Windows 10 | Monitory

Obří dotykový monitor ve zdi nebo na skle – na Moravě vznikají futuristické interaktivní displeje

Trend v oblasti displejů je v posledních letech jednoznačný – větší je lepší. Nasvědčují tomu snahy Nvidie prosadit 65" monitory jako standard pro hráče, nebo vzrůstající nabídka 43" monitorů a protáhlých 49" zobrazovačů. Zvláštní kategorií jsou pak interaktivní displeje určené spíše pro firemní nasazení, ale také tady platí, že větší je lepší. A tomuto jdeme naproti i v Česku, protože zde vznikají interaktivní displeje integrované rovnou do stěn nebo skleněných příček.

Do zdi i na sklo

Obrazovky Smart-i-Wall mohou mít velikost 55" až 95" o pro své obří rozměry už u nich nedává moc smysl stojan, proto je výrobce dodává rovnou ve formě celé stěny, respektive příčky. Tím výrobcem je Liko-S ze Slavkova u Brna a kromě obřích LCD displejů zde vyrábí i projekční příčky ze skla. Obraz se pak ukazuje na průhledné skleněné příčce, přitom jej můžete dotykově ovládat. 

Displeje mají zpravidla rozlišení 4K a jsou optimalizovány pro Windows 10. Doplňkový softwaru zajišťuje pokročilé možnosti ovládání skrze dotykové ovládání, samozřejmostí je podpora multidotykových gest a snímání až deseti prstů najednou. Obraz se dá sdílet bezdrátově či kabelem, to už záleží na konkrétním účelu. 

Zajímavostí je, jak se u takto velkých stěn dá vyřešit zvuk. Prostřednictvím transduktorů se může rozezvučit celá skleněná příčka a zvuk tak vychází přímo z ní. Reproduktory nejsou potřeba.  

Projekční verzi displejové stěny si můžete prohlédnout například na rektorátu VUT v Brně, kde jsou displeje integrovány do skleněných příček. Aktuálně najdou takto velké zabudované obrazovky právě spíše ve firmách a veřejných prostorech, ale při současných trendech zvětšování úhlopříček televizorů a monitorů může být něco takového za pár let poměrně běžné i v domácnostech. 

Zdroj: Liko-S.cz

Diskuze (10) Další článek: Steam upravuje automatické aktualizace her, cílem je snížení zátěže internetového připojení

Témata článku: Nvidia, Windows 10, Brno, Monitory, Sklo, Dotykový monitor, Morava, Monitor, BFGD, Displej, DIS, Příčka, Česká republika, Zeď, Slavkov u Brna, Wall, Stěna, Monitory na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Flight Simulator se rozrostl o další World Update. Novinky přibyly na Itálii a Maltu

Studio Asobo drží slovo, a tak do jejich leteckého simulátoru letos přidávají už druhý World Update s novými letišti a pamětihodnostmi.

Martin Nahodil
OznámeníFlight Simulator
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Moder překopal kultovní Need for Speed 3 do Unreal Enginu 5. Chcete si zavzpomínat?

Moder překopal kultovní Need for Speed 3 do Unreal Enginu 5. Chcete si zavzpomínat?

Staré dobré začátku legendární série v novém kabátku.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Video
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět