Windows 10 | Monitory

Obří dotykový monitor ve zdi nebo na skle – na Moravě vznikají futuristické interaktivní displeje

Trend v oblasti displejů je v posledních letech jednoznačný – větší je lepší. Nasvědčují tomu snahy Nvidie prosadit 65" monitory jako standard pro hráče, nebo vzrůstající nabídka 43" monitorů a protáhlých 49" zobrazovačů. Zvláštní kategorií jsou pak interaktivní displeje určené spíše pro firemní nasazení, ale také tady platí, že větší je lepší. A tomuto jdeme naproti i v Česku, protože zde vznikají interaktivní displeje integrované rovnou do stěn nebo skleněných příček.

Do zdi i na sklo

Obrazovky Smart-i-Wall mohou mít velikost 55" až 95" o pro své obří rozměry už u nich nedává moc smysl stojan, proto je výrobce dodává rovnou ve formě celé stěny, respektive příčky. Tím výrobcem je Liko-S ze Slavkova u Brna a kromě obřích LCD displejů zde vyrábí i projekční příčky ze skla. Obraz se pak ukazuje na průhledné skleněné příčce, přitom jej můžete dotykově ovládat. 

Displeje mají zpravidla rozlišení 4K a jsou optimalizovány pro Windows 10. Doplňkový softwaru zajišťuje pokročilé možnosti ovládání skrze dotykové ovládání, samozřejmostí je podpora multidotykových gest a snímání až deseti prstů najednou. Obraz se dá sdílet bezdrátově či kabelem, to už záleží na konkrétním účelu. 

Zajímavostí je, jak se u takto velkých stěn dá vyřešit zvuk. Prostřednictvím transduktorů se může rozezvučit celá skleněná příčka a zvuk tak vychází přímo z ní. Reproduktory nejsou potřeba.  

Projekční verzi displejové stěny si můžete prohlédnout například na rektorátu VUT v Brně, kde jsou displeje integrovány do skleněných příček. Aktuálně najdou takto velké zabudované obrazovky právě spíše ve firmách a veřejných prostorech, ale při současných trendech zvětšování úhlopříček televizorů a monitorů může být něco takového za pár let poměrně běžné i v domácnostech. 

Zdroj: Liko-S.cz

Diskuze (9) Další článek: Webkamery jsou nový toaletní papír. V obchodech prostě nejsou

Témata článku: Windows 10, Nvidia, Monitory, Brno, Monitor, Stěna, Zeď, Česká republika, Wall, Sklo, Příčka, Displej, Dotykový monitor, Morava


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

49" monitor Philips 499P9H: Ať je vám doma lépe než v kanceláři

** Nezvykle protáhlý rozměr odpovídá dvěma monitorům vedle sebe ** Barevné podání a podpora G-Sync míří nad kancelářské nasazení ** Vestavěná kamera umí přihlašování ve Windows

Tomáš Holčík | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X