Obměna počítačů ve firmách: velká šance pro Linux

Analytická společnost Gartner odhaduje, že během následujících dvou let dojde k masové obměně počítačů ve firmách. Významnou část z těchto nových strojů by mohly podniky dostat s operačním systémem Linux.

Společnost Gartner tento týden zveřejnila zprávu, podle které během letošního a příštího roku dojde k dlouho očekávané hromadné výměně počítačů, které překročily svou životnost. Jde o první celoplošné nákupy počítačů od roku 2000. Do roku 2000 byly obměny počítačů častější a byly i více rozvrženy v čase. Strach z komplikací způsobených zpracováním letopočtu pouze dvěma čísly u starších počítačů přiměl většinu firem k jejich hromadné obměně. Nyní má nastat první cyklus obměny počítačů od té doby.

Na přerušení přirozeného cyklu obměny hardware ve firmách odkazovali výrobci počítačů při poklesu a stagnaci IT trhu v předchozích letech. Kromě anomálie způsobené strachem z Y2K je na vině nižších prodejů počítačů do firem i nasycení trhu a prodloužení morální životnosti počítačů ze tří až na pět let. Nyní se na nápor firemních zákazníků připravují nejen výrobci počítačů a komponent, ale také dodavatelé software, který rychlejší počítače dokáží využít.

Šanci v této situaci dávají analytici také Linuxu, který má sice na trhu desktopových počítačů minoritní postavení, ale jeho podpora od velkých IT velkých firem je stále vyšší. Vzhledem k nízké výkonnosti americké ekonomiky i problémům v některých zemích západní Evropy může být úspora za licence na operační systém Windows důvodem pro preferenci Linuxu. Gartner a ani samotní prodejci linuxových distribucí neočekávají masivní migraci, ale počítají se znatelným krokem směrem od Windows.

Vedoucí analytik společnosti Gartner George Shiffler tyto indicie shrnul ve vyjádření, podle kterého je na cestě masivní obměna počítačů koupených ve spojitosti s problémem Y2K, a že poptávka je řízena nutností pořídit modernější operační systém. Starší operační systémy společnosti Microsoft už totiž nejsou podporovány a brzy bude ukončena plná technická podpora.

Naděje prodejců Linuxu pak vyjádřil veřejně už počátkem května výkonný ředitel společnosti Red Hat Matthew Szulik, který při uvedení desktopové verze distribuce Red Hat Linuxu pro firemní zákazníky upozorňoval na to, že nárůst podílu na trhu bude dosažen pomalu ale jistě s tím, jak budou staré počítače nahrazovány novějšími.

Šance Linuxu zaujmout částečně místo starších Windows zvyšuje schopnost poštovních klientů pracovat bez problémů se serverem Microsoft Exchange, o podpoře proprietárních formátů Microsoft Office ve většině alternativních kancelářských balíků nemluvě. Pro řadu kancelářských nasazení, kde nejsou vyžadovány specifické aplikace vázané na jinou platformu, pak nic závažného nebrání.

Nejvíce ale záleží v tuto chvíli na dodavatelích osobních počítačů, kteří budou obměny počítačů ve firmách zajišťovat. Pokud nebudou nabízet Linux jako předinstalovaný operační systém, snižují se šance na prosazení Linuxu velice výrazně, protože instalací vlastního operačního systému vznikají firmám další náklady.

V tuto chvíli však není nabídka a hlavně propagace počítačů s předinstalovaným Linuxem nijak výrazná, což je dáno dlouhodobými obchodními vztahy na poli IT. Nejvýrazněji podporuje Linux IBM, jenž v tuto chvíli nabízí Linux jako alternativu k většině osobních počítačů v nabídce. Při návštěvě webového obchodu IBM ale pořád jednoznačně vede nabídka počítačů s předinstalovaným operačním systémem Windows XP nebo 2000.

Nakonec je tedy možné, že k očekávanému zlomu v adopci Linuxu na firemní desktopy nedojde a možná se jen změní licenční politika společnosti Microsoft. Ale i to by byl zajímavý a zákazníky vítaný výsledek konkurenčního boje mezi softwarovým gigantem a open source produkty.

Diskuze (287) Další článek: Recenze sestavy Barbone Hit Plus: dvě duše v jednom těle

Témata článku: Windows, Linux, Lin, Obměna, Matthew, Šance, Desktopový počítač, George, Velká naděje, Velká šance, Životnost


Určitě si přečtěte

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 25

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF