Něco tak triviálního jako tapeta na pozadí plochy Windows přece nemůže být tématem článku. Nemá žádnou funkci či nastavení, tady přece není co řešit. Ale zkusíme to, tyhle obrázky totiž utváří prvotní dojem z operačního systému a jsou to pro mnohé fotky, které v životě uvidí nejčastěji. Stojí za to je prozkoumat trochu víc.
Dláždění prázdného místa
Ono je možná trochu s podivem, že výchozí stav operačního systému počítače věnuje nejvíce místa něčemu tak zbytečnému jako je obrázek. Dnes už se to chápat dá, ale co dřív, když byl výkon počítačů omezený a obrazovky malé? Grafika čistě jen pro parádu se na nevyužívané ploše monitoru přitom objevila už v osmdesátých letech.
Pátrání po prvním systému s grafikou na pozadí nevyužité plochy mě dovedlo bez většího překvapení k výzkumnému centru Xeroxu, tedy firmě PARC. Zde v sedmdesátých letech započal vznik prvního operačního systému s grafickým uživatelským prostředím, kdy byly na obrazovce místo strohých písmen ikony a rámečky s programy. A na pozadí toho všeho bylo „volné místo“. To sice bylo i v DOSu či jakémkoli jiném textové systému, než se obrazovka zaplnila textem. Jenomže až operační systém z PARC vykresloval prostředí systému po pixelech a nikoli po znacích, a tak inženýry (kupodivu) napadlo využít toho i esteticky.

První grafika na pozadí plochy ve světě osobních počítačů. Pozadí, které používal systém počítače Xerox Star (Zdroj: Wikipedia)
Uživatelé se s „tapetou“ na pozadí pracovní plochy operačního systému mohli poprvé setkat v roce 1981, kdy byl představen osobní počítač Xerox Star. Stál tehdejších 75 tisíc dolarů, což byla neskutečná suma. Byl to první počítač, na kterém jste mohli pracovat s prapředkem uživatelských prostředí dnešních systémů Windows a Mac OS (nepočítáme-li neprodejný prototyp Xerox Alto). Nabídl myš, ikony, okna a… plochu. Na malém černobílém monitoru nebylo prostoru na nějaké velké grafické orgie, nenahrával tomu ani výkon počítače, proto zůstalo jen u jednoduchého grafického vzoru.

Xerox Star nabídl grafické uživatelské prostředí systému a na pozadí okének bylo poprvé vidět něco jiného než pouhou jednobarevnou plochu (ukázka z galerie Digibarn)
Jak už možná víte z historie Applu, Xerox měl sice úžasné inženýry a produkt, který vytvořili, ale neuměli ho patřičně prodat. To se povedlo až Stevu Jobsovi, který na základě inspirace v PARC vytvořil systém pro své nové počítače. První byla ještě celkem neúspěšná Lisa, v roce 1984 pak přišel Macintosh. Také zde byly k vidění jednoduché rastry na pozadí, které navíc bylo možné měnit z několika binárních vzorů dlaždic o velikosti 8×8 bodů.

Grafické uživatelské prostředí Applu v počítači Apple Lisa • a o pár let mladší a mnohem slavnější Macintosh (zdroj: Wikipedia)
Poprvé tapetoval Microsoft
Vzory v prvním Macintoshi byly pevně dané, prvenství z hlediska možnosti nastavení vlastního „obrázku“ na pozadí tak patří systému X Window vyvíjeném na MIT (Massachusetts Institute of Technology), jehož verze X10R3 z roku 1985 umožňovala uživateli nastavit vlastní dlaždici ve formě binárního obrázku vlastního formátu X BitMap a o čtyři roky později byl k dispozici program, který na pozadí dostal i libovolný obrázek ve formátu GIF.
Plnohodnotná podpora obrázků umístěných na pozadí přišla do předchůdců dnes nejrozšířenějších systémů až mnohem později. Microsoft tuto možnost nabídl ve Windows 3.0 v roce 1990. K dispozici bylo sedm vzorů dlaždic (2 binární, 5 šestnáctibarevných) a uživatel si mohl na pozadí nahrát i vlastní obrázek v osmibitových barvách formátu BMP (tzn. 256 barev). Microsoft pro tento obrázek poprvé použil slovo tapeta, nebo anglicky wallpaper.

Windows 3.0 a „dlaždicové orgie“ na pozadí • ani ve Windows 95 si Microsoft ještě netroufl nastavit ve výchozím stavu obrázek na pozadí, paměť šetřila jednolitá barva
Oficiální možnost nahrání libovolného obrázku na pozadí počítače Macintosh přišla až v roce 1997 se systémem Mac OS 8, nicméně neoficiálně už to bylo možné dříve díky softwaru třetích stran.
Nejslavnější fotka na světě
Na co koukáme my
Plocha Davida Polesného:

Plocha Jakuba Čížka:

Zpočátku byl obrázek na pozadí pracovní plochy systému přítěží. Zabíral místo v paměti, které bylo málo. Pro rychlejší běh počítače se proto doporučovalo obrázek na pozadí nepoužívat, a když, tak ve formě jednoduchých a paměťově nenáročných rastrů z dlaždic. To u mnohých počítačů platilo ještě v době Windows 95, jehož výchozím pozadím byla jednobarevná modrozelená plocha.
Microsoft se odvážil nabídnout ve výchozím stavu systému plnohodnotný obrázek na pozadí v podobě fotografie až s verzí Windows XP v roce 2001. Tou fotkou se stal travnatý pahorek pod modravou oblohou, který díky svým sytým barvám skvěle ladil s novým a značně barevným grafickým prostředím zvaným Luna.
Fotka použitá jako výchozí tapeta systému Windows XP má název Bliss. Jejím autorem je americký fotograf Charles O'Rear a pořídil ji 24. června v roce 1996. V době startu své největší slávy tak byla již pět let stará. Pořídil ji na nijak zvlášť zajímavém místě v okresu Sonomia v Kalifornii. Pohled ze silnice mu naskytl pěkný kontrast sytě zelené louky s modrou oblohou ozdobenou mraky, a tak fotil. Microsoft si poté fotku vybral a koupil práva na její použití. Obrázek poté ještě softwarově upravil, aby byl sytější a barevně přesně ladil s prostředím Luna.

Barevně se Microsoft odvázal až s Windows XP, přidal k tomu i grafickou tapetu na pozadí (zdroj: Wikipedia)
Vzhledem k tomu, že se systému Windows prodalo přes půl miliardy licencí, a nespočet kopií se rozšířilo nelegálně, je tato fotka zřejmě nejrozšířenějším fotografickým dílem v historii.
Tento pahrbek známe snad všichni, je výchozím obrázkem na pozadí systému Windows XP • a takto vypadal o 10 let později, kdy už louku nahradily vinice (prohlédnout si ho můžete i na StreetView)
Vaše fotka jako výchozí tapeta
Slavných fotek je od té doby více, i když žádná už pochopitelně nezaznamenala až takové rozšíření. Ve Windows se v nových verzích objevují celé tematické série fotografií, v novějších verzích systému se přitom už fotky na pozadí umí automaticky měnit v nastaveném intervalu. A k tomu změní i barvu oken, aby vše ladilo.


Windows XP: systém byl na trhu dlouho a v době, kdy byly obrázky na pozadí něco nového. Řada z nás si tak okamžitě vybaví nejen výchozí Bliss, ale i řadu ostatních z výchozí nabídky

Výchozí obrázek u Windows Vista byl abstraktní, v nabídce však bylo i několik fotek


Výchozí obrázek s logem Windows asi mnohým uživatelům ve Windows 7 dlouho nevydržel. Systém totiž nabídl velmi rozmanitou nabídku motivů s tematickými sériemi měnících se fotek. Od přírody, přes květiny a architekturu až po podivné kreslené motivy

Ve Windows 8 už se Microsoft opět trochu krotí. Výchozím motivem je květina, na výběr jich je ještě několik dalších a nějaké ty přírodní scenérie. Přítomny jsou i panoramatické tapety ve vysokém rozlišení pro použití na více monitorech

Ve Windows 8 ale máme plochy dvě. Ta v Metru dostala na výběr z několika obrázků, vlastní si ale nahrát bez kliček či nástrojů třetích stran nemůžeme. Nahrát si můžete alespoň vlastní obrázek pro zamčenou obrazovku.

Připravovaný Windows 8.1 přichází s výchozí žlutou abstraktní tapetou. V Metru už si můžeme nahrát obrázek vlastní.
Také u konkurenčního Applu si dávají záležet, aby fotografie na pozadí systému Mac OS uživatele upoutaly. Zatímco u Windows převažují větší krajinné celky, Apple se více zaměřuje na abstraktní detaily.


Apple u svého Mac OS X nabízí poměrně ustálenou nabídku pozadí, kterou postupně upravuje a rozšiřuje. Výchozí obrazovku nejprve ozdobila abstrakce, poté vesmírné objekty, v poslední připravované verzi detail obří vlny.

Některé další obrázky z předpřipravené nabídky Mac OS X už se taky staly poměrně slavné.
Zatímco Microsoft či Apple hledají své výchozí tapety v nabídkách profesionálních fotografů, ve světě Linuxu se poslední dobou staly oblíbené soutěže o post výchozí tapety. Přihlásit se může kdokoli s fotografickým nadáním – stačí poslat fotku a doufat, že bude vybrána jako vítězná. Podmínkou je poskytnout tuto fotku s volnou licencí, odměnou je pocit hrdosti.


Ukázka finalistů v soutěži o post výchozího obrázku na pozadí připravovaného Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Chcete-li najít takové uplatnění i pro svou fotku, zkuste to aktuálně třeba u Fedory
Marné pokusy, jak lépe využít plochu
Tapeta je ale v jádru stále jen nevyužitý prostor. Microsoft měl v minulosti nutkání jej nějak účelněji zaplnit, a tak přišel s funkcí Active desktop, která byla dostupná od Windows 98. Umožňovala na ploše zobrazovat rámečky s HTML kódem. Mohli jste si tak na ploše trvale zobrazit části webových stránek, nebo si vytvářet vlastní aktivní doplňky pro plochu.
Funkce nebyla moc využívána, a tak to Microsoft zkusil trochu přívětivěji – skrze již hotové doplňky, které se jednoduše vyberou přetažením myší. A aby v nich nebyl nepořádek a dobře se na ploše skládaly, vyčlenil jim boční panel. Tak jsme se dočkali widgetů ve Windows Vista. Ty přežily ještě do Windows 7, kdy je bylo možné umístit již kamkoli na plochu. Jenomže uživatelům jakoby stačilo, že mají na ploše obrázek a odkladiště souborů či jejich zástupců. Miniaplikace neboli widgety se nijak zvlášť nerozšířily a ve Windows 8 proto jejich podpora skončila.
Připomeňte si:
Doplňky na plochu vzal jako svou příležitost i Google, který nabídl už v roce 2004 (tedy před Vistou) svůj Google Desktop s grafickými doplňky pro plochu. Vydržel sedm let, předloni však jeho vývoj a podporu zařízl. Na lepší využití plochy však existují další a stále udržované programy třetích stran. Za všechny jmenujme alespoň Fences, který umožňuje sdružovat ikony na ploše do skupin a udržovat v nich tak pořádek.




Fences udělá pořádek v ikonách na ploše
Pozadí na pracovní ploše operačních systémů dělá hodně. Možná víc, než si myslíte. Utváří první dojem, podvědomě vás naladí na prvotní vnímání něčeho doposud nepoznaného. U mobilních zařízení už zpravidla designéři ladí výchozí pozadí plochy s celkovým designem přístroje. Ale Microsoft jako by nebyl dostatečně poučený a v novém prostředí Windows 8 původně nenabídl možnost nastavit si vlastní obrázek na pozadí Metra. Že by to byl pravý důvod neúspěchu tohoto systému? To je samozřejmě jen řečnická otázka s nadsázkou, nicméně v aktualizaci Windows 8.1 už tato možnost přibyla.
Může se hodit: