Obrazem: České weby v roce 1999 a dnes

Jak se v posledních deseti letech změnila technologie, ergonomie a design tuzemských webových stránek? Srovnejte podobu předních českých webů v roce 1999 a dnes.

Pamatujte si, co jste dělali před deseti lety? Možná byste jen mávli rukou, že rok 1999 se ve své podstatě nijak nelišil od současnosti. O tom, jak se změnila doba, design a technologie však podává svědectví i pouhé srovnání tehdejší a dnešní podoby populárních webových stránek.Jak se tedy proměnila podoba našeho Živě.cz, Seznamu nebo třeba zpravodajských portálů iDnes a Novinky? Pokud máte krátkou paměť, možná budete docela překvapeni. Pojďte s námi na krátkou procházku časem zpět do doby operačního systému Windows 98, vytáčeného dial-upu a mobilního telefonu Nokia 5110.

 

Kde získat historickou podobu webové stránky?
Historickou podobu webových stránek si můžete vyhledat pomocí globální archivační služby Archive.org, která mapuje podobu WWW od poloviny devadesátých let minulého století. Její českou alternativou je WebArchiv při Národní knihovně. O dalších technikách záznamu podoby webových stránek si můžete přečíst v článku Zoetrope: internetový stroj času.

Portály a vyhledávače

V druhé polovině 90. let se na českém internetu objevilo poměrně velké množství nejrůznějších portálů a vyhledávačů – vstupních bran do webu tehdejší doby. Mnoho z nich dnes už dávno neexistuje, jiné přežívají za naprostého nezájmu a ty největší soupeří mezi sebou a s rostoucím Googlem.

Seznam.cz

Počátky „tuzemského Googlu“ sahají do roku 1996. V roce 1999 už Seznam patřil ke klíčovým českým webům a začali se o něj zajímat zahraniční investoři v čele se švédskou Spray (později odkoupená Lycos Europe). Její kapitál učinil ze Seznamu akciovou společnost, majoritním vlastníkem je však i nadále Ivo Lukačovič. S koncem milénia začala společnost skupovat tuzemské služby a stala se českým internetovým standardem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Seznam v roce 1999 ještě jako katalogový vyhledávač a současná portálová podoba

Centrum.cz a Atlas.cz

Portál Atlas byl založen v roce 1997 a jako první v Česku nabídl fulltextové vyhledávání. Přelom milénia byl ve znamení spolupráce s Microsoftem a později s ICQ. Díky provozování jízdních řádů se na čas stal českou portálovou dvojkou a na jaře 2008 došlo k fúzi s portálem Centrum a vzniku nové společnosti Centrum Holdings.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Amatérská podoba Atlasu z roku 1999 a současnost v rámci konglomerátu Centrum Holdings
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Centrum v roce 1999 a dnes

Hrad, vláda a parlament

Své webové stránky měly na konci tisíciletí samozřejmě i státní instituce v čele s vládou, parlamentem a Pražským hradem. Jejich podoba byla tehdy velmi jednoduchá – spíše se jednalo jen o statickou prezentaci. Během deseti let se jednoduché prezentace proměnily v kompletní portály.

 Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stránky Pražského hradu: docela dramatická proměna
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Stránky Poslanecké sněmovny si v průběhu deseti let zachovaly barvy a spíše konzervativnější design
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vládní stránky z roku 1999 se v plné podobě nedochovaly, na první pohled je ale zřejmé,
že se v průběhu deseti let totálně změnily

Zpravodajství

Na webu byly v druhé polovině devadesátých let už samozřejmě i zpravodajské portály a weby. Existovaly jak Novinky, tak iDnes a jistou zkušenost s webem měla také počítačová zpravodajství Živě, Lupa nebo linuxový Root.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek
Naše Živě.cz na jaře 1999 (v nekompletní podobě z Archive.org) a o deset let později
 
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Lupa si zachovala barvy

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Root už není černý...
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Novinky už naštěstí nejsou křiklavě žlutozelené
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
iDnes v podobě z roku 2000 (z roku 1999 se v rozumné kvalitě nedochoval) a dnes

Webové prezentace měst

Své webové stránky měly v roce 1999 samozřejmě i města, ačkoliv ještě povinnost webových obecních prezentací nebyla vynucena legislativně. Webové stránky Brna a Prahy, sídel s dostatečným městským rozpočtem, však dlouhé roky patřily k těm slabším a i dnes se může kdejaké městečko pochlubit mnohem ergonomičtějším a přehlednějším webem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Pražský web před deseti lety a stránky radnice dnes
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Brněnské stránky byly škaredé v roce 1999 a zůstalo jim to bohužel dodnes

Felicia za 200 tisíc

A co webové prezentace tuzemských firem? K těm nejzdařilejším odjakživa patřila mladoboleslavská Škoda Auto. Archivační služba Archive.org sice nezachovala její kompletní podobu z roku 1999, již na první pohled ale i tak působí poměrně nadčasově, nepoužívá archaický GIF formát a sází spíše na jednoduchou grafiku. Ve své podstatě se základní koncept webu doposud příliš nezměnil, jen v pravé horní části dnes Škodovka namísto reklamy na Felicii prezentuje upoutávku na Yeti.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Je libo Felicii nebo Yeti?

Najdi deset rozdílů

Na českém internetu ale najdete i weby, které se od svého spuštění téměř nezměnily. To je ostatně případ i Českého hydrometeorologického ústavu, jehož prezentace plná GIFů a toho nejjednoduššího HTML kódu připomíná staré dobré „devadesátky“. Na druhou stranu je to ale jeden z mála českých webů, který nepotřebuje mobilní textovou verzi, na chytrém telefonu s webovým prohlížečem totiž bude svižné fungovat i na GPRS – i po deseti letech je totiž plně optimalizovaný pro staré vytáčené připojení.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Hydrometeorologický ústav v roce 1999 a dnes...

Webový design se za posledních deset let výrazně proměnil. Křiklavá rastrová tlačítka a pozadí stránky v GIFu vyměnily jednoduché barvy, kaskádové styly a Flash. Snad z každého webu zmizel naprosto zbytečný Javascript, který v některém z rohů stránky zobrazoval aktuální čas, a namísto něj dnes webové stránky obsahují tunu ajaxového kódu, který je nezřídka datově náročnější než ta nejvelkolepější rastrová grafika.

Odhadli byste v roce 1999 podobu a koncepci webů roku 2009? Pokud ano, jak asi budou dnešní webové stránky vypadat za dalších deset let? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (65) Další článek: Originál Wikipedie má už tři milióny článků

Témata článku: Internet, Webarchiv, Pražský hrad, Škodovka, Yeti, Webová prezentace, Mobilní telefony brno, Root, Webová stránka, Felicia, Historický telefon, Dramatická proměna, Stará Nokia, Webový design, Spray, Atlas, Rastrová grafika, Web DesignVelký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Den D je tady, dnes vyšly Windows 11. Jak stáhnout instalační ISO?
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Vy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?
redakce
Windows 11Vy a počítačAnkety