Obrazce pro seřízení LCD (a monitorů)

V průběhu rozsáhlého testu TFT panelů, na kterém v PCtuningu aktuálně pracujeme, jsme si naplno uvědomili, jak obtížné a náročné je správné nastavení těchto zobrazovacích zařízení. Pokud budete seřizovat obraz podle desktopu Windows nejspíše se Vám stane, že hry a video budou příliš tmavé a naopak - perfektně seřízený obraz pro celoobrazovkové video vám způsobí nemilé překvapení při přechodu na plochu - kde bude vše jako "přepálené". V této situaci obvyklé obrazce typu "monoskop" vůbec nepomáhají, proto jsme si (ale i vám) nachystali speciální "PCtuning ladící obrazce pro TFT".
Kapitoly článku

Řekněme si to na rovinu - seřízení obrazu i těch nejmodernějších TFT/LCD panelů (a částěčně to platí to i o většině "klasických" monitorů - jejichž obrazovky však mívají větší obrazovou dynamiku a tím jsou k případnému špatnému nastavení tolerantnější) je vždy otázkou většího či menšího kompromisu (podle kvality panelu). Vše komplikuje navíc fakt, že jiné (a často i protichůdné) nároky mají uživatelé kancelářských aplikací, jiné milovníci videa a 3D her a něco jiného zase očekávají příznivci digitální fotografie a grafiky. Naše řešení je směřováno k tomu, aby bylo možné co nejrychleji nalézt nastavení typu "největší možný společný jmenovatel" - případné odchylky lze pak korigovat v jednotlivých aplikacích individuálně.

Základní "ladící" obrazec byl sestaven tak, abychom v něm najednou vystihli charakteristické prvky všech "protichůdných světů" (tím se náš obrazec liší od jiných, obsahujících np.  stupnice šedi či počítačový monoskop) - jsou v něm jak "kancelářské prvky" (ikony, desktop, Explorer, písmo), políčko z videa symbolizující zároveň i obecně tmavou grafiku 3D her, tak i digitální fotografie i syntetické barevné stupnice.

Obrazce a jak s nimi pracovat

Nejdříve si - podle vašeho rozlišení - stáhněte odpovídající soubory (klikněte na odpovídající soubor pravým tlačítkem myši a zvolte "Uložit cíl jako..."):

15": 1024x768 17", 18": 1280x1024
hlavní obrazec 1024 hlavní obrazec 1280
digitální fotografie - věrnost barev digitální fotografie - věrnost barev
růžové pozadí - homogenita růžové pozadí - homogenita
zelené pozadí - homogenita zelené pozadí - homogenita

Obrazce si nahrajte do zvláštního adresáře. Dále budete potřebovat prohlížeč obrázků, který umožňuje prohlížení v celoobrazovkovém režimu (Full Screen mode). Vyhoví ACDsee (vychytávkou je "listování" obrázky otáčením kolečka), případně InfranView, pokud máte Windows XP - můžete použít i systémový prohlížeč. V případě nouze vyhoví i prohlížeč Internetu, Internet Explorer.

V "Ovládacích panelech" nutně nastavte přirozené rozlišení TFT panelu (15": 1024x768 či 17": 1280x1024) a 32-bitovou barevnou hloubku (i když některé panely umí bar. hloubku jen 16 či 24-bitů). Zobrazte hlavní obrazec ve "Full Screen" režimu (u ACDsee toho dosáhnete kliknutím kolečkem na obrázku nebo kombinací Ctrl-F). Refresh rate vyšší než 75Hz není nutný - naopak, výše dochází u TFT spíše ke zhoršování obrazu.

Panel skloňte a natočte tak, abyste se dívali kolmo na jeho střed.

*V případě monitoru zvolte spíše rozlišení odpovídající obrazci 1024x768 a refresh 85Hz- 100Hz.

Hlavní obrazec

Hlavní obrazec vypadá přibližně takto (stále pracujeme nad novými, vylepšenými verzemi):

Základní seřízení

Nejdříve je vhodné nastavit veškeré hodnoty na "tovární nastavení" - nikdy totiž nevíte, který parametr (může být np. ukrytý hluboko v menu) je nastavený zcela "mimo mísu". Marně byste pak bojovali bitvu, kterou není možno vyhrát. Tovární nastavení se často skrývá pod pojmy "RECALL" nebo pod "Set factory defaults".

Následujícím krokem by u TFT panelu měla vždy být automatická kalibrace hodnot "Phase" (fáze) a "Clock" (takt) vstupních obvodů AD převodníku (Analog to Digital). Ta se skrývá většinou pod funkcí "Auto Adjust" případně "Auto". Náš obrazec obsahuje prvky, které pomohou automatice s optimálním nastavením.

Poznámka: Někteří uživatelé referovali, že lepších výsledků dasahují při spuštění Autoconfigu přímo v desktopu, nebo ještě lépe, při prohlížení textového souboru. Je to možné - náš obrazec je, díky přenosu po internetu, komprimován jako JPEG (a má jen 500kB) - a na optický kontrast textového souboru v této situaci prostě nemá (původní obrazec, jež je ve formátu .tga /5.5Mb je pro Autoconfig také vhodný).

Barevná teplota

Nyní doporučuji zvolit si barevnou teplotu, jež vám bude vyhovovat nejvíce. Tu najdete v menu nazvaném nejspíše "Color Temperature" nebo "Color Adjustment" a udává se v Kelvinech. Hodnata 6500K (Warm - teplé) dává obecně teplejší nažloutlé odstíny, zatímco nastavení 9500K (Cold - studené) "jde" vyloženě do modra. Experimentovat s jednotlivými složkami RGB rozhodně nedoporučuji! P.S. Některé panely nabízejí i další možností nastavení (Gain, Black Level...), nedoporučuji si však s nimi příliš "hrát" - zvláště nevíte-li přesně co dělají.

* Zde ponechejte tovární nastavení - případně zvolte spíše studenější odstíny (8500K bude asi stačit). Sledujte zejména základní odstín bílých ploch, notoricky známou barvu zeleného podkladu desktopu Windows a neutrálně šedou bundu chlapce sedícího na stromě.

Poznámka - při podezření na silnou nerovnováhu v zobrazení barev si při seřizování hodnot RGB můžete orientačně vypomoci barevnými přechody elementárních složek do černé a bílé - k limitaci všech barev by mělo docházet současně.

Témata článku: Video, Monitory, LCD, Černá barva, Spodní odstín, Špatné rozlišení, Zelená plocha, Zelené pozadí, Společný jmenovatel, Základní prvek, Acdsee, Výsledný obraz, Základní nastavení, Nuance, Kelvin, Nastavení, Automatická kalibrace, Recall, Hlavní panel, Modré světlo, Refresh, Gain, Tmavý odstín, Původní obraz, Šedá zóna


Určitě si přečtěte

Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní