Obojživelná myš od A4Tech

Dřívější nadvláda kuliček v myším světě dnes bere postupně za své - dnes již vítězí myšky, které snímají pohyb optickým čidlem (a přisvěcují si k tomu červeným světlem). Jedinou skvrnou na přitažlivosti těchto myšek byl jejich vysoký odběr a s tím spojená nemožnost výroby oblíbeného bateriového bezdrátového / rádiového provedení. Tento problém trval jen do doby, než někdo vymyslel optické myšky s akumulátory a nabíjecími stojánky - prostě pohoda. Nepřejte si však slyšet, co říkají majitelé těchto myšek v situaci, kdy zrovna "dojdou akumulátory". To, že se tento problém dá řešit elegantně a pohodlně ukazuje myš s kódovým označením RFSOP-35 od formy A4 Tech.
Obojživelná myš od A4Tech
Kapitoly článku

Dřívější nadvláda pogumovaných ocelových kuliček v myším světě dnes již bere postupně za své - naopak, optické myšky, ty, které snímají pohyb optickým čidlem (a přisvěcují si k tomu červeným světlem) tlačí starou "mechaniku" silně do kouta. Není divu, kdo poznal jak dokáže znečistěná kulička znepříjemnit práci a zkusil relativně bezproblémovou "optiku" - již nechce "myšovat" jinak.

Princip snímání pohybu u optických myší...

...je v podstatě jednoduchý. Snímač pulsně osvětluje červenou LED diodou malou plošku pod myši a optika sleduje změny obrazu ve speciálním záměrném kříži. Veškerý posun je vyhodnocen a převeden na odpovídající impulsy. Celá elektronika má pak složitost... čtečky čárového kódu jež pracuje ve dvou osách.

Co slibuje nová technologie:

  • myš nemá mechanické díly - díky tomu bývá spolehlivější, snímač se mechanicky neopotřebovává,

  • snímač je necitlivý vůči hladkosti povrchu (s myši se dá běžně "rejdit" i přímo po stole),

  • snímání by mělo být, alespoň na odpovídajícím povrchu, přesnější - nic totiž uvnitř "neprokluzuje"

Dezdrátové myšky

Souběžně s "optickým trendem" existuji však i příznivci volných, kablíkem nespoutaných bezdrátových (wireless) myší. Jejich obrovskou výhodou je, že nejste nijak omezeni trvalým propojením s počítačem - myšku si můžete klidně přehodit na druhou stranu stolu bez toho, aby se vám kabel válel po klávesnici.

Technologie: V praxi se příliš neprosadily tzv. "infra myšky", které přenášely data na principu známém z dálkového ovládání - podmínka přímé viditelnosti (byť i odraženého paprsku) se ukázala jako příliš omezující. Finální technologii u bezdrátových myšek (a v poslední době i klávesnic) se tedy staly tzv. rádiové myšky. Vysílač, jež má extrémně nízký vysílací výkon je umístěn v myši, zatímco přijímač bývá připojen kablíkem ke klasickému portu PS/2 nebo k USB. Výhodou těchto myšek je i větší dosah - ten je řádu 2 až 5 m. P.S.: Díky tomu můžete ovládat přehrávaní filmu přímo ze svého křesla.

Optika a rádio - konflikt zájmů

Zásadní nevýhodou klasických optických myšek bylo, co se týče bezdrátového provedení, především jejich vysoký odběr (optika spotřebuje až 0.5W energie, což je asi 4x více, než je běžné u kuličkových myší) - s tím je spojená nemožnost výroby bezdrátového provedení s dlouhodobým provozem napájeného bateriemi AAA tak, jak je to možné u kuličkových "wirelessů" (menší vyjímkou je Logitech Cordless MouseMan Optical s provozem na dvě alkalické baterie AA). Tento problém trval jen do doby, než někdo vymyslel optické myšky s akumulátory (odpadá stálá výměna baterii) a nabíjecími stojánky - prostě pohoda.

Nepřejte si však slyšet, co říkají majitelé těchto myšek v situaci, kdy zrovna "dojdou akumulátory" a náhradní myš není v té době k dispozici. Většinou to skončí tím, že musí načas přerušit rozdělanou práci a myš na tuto dobu uložit do nabíjecího stojánku.

Má tento problém vůbec nějaké řešení? Se zajímavým nápadem přichází firma A4 tech...

Témata článku: Myši, Bezdrátové nabíjení, Dobrý den, Mobilní telefony nokia klasické, Chytrý způsob, Optická hodina, Vysoký dosah, Nová nabíječka, Přímá viditelnost, Nabíjecí stojan, Zelený led, Náhradní díl, Nabíjení, Ostatní výrobci, Dobrá ergonomie, Dosah, Bezdrátové provedení, Bezdrátová klávesnice s myší, Velký úhel, Vysoký komfort, Dlouhodobý provoz, Plné nabití, Bravo, Stejný stav, Mys


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 10

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

Velká analýza 10 000 největších webů ukázala, že jsou tak nějak všechny stejné

** Podoba webů se za těch 30 let dramaticky proměnila ** Dnes jsou ale poměrně uniformní – podobné ** Ukazuje to i analýza z Indianské univerzity

Jakub Čížek | 34

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

AR není ani po letech žádný trhák. Teď to zkusí Hybri, který svleče vaše kamarádky

** Rozšířené realitě i po letech chybí praktické využití ** Selhaly mobilní aplikace i AR brýle ** Floridské studio to proto zkusí přes bizarní erotiku Hybri

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize