Obojživelná myš od A4Tech

Dřívější nadvláda kuliček v myším světě dnes bere postupně za své - dnes již vítězí myšky, které snímají pohyb optickým čidlem (a přisvěcují si k tomu červeným světlem). Jedinou skvrnou na přitažlivosti těchto myšek byl jejich vysoký odběr a s tím spojená nemožnost výroby oblíbeného bateriového bezdrátového / rádiového provedení. Tento problém trval jen do doby, než někdo vymyslel optické myšky s akumulátory a nabíjecími stojánky - prostě pohoda. Nepřejte si však slyšet, co říkají majitelé těchto myšek v situaci, kdy zrovna "dojdou akumulátory". To, že se tento problém dá řešit elegantně a pohodlně ukazuje myš s kódovým označením RFSOP-35 od formy A4 Tech.
Obojživelná myš od A4Tech
Kapitoly článku

Dřívější nadvláda pogumovaných ocelových kuliček v myším světě dnes již bere postupně za své - naopak, optické myšky, ty, které snímají pohyb optickým čidlem (a přisvěcují si k tomu červeným světlem) tlačí starou "mechaniku" silně do kouta. Není divu, kdo poznal jak dokáže znečistěná kulička znepříjemnit práci a zkusil relativně bezproblémovou "optiku" - již nechce "myšovat" jinak.

Princip snímání pohybu u optických myší...

...je v podstatě jednoduchý. Snímač pulsně osvětluje červenou LED diodou malou plošku pod myši a optika sleduje změny obrazu ve speciálním záměrném kříži. Veškerý posun je vyhodnocen a převeden na odpovídající impulsy. Celá elektronika má pak složitost... čtečky čárového kódu jež pracuje ve dvou osách.

Co slibuje nová technologie:

  • myš nemá mechanické díly - díky tomu bývá spolehlivější, snímač se mechanicky neopotřebovává,

  • snímač je necitlivý vůči hladkosti povrchu (s myši se dá běžně "rejdit" i přímo po stole),

  • snímání by mělo být, alespoň na odpovídajícím povrchu, přesnější - nic totiž uvnitř "neprokluzuje"

Dezdrátové myšky

Souběžně s "optickým trendem" existuji však i příznivci volných, kablíkem nespoutaných bezdrátových (wireless) myší. Jejich obrovskou výhodou je, že nejste nijak omezeni trvalým propojením s počítačem - myšku si můžete klidně přehodit na druhou stranu stolu bez toho, aby se vám kabel válel po klávesnici.

Technologie: V praxi se příliš neprosadily tzv. "infra myšky", které přenášely data na principu známém z dálkového ovládání - podmínka přímé viditelnosti (byť i odraženého paprsku) se ukázala jako příliš omezující. Finální technologii u bezdrátových myšek (a v poslední době i klávesnic) se tedy staly tzv. rádiové myšky. Vysílač, jež má extrémně nízký vysílací výkon je umístěn v myši, zatímco přijímač bývá připojen kablíkem ke klasickému portu PS/2 nebo k USB. Výhodou těchto myšek je i větší dosah - ten je řádu 2 až 5 m. P.S.: Díky tomu můžete ovládat přehrávaní filmu přímo ze svého křesla.

Optika a rádio - konflikt zájmů

Zásadní nevýhodou klasických optických myšek bylo, co se týče bezdrátového provedení, především jejich vysoký odběr (optika spotřebuje až 0.5W energie, což je asi 4x více, než je běžné u kuličkových myší) - s tím je spojená nemožnost výroby bezdrátového provedení s dlouhodobým provozem napájeného bateriemi AAA tak, jak je to možné u kuličkových "wirelessů" (menší vyjímkou je Logitech Cordless MouseMan Optical s provozem na dvě alkalické baterie AA). Tento problém trval jen do doby, než někdo vymyslel optické myšky s akumulátory (odpadá stálá výměna baterii) a nabíjecími stojánky - prostě pohoda.

Nepřejte si však slyšet, co říkají majitelé těchto myšek v situaci, kdy zrovna "dojdou akumulátory" a náhradní myš není v té době k dispozici. Většinou to skončí tím, že musí načas přerušit rozdělanou práci a myš na tuto dobu uložit do nabíjecího stojánku.

Má tento problém vůbec nějaké řešení? Se zajímavým nápadem přichází firma A4 tech...

Témata článku: Myši, Bezdrátové nabíjení, Optická hodina, Bezdrátová klávesnice s myší, Bezdrátové provedení, Dlouhodobý provoz, Mobilní telefony nokia klasické, Vysoký odběr, Blikání, Dojem, Bravo, Běžný den, Náhradní baterie, Led zdroje, Velký úhel, Tech, Honor, Vysoký dosah, Instalovaný ovladač, Nová nabíječka, Čtečky čárových kódů, Poloprůhledný plast, Klasické USB, Zelená dioda, Plné nabití


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 138

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme bezpečnostní systém za 30 Kč

** Před pár týdny jste si mohli v akci koupit Wi-Fi desku za jeden dolar ** Nám už TTGO T-Display dorazila do redakce ** Připojíme k ní jazýčkový kontakt a vyrobíme bezpečnostní systém

Jakub Čížek | 30

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF