hracu" kupuje na paku, cili v realu zazivaji takto velke vykyvy
Máte vskutku dobré rady. Ať už jen zbývá poradit jak rozpoznat ten okamžik kdy je vhodné nakoupit a kdy prodat. Navíc, v případě bitcoinu, kdy vcelku malé množství hráčů drží značné procento všech bitcoinů, takže si mohou s kurzem manipulovat dle toho, jak to zrovna potřebují.... to se ten okamžik nákupu/prodeje rozpoznává docela těžko, v případě, že na tyhle velkomajitele nemáte kontakt a netušíte jaké záměry zrovna mají.... to je pak takovéto "investování" jen čirým hazardem.A že měl bitcoin v minulosti větší propady? Mohl byste být konkrétní? Kdy konkrétně v minulosti už ztratil dvě třetiny své hodnoty ve srovnání se svým předešlým maximem?Jinak, když mrknete na graf vývoje ceny bitcoinu a pokud opravdu něco trochu o investování tušíte, věřím, že hned uvidíte vyfukující se bublinu. 😉
Samozrejme ze uz mel vetsi procentualni propady. Zkuste studovat graf, ale samozrejme pod "mikroskopem", abyste videl treba propad z $1 na desetinu, ze $100 na zlomek, atd...A samozrejme, ze to loni byla bublina/manie. Stejne jako kdyz prekonal drive nemyslitelny $1 (tedy dosahl drive nepredstavitelne parity s dolarem - coz mnozi povazovali za nedostizny sen - u digitalniho virtualniho "nic").Takze ano, byla to manie/bublina, stejne jako blahe pameti u dotcom firem. Ale ty nejsilnejsi dotcom firmy vydrzely a dnes z nich jsou fejzbuky a gugly. Stejne tak v cryptu odpadaji ty stovky klonu bitcoinu - altcoiny a shitcoiny. Tedy hlavne ty, ktere nic zajimaveho nenabizi, nemaji uzivatelskou ani vyvojarskou zakladnu, zadny use-case. Trh se pomalu cisti.A nebyla to ani prvni ani posledni manie. Prevcirem mena Ripple skokove vzrostla o 100%. Zkuste si predstavit tento scifi pribeh: veskere zlato na Zemi je ulozene v hloubce vetsi, nez jeden kilometr. Na povrchu nic. Celou historii lidstva jsme tedy zlato neznali a nepouzivali jej jako penize. Az nedavno jsme zacali kopat do vetsich hloubek a zlato objevili. A nekoho napadlo, ze by to vlastne byly prima penize (zlata je konecne mnozstvi, nejde jen tak vytisknout - pokud ho chcete tak se musite potit v dole, vydat nejakou energii). A ten nekdo zacal ze zlata razit mince. Jako dobry napad to zatim prislo jen male casti populace. Banky a staty proti zlatu rozjely kampan (protoze si ho nemuzou tisknout a narusuje jim tak skvely byznys). Presto by se pouzivani zlata pomalu sirilo, stale vice lidi by tomu prichazelo na chut.A ted si predstavte, jak by z pocatku vypadala cena zlata, v jeho "akceptacni" fazi. Podle me by byla extremne volatilni, nachylna na cykly manie a paniky. Ne?
OK. Vy se na věc díváte nějak, já úplně jinak. Nejspíš se neshodnem a ztrácet čas přesvědčováním a dohadováním se mě nechce.Tož ať vám to sázení na bitcoin vychází. Avšak pro mě to cesta není. B-]
No vzdyt ja vam ho nevnucuju. Jen me nadzvedavaji clanky a prispevky, kde mi nekdo chce branit napriklad pouzit dle svych preferenci elektrinu, kterou si koupim za sve penize. A pokud nekdo pise, ze padl, tak holt napisu, ze nepadl poprve a ze padaly uz i jine veci.
"- bitcoin jiz zazil i vetsi poklesy"Jo, ale otázka je, kde teď hledat ještě větší hlupáky, co budou kupovat příště, když se jich teď tolik napálilo a ještě víc lidí o tom ví.
@Martin: Takže čo na tom že si spustošíme planétu, veď o peniaze ide až v prvom rade 😐
Mě se tohle moralizování strašně líbí. Jen nevím, zda někdy k něčemu bylo. Co si tak vybavuji, tak v podstatě vždy v historii této planety šlo na prvním místě o peníze nebo o moc (v tomto kontextu je to skoro totéž).
Kdyby lidem a podnikatelum neslo o penize, tak jsme jeste na stromech.
Asi tak. Každý má mít možnost si se svými prostředky nakládat jak uzná za vhodné. A ty kecy ostatních, co by měl/neměl se svými penězi dělat ať ti ostatní si strčí tam, kam slunce nesvítí. Nikdo, ani ten nejbohatší člověk/spolešnost na světě není povinen cokoliv dělat pro ostatní. Samozřejmě může, ale jen ze své svobodné vůle a ne protože "by měl".
Takto receno to samozrejme neni pravda, chybi tam dodatek "v mezích zakona". Napr. do heroinu nemuzete legalne investovat. A je jen otazka casu, kdy ruzne vlady postavi bitcoin na stejnou uroven..
Takže podle vás je správné a morlální to, co schválí vlády (znárodnění, holokaust, apartheid, otroctví - např. v podobně povinné vojny, loupež - např. v podobě vyvlastnění, vybírání výpalného za "ochranu" - takzvané daně, znásilnění - třeba násilné vynucování měnového monopolu) a to co vlády zakážou je podle vás nemorální a nesprávné. Závidím vám váš jednoduchý svět. Naštěstí bitcoin je proti takovým, jako vy, velmi odolný. Kvůli takovým totiž byl stvořen!Dokonce platí, že čím více těch vládních zločinů, zákazů, tisku/padělání peněz a okrádání se vlády budou dopouštět, tím větší motivaci lidé budou mít bitcoin používat. Takže jen do toho!
Vkladate mi do ust neco, co jsem nerekl, ale budiz. Odpovim otazkou: Na kterych silnicich se svobodneji jezdi? Tam kde plati prisna pravidla (regulace), nebo tam, kde si kazdy muze jezdit, jak se mu zachce (vlevo, vpravo, s alkoholem, 220 km/h atd..)Obycejni lide casto zapominaji, ze tam, kde neplati pravidla, tak tam plati pravo silnejsiho. Na to si vzpomenou az tehdy, az je nekdo pripravi o uspory, a oni pujdou na policii, aby jim pomohla... (ktera je placena z dani v korunach, a nikoliv v bitcoinech).. Ale kdo chce kam, pomozme mu tam..
Nemám nic proti pravidlům a zajisté jste si všiml, že rozumná pravidla vznikají i bez státu, ve společnosti, na trhu.Také je podstatná otázka, kdo má právo pravidla určovat. Podle mne (a podle přirozeného práva) legitimní vlastník.Tedy zda se v MÉ hospodě bude kouřit, bych měl určovat JÁ, protože ta hospoda je MOJE. Pokud si někdo (za své a na svém) postaví silnici, ať si na ní určuje pravidla a omezení. Pravděpodobně to udělá tak, aby to vyhovovalo jednak jeho platícím zákazníkům a jednak pojišťovnám (jinak by například na mé silnici neproplácely škody, což by mi asi dost klientů ubralo).Silnice NEJSOU legitimně státu a proto na nich nemá co určovat pravidla, respektive je tam určuje nelegitimně a v rozporu s morálkou. Postavil je totiž na ukradených pozemcích za ukradené peníze. Schválně - kdybych to udělal já, jak byste se na to koukal.Co se týče policie, tak ano, problém je, že je placena z daní. Že ji platit musím. Že si nesmím svobodně zvolit alternativní službu (že si něco takového neumíte představit není argumentem - já mám třeba problém si představit nekonečný vesmír). Přestože třeba do naší čtvrti páchne tak jednou za měsíc a to jen aby zoufalým majitelům aut, kteří nemají kde zaparkovat, nasadila botičky. Běžnou každodenní bezpečnost neřeší. Kdybychom si místo daní mohli v naší čtvrti najmout 5 chlapů s pistolí a psem, už by se tam nevykradl jediný byt a neukradlo jediné auta. Erární monopolní policie to umí akorát sepsat a odložit. Koupil by si někdo takovou "službu" na volném trhu? A kdo by si dobrovolně koupil služby Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví? A kdo by si asi koupil službu celníka, která spočívá v tom, že mě zbuzeruje a požaduje po mě výpalné za to, že mám tu drzost si za své již jednou svinsky zdanění peníze něco přivézt ze zahraničí?Jakým právem ten policajt, celník a berník uplatňuje svou moc na lidech, kteří k tomu nedali souhlas ("společenská smlouva" neexistuje a můj podpis na ní je lež). Jakým právem uplatňují svou moc nad pozemky, jejichž majitelé (ani jejich předci) k tomu nikdy nedali souhlas? Jen právem silnějšího, které ale z legitimitou a morálkou nemá nic společného. Nakreslili si nějakou čáru na mapě (oni, či nějaký samozvaný feudál před nimi, který to zabral s mečem v ruce - to je OK? Mám to tedy zkusit taky?) a tvrdí, že uvnitř té čáry to je jejich. Čistá zvůle.
Vidim, ze patrite k tem, co vyznavaji ten "pravicovy anarchismus", nebo jak se to jmenuje.. Bohuzel takhle to v realnem zivote nefunguje. 5 chlapu si muzete najmout jenom v tom pripade, ze existuje jeste nejaka vyssi instance (statem placeny soudce), ktery vas zachrani, pokud by si tech 5 chlapu usmyslelo, ze dostavaji malo vypalneho.Ala historie, silny vojevudce sveho panovnika svrhne a sam se dosadi na jeho misto.Co se tyka te vasi "VLASTNI HOSPODY", do takove hospody zajdu, pokud vim, ze ma od statu povoleni provozovat tyto sluzby. S pohledu spolecnosti je to levnejsi, nez aby si kazdy bral sebou testery na nezavadnost potravin. Reseni, ze kdyz se otravim, tak uz tam priste nepujdu, mi nevyhovuje. Ano vy jste vynal jenom jedno omezeni.. Ale ono tech omezeni je mnohem vice. Muzeme se bavit o mire pravidel, ale nesouhlasim s tim, ze provozovani techto podniku by nemelo podlehat vubec zadne kontrole.
Souhlasím s řešením, že na té hospodě bude cedule "certifikováno státní inspekcí", nebo "certifikováno soukromým auditorem XY", nebo tam nebude nic. A zákazník si vybere, zda o certifikaci stojí (nebo mu stačí moje slovo a reputace) a případně o jakou.Jelikož ta státní inspekce má poměr kvality k ceně nutně stejný, jaký ho maj státní dráhy a pošta, tak si dovedu představit, jak by to asi dopadlo.
To se ale opet pokoušíte naroubovat vasi predstavu na stavajici system. Pokud neni vyssi autorita, tak kdo mi zaručí, ze ta cedule je prava? Stat je vysledkem evoluce. Vase idea je jen navrat k feudalismu > nejsilnější zabere uzemi, prihlasi se vladcem a zavede zakony pro plebs. Pokud se to nejakemu hospodskemu s vlastni hospodou nebude libit, skonci na sibenici..
Tohle je typicky anarchokapitalistická myšlenka, která na jednu stranu zní dobře, ale na druhou kulhá na obě nohy.OK, máš vlastní hospodu na vlastním pozemku. Nad tebou existuje stát. Stát vlastní území, jehož pozemky rozprodává dál. Ale to neznamená, že koupí pozemku přestáváš být součástí státu. Pořád jsi součást státu, protože si koupil pozemek na území onoho státu.Chceš pozemek mimo území státu? I takový pozemky existují, jdi bydlet tam. Tam bude tvoje myšlenka alespoň částečně fungovat.A teď k té hospodě. Ta hospoda je na tvým pozemku, ale stále je na území státu. Stát si specifikoval, jaký hospody bude na svým území tolerovat. Pokud chceš provozovat hospodu, kde bude povoleno šňupat koks, jdi ji provozovat mimo území státu, kde to povoleno není.Já proti tvým anarchokapitalistickým myšlenkám v důsledku nic nemám, ale je třeba brát v potaz i druhou stranu mince. Chceme-li udržet nějakou funkční společnost a chceme-li být její součástí, musíme se zkrátka všichni držet nějakých mantinelů, v rámci kterých spolu dokážeme fungovat.Pokud nechceš být součástí společnosti a chceš žít stylem "silnější pes jebe", odstěhuj se do nějaké "země nikoho", kterých na světě není málo a tam, bez státu a společnosti, můžeš realizovat svoje myšlenky do syta.
A co když ten pozemek patřil mým předkům dřív, než se na něj vecpal nějaký stát? Co když ho tam nezvali, co když se tam vecpal s mečem v ruce?
Státy (v různý podobě) se formují už více než dva tisíce let. Nejstarším stále existujícím státem je Japonsko (660 př.n.l.). V Evropě je nejstarším nezávislým státem Francie (843 n.l.) - z těch stále existujících.Kupříkladu ve střední Evropě byla Sámova říše už v roce 624-626 (dle zdroje). Tedy ve střední Evropě už se různá státní uskupení formují skoro 1400 let.Vůbec nejstarší lidský vesnice se datují až statisíce let za naším letopočtem a už tehdy se lidé uskupovali do větších celků, aby přežili. Zakládali tím miniaturní "státy", tehdy z našeho pohledu spíše města, vesnice, osady... V ČR je za nejstarší lidský obydlí považován nález na Písečném vrchu, kde se odhaduje jeho vybudování přibližně před 200 000 lety.Takže se neubráním otázce... Kterýho předka máš na mysli?A co ti brání se naopak vyrvat ze státního území s mečem v ruce? A pokud bys to udělal, co by bránilo komukoliv dalšímu, aby zabral tvoje nezávislý území s mečem v ruce?
Ze by nekdo ze Slavnikovcu prezil?
Tak to, že se kvůli těžení kryptoměn spaluje neskutečný množství energie je, bohužel, realita. Je to ukázkový příklad plýtvání.
Ty lidi ale za tu energii platí, mají na ní naprosto stejný nárok jako ty, když si ohříváš vodu na kafe.
Jenže když si ohřívám vodu na kafe, nespálím u toho tolik energie, kolik spálí celý město.Když to převedu do tvojí logiky... Když si koupím kanystr benzínu a budu ho pálit před bytovkou v popelnici (kterou jsem si koupil, abych tě ukojil), bude těm lidem, kterým budu smrdět do oken, upřímně jedno, že jsem zaplatil za benzín i popelnici. Prostě mi daj přes držku, protože jim otravuju vzduch zbytečným pálením benzínu pod jejich okny.Pokud se kvůli farmám na kryptoměny musí rozšiřovat elektrárny, případně zvyšovat těžba nerostných surovin a v důsledku se většina energie "spálí" zbytečně a neefektivně, tak logika "platím, tak si můžu dělat, co chci" začíná solidně kulhat.
aj na predaji slonoviny, bieleho mäsa a drog sa dá zarábať
Pokud nevidíte rozdíl mezi nelegální činností a něčím, co se jen Vám osobně nelíbí, pak máte problém Vy sám...
Ani bych ti ho neprodal, takže znouzectnost 🙂
Tak si prosim nekupuj zadnou teslu a ani jiny elektromobil jo...
Konečně někdo, kdo to s naší planetou myslí opravdu vážně! Žádné kryptoměny, žádné zlato nebo stříbro (také se těží) žádné automobily (ropa se těží), potraviny jen a pouze lokální od sebe nebo maximálně z vedlejší vesnice.. určitě mne doplníš 😀
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.