V průběhu rozsáhlého testu TFT panelů, na kterém v PCtuningu aktuálně pracujeme, jsme si
naplno uvědomili, jak obtížné a náročné je správné nastavení těchto zobrazovacích
zařízení. Pokud budete seřizovat obraz podle desktopu Windows nejspíše se Vám
stane, že hry a video budou příliš tmavé a naopak - perfektně seřízený obraz pro
celoobrazovkové video vám způsobí nemilé překvapení při přechodu na plochu - kde
bude vše jako "přepálené". V této situaci obvyklé obrazce typu "monoskop" vůbec
nepomáhají, proto jsme si (ale i vám) nachystali speciální "PCtuning ladící
obrazce pro TFT".
Řekněme si to na rovinu - seřízení obrazu i těch nejmodernějších TFT/LCD panelů (a částěčně to platí to i o většině "klasických" monitorů - jejichž obrazovky však mívají větší obrazovou dynamiku a tím jsou k případnému špatnému nastavení tolerantnější) je vždy otázkou většího či menšího kompromisu (podle kvality panelu). Vše komplikuje navíc fakt, že jiné (a často i protichůdné) nároky mají uživatelé kancelářských aplikací, jiné milovníci videa a 3D her a něco jiného zase očekávají příznivci digitální fotografie a grafiky. Naše řešení je směřováno k tomu, aby bylo možné co nejrychleji nalézt nastavení typu "největší možný společný jmenovatel" - případné odchylky lze pak korigovat v jednotlivých aplikacích individuálně.
Základní "ladící" obrazec byl sestaven tak, abychom v něm najednou vystihli charakteristické prvky všech "protichůdných světů" (tím se náš obrazec liší od jiných, obsahujících np. stupnice šedi či počítačový monoskop) - jsou v něm jak "kancelářské prvky" (ikony, desktop, Explorer, písmo), políčko z videa symbolizující zároveň i obecně tmavou grafiku 3D her, tak i digitální fotografie i syntetické barevné stupnice.
Obrazce a jak s nimi pracovat
Nejdříve si - podle vašeho rozlišení - stáhněte odpovídající soubory (klikněte na odpovídající soubor pravým tlačítkem myši a zvolte "Uložit cíl jako..."):
Obrazce si nahrajte do zvláštního adresáře. Dále budete potřebovat prohlížeč obrázků, který umožňuje prohlížení v celoobrazovkovém režimu (Full Screen mode). Vyhoví ACDsee (vychytávkou je "listování" obrázky otáčením kolečka), případně InfranView, pokud máte Windows XP - můžete použít i systémový prohlížeč. V případě nouze vyhoví i prohlížeč Internetu, Internet Explorer.
V "Ovládacích panelech" nutně nastavte přirozené rozlišení TFT panelu (15": 1024x768 či 17": 1280x1024) a 32-bitovou barevnou hloubku (i když některé panely umí bar. hloubku jen 16 či 24-bitů). Zobrazte hlavní obrazec ve "Full Screen" režimu (u ACDsee toho dosáhnete kliknutím kolečkem na obrázku nebo kombinací Ctrl-F). Refresh rate vyšší než 75Hz není nutný - naopak, výše dochází u TFT spíše ke zhoršování obrazu.
Panel skloňte a natočte tak, abyste se dívali kolmo na jeho střed.
*V případě monitoru zvolte spíše rozlišení odpovídající obrazci 1024x768 a refresh 85Hz- 100Hz.
Hlavní obrazec
Hlavní obrazec vypadá přibližně takto (stále pracujeme nad novými, vylepšenými verzemi):

Základní seřízení
Nejdříve je vhodné nastavit veškeré hodnoty na "tovární nastavení" - nikdy totiž nevíte, který parametr (může být np. ukrytý hluboko v menu) je nastavený zcela "mimo mísu". Marně byste pak bojovali bitvu, kterou není možno vyhrát. Tovární nastavení se často skrývá pod pojmy "RECALL" nebo pod "Set factory defaults".
Následujícím krokem by u TFT panelu měla vždy být automatická kalibrace hodnot "Phase" (fáze) a "Clock" (takt) vstupních obvodů AD převodníku (Analog to Digital). Ta se skrývá většinou pod funkcí "Auto Adjust" případně "Auto". Náš obrazec obsahuje prvky, které pomohou automatice s optimálním nastavením.
Poznámka: Někteří uživatelé referovali, že lepších výsledků dasahují při spuštění Autoconfigu přímo v desktopu, nebo ještě lépe, při prohlížení textového souboru. Je to možné - náš obrazec je, díky přenosu po internetu, komprimován jako JPEG (a má jen 500kB) - a na optický kontrast textového souboru v této situaci prostě nemá (původní obrazec, jež je ve formátu .tga /5.5Mb je pro Autoconfig také vhodný).
Barevná teplota
Nyní doporučuji zvolit si barevnou teplotu, jež vám bude vyhovovat nejvíce. Tu najdete v menu nazvaném nejspíše "Color Temperature" nebo "Color Adjustment" a udává se v Kelvinech. Hodnata 6500K (Warm - teplé) dává obecně teplejší nažloutlé odstíny, zatímco nastavení 9500K (Cold - studené) "jde" vyloženě do modra. Experimentovat s jednotlivými složkami RGB rozhodně nedoporučuji! P.S. Některé panely nabízejí i další možností nastavení (Gain, Black Level...), nedoporučuji si však s nimi příliš "hrát" - zvláště nevíte-li přesně co dělají.
* Zde ponechejte tovární nastavení - případně zvolte spíše studenější odstíny (8500K bude asi stačit). Sledujte zejména základní odstín bílých ploch, notoricky známou barvu zeleného podkladu desktopu Windows a neutrálně šedou bundu chlapce sedícího na stromě.
Poznámka - při podezření na silnou nerovnováhu v zobrazení barev si při seřizování hodnot RGB můžete orientačně vypomoci barevnými přechody elementárních složek do černé a bílé - k limitaci všech barev by mělo docházet současně.