Obrázky stále zdarma: IrfanView 4.0

V posledních dnech se to novými verzemi oblíbených programů jen hemží. Velkého upgradu se dočkala i populární bosenská alternativa všech placených prohlížečů obrázků, IrfanView. Je stále malý, je stále schopný, stále podporuje pluginy. Podívejme se na tohoto drobečka blíže: IrfanView 4.0.
Obrázky stále zdarma: IrfanView 4.0

Jen málokterý software má takovou tradici jako IrfanView (čti EarfanView). Tento prohlížeč obrázků je s námi již více než jedno desetiletí, pamatuje tedy ještě počítačový pravěk, doby prvních dvaatřicetibitových Windows, doby prvních Pentií. Až v září 1996 začal podporovat progresivní kódování JPEG, o tři měsíce později pak animované GIFy. V této době šlo o placený program, který svému autorovi přivydělával na živobytí poplatkem deseti amerických dolarů či patnácti německých marek za každou registraci.

Co je nového?

Uběhla řada let, stahovali jsme desítky verzí Irfanu, který pod taktovkou svého autora Irfana Skiljana přirozeným vývojem dospěl k verzi 4.0. Použití fráze „přirozeným vývojem“ není samoúčelné. Předchozí verzí totiž byla 3.99, takže nemůžeme čekat žádné převratné změny. Jejich seznam není delší, než je tomu u Irfanu obvyklé. Co tedy v nové verzi najdeme opravdu nového?

 • Vylepšená kompatibilita s Windows Vista
 • Možnost zobrazit obrázek ve středu okna (Menu: View - Display options)
 • Možnost oskinovat panel nástrojů - skiny jsou dostupné na domovské stránce programu (sekce Toolbar skins)
 • Možnost zvolit pro přehrávání videí (dobré pro MJPG AVI) přehrávání prostřednictvím DirectShow (Properties - Video option)
 • Vylepšení v dávkovém zpracování (automatická úprava barev)
 • Na výběru v obrázku lze aplikovat vylepšení barev (Enhance colors)
 • Pokud EXIF informace obsahují GPS souřadnice, lze stisknout tlačítko, které je přímo vyhledá v Google Maps
 • EXIF dialog lze nechat trvale otevřený
 • Program má novou ikonu určenou pro Windows Vista. Ta je však bohužel malá, takže při zvětšování ikon se ve Windows Vista zvětšuje jen rámeček okolo ní.
 • Přibyla klávesová zkratka Ctrl+Shift+M, která umožní zobrazení a následně editaci komentáře JPEG souboru
 • Opraveny či aktualizovány byly některé pluginy
 • Oprava drobných chyb

Zasuneme modulek

Na oficiálních stránkách najdeme několik desítek zásuvných modulů, jejichž pomocí můžeme rozšířit funkcionalitu programu. K dispozici tak jsou pluginy, jimiž lze doplnit podporu pro obrazové formáty AWD, B3D, CRW, DXF, DWG, HPGL, CGM, SVG, PSP, WBMP, TTF, WAD, WAL, EPS, PS, PDF a desítky dalších. Jen málokterý plugin přidává nějakou skutečnou funkci navíc, přesto se takové najou a jsou užitečné. Do obrázků lze přidat efekty, přenášet soubory prostřednictvím protokolu FTP, vypalovat slideshow na datové či Video CD prostřednictvím Nero Burning-ROM, exportovat soubory slideshow ve spustitelné podobě (EXE) či jako spořič obrazovky (SCR) atd.
 
Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno IrfanView
Zásuvné moduly lze stahovat ve čtyřech různých tematicky orientovaných archívech, případně v podobě jediného šestimegabajtového balíku. Obě varianty jsou dostupné ze stránky, která je na webu IrfanView pluginům věnována, druhou pak najdeme a větší rychlost stahování získáme například na stahovacím serveru Softpedia.

Nová verze, stará kvalita

Instalace je standardní - alespoň v tom smyslu, že klade standardní otázky, na něž vybíráte standardní odpovědi. Kromě toho je instalační proces neuvěřitelně rychlý. Na moderním počítači nezaznamenáte rozdíl v rychlosti mezi těmi kroky instalace, kde se jen nastavují různé volby a tím, který provádí samotné kopírování souborů a následně ohlašuje jeho úspěšné dokončení. Jak by to také mohlo být jinak, když IrfanView zabírá po základní instalaci na pevném disku pouhé 1,4 MB místa. Pro srovnání nabídneme velikost ACDSee, které se v aktuální verzi vyšplhá na bezmála tři desítky megabajtů.
 
Klepněte pro větší obrázek
První krok instalace. Kromě vzhledu nijak nevybočuje ze zavedeného standardu.
Přechod k nové verzi (byť jde o verzi majoritní) neznamená vždy drastické zvýšení hardwarových nároků. IrfanView zůstal až úžasnou kombinací velkých schopností a nízké systémové náročnosti. Až se chce říci „za málo zdrojů hodně muziky“. Samotná aplikace zabírá po spuštění v operační paměti počítače na dnešní dobu směšných a program tohoto zaměření neuvěřitelných 328 KB.
 
Prohlížeč obrázků není programem, který příliš často měníme. Podobně jako u přehrávačů hudby či komunikačních programů jsme již zkrátka zvyklí na jejich rozhraní, klávesové zkratky a chování. Představovat IrfanView je tak trochu mlácením prázdné slámy, neboť ten, kdo jej chtěl používat, jej již zcela jistě na svém pevném disku má. Kdo však ve svých preferencích na obrázkový prohlížeč nemá dosud jasno, komu se Irfan vyhýbal, či kdo chce pouze a jen změnu, najde možná prostřednictvím následujících řádků zalíbení právě v IrfanView.
 
Klepněte pro větší obrázek
Hlavní okno programu, tentokrát již s otevřeným obrázkem
IrfanView je primárně prohlížečem obrázků. Podporuje mnoho desítek formátů a, jak již bylo zmíněno, další si nechá doplnit zásuvnými moduly. Načtený adresář s obrázky lze nechat zobrazovat v podobě seznamu náhledů či automaticky prohlížet ve slideshow. Kromě prostého otevření již uloženého obrázku je k dispozici i přímá možnost skenování prostřednictvím rozhraní TWAIN.
 
Možnosti úprav obrázků nejsou nikterak oslnivé, zázraky á la Photoshop však od jednomegabajtového programu čekat nemůžeme (a ani není zájmem autora je konat). Soubory lze dávkově konvertovat mezi formáty a při té příležitosti přejmenovávat. Jednoduché možnosti úprav zahrnují spojování do panoramat, otáčení (včetně bezeztrátové rotace JPEG formátu, pokud je správně definována orientace v EXIF informacích), zrcadlení, změna velikosti a barevné hloubky, barevné skladby (teploty barev), ostrosti a použití několika základních digitálních efektů. Své využití čas od času najde i funkce pro redukci červených očí.
 
Klepněte pro větší obrázek
Náhledy obrázků
V možnostech nastavení lze kromě asociací se soubory konfigurovat způsoby prohlížení i chování programu. Nastavit tu lze například výchozí rozlišení při přehrávání fotografií z Video CD, automatickou korekci jasu, velikost kroku při zoomování nebo chování obrázků či skrývání kurzoru myši při zobrazení na celou obrazovku. Zvolit lze lokalizační soubor, přičemž češtinu je třeba nejprve stáhnout z domovského webu programu. Každý uživatel jistě rád věnuje několik minut času nejen těmto ale i desítkám dalších podrobných nastavení proto, aby si tento svkvělý program vyladil přesně podle svého přání a vkusu.
 
Smysluplný závěr článku se v tuto chvíli hledá jen obtížně. Existuje totiž velmi málo pochvalných slov, která jsem v souvislosti s IrfanView 4.0 zatím nezmínil. Skončím tedy jednoduše: Sháníte-li se po prohlížeči, který stojí za to, sáhněte po Irfanu. Nenabízí sice líbivé uživatelské rozraní, funkčností ale nezaostává... a nekupte to za ty prachy.
Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Video, Google, Windows, Hudba, filmy, seriály, Barevný efekt, Základní skladba, Acdsee, Standardní verze, TWAIN, Google Toolbar, Skins, GPS Centrum, IrfanView, Dobré živobytí, PSP, Otevřené okno, Obrázek

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 228

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 55

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje