Windows 10 | Monitory

Obří dotykový monitor ve zdi nebo na skle – na Moravě vznikají futuristické interaktivní displeje

Trend v oblasti displejů je v posledních letech jednoznačný – větší je lepší. Nasvědčují tomu snahy Nvidie prosadit 65" monitory jako standard pro hráče, nebo vzrůstající nabídka 43" monitorů a protáhlých 49" zobrazovačů. Zvláštní kategorií jsou pak interaktivní displeje určené spíše pro firemní nasazení, ale také tady platí, že větší je lepší. A tomuto jdeme naproti i v Česku, protože zde vznikají interaktivní displeje integrované rovnou do stěn nebo skleněných příček.

Do zdi i na sklo

Obrazovky Smart-i-Wall mohou mít velikost 55" až 95" o pro své obří rozměry už u nich nedává moc smysl stojan, proto je výrobce dodává rovnou ve formě celé stěny, respektive příčky. Tím výrobcem je Liko-S ze Slavkova u Brna a kromě obřích LCD displejů zde vyrábí i projekční příčky ze skla. Obraz se pak ukazuje na průhledné skleněné příčce, přitom jej můžete dotykově ovládat. 

Displeje mají zpravidla rozlišení 4K a jsou optimalizovány pro Windows 10. Doplňkový softwaru zajišťuje pokročilé možnosti ovládání skrze dotykové ovládání, samozřejmostí je podpora multidotykových gest a snímání až deseti prstů najednou. Obraz se dá sdílet bezdrátově či kabelem, to už záleží na konkrétním účelu. 

Zajímavostí je, jak se u takto velkých stěn dá vyřešit zvuk. Prostřednictvím transduktorů se může rozezvučit celá skleněná příčka a zvuk tak vychází přímo z ní. Reproduktory nejsou potřeba.  

Projekční verzi displejové stěny si můžete prohlédnout například na rektorátu VUT v Brně, kde jsou displeje integrovány do skleněných příček. Aktuálně najdou takto velké zabudované obrazovky právě spíše ve firmách a veřejných prostorech, ale při současných trendech zvětšování úhlopříček televizorů a monitorů může být něco takového za pár let poměrně běžné i v domácnostech. 

Zdroj: Liko-S.cz

Diskuze (10) Další článek: Steam upravuje automatické aktualizace her, cílem je snížení zátěže internetového připojení

Témata článku: Nvidia, Windows 10, Monitory, Brno, Sklo, Monitor, Stěna, Česká republika, Displej, Zeď, Příčka, BFGD, Dotykový monitor, DIS, Morava, WallTrigger Witch je milá adventura, ve které kosíte kouzelné potvůrky samopalem

Trigger Witch je milá adventura, ve které kosíte kouzelné potvůrky samopalem

Vžijte se do role mladé čarodějky, která pro kulku nejde daleko.

Michal Maliarov
VideoArkády
Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Série nešťastných rozhodnutí – Co se děje na trhu s grafickými kartami?

Grafické karty jsou nedostatkové zboží kvůli velké poptávce ze strany hráčů, těžařů, ale i běžných uživatelů. Výrobci se snaží na situaci reagovat, avšak spíše než k uklidnění přispívají svými zmatečnými a často podivnými rozhodnutími ke znepřehlednění celého problému.

Jan Pánek
Články z Computeru
Rodina na baterky: vzpoura umělé inteligence jako cesta k překonání neporozumění v rodině [recenze filmu]

Rodina na baterky: vzpoura umělé inteligence jako cesta k překonání neporozumění v rodině [recenze filmu]

Animovaný film, tematizující rodinné vztahy i propojení člověka s moderními technologiemi.

Marek Čech
Recenze filmů
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět