Bezpečnost

Obličej, nebo prst? Jak funguje biometrické a nebiometrické zabezpečení telefonu

Odemykání telefonu otiskem prstů je samozřejmostí a stále častěji se používá také odemykání obličejem, které už běžně mají i velmi levné telefony za méně než 4 000 Kč. Jenže ne všechny metody odemykání jsou stejně bezpečné.

Průkopníkem v odemykání telefonů otiskem prstu i obličejem je Apple. Nebyl sice první, kdo tyto technologie použil, ale byl první, kdo je nasadil masově – byly funkční a staly se z nich standardy. Ostatní výrobci zareagovali rychle a chtěli nabídnout stejný komfort odemykání telefonu.

Biometrie

Autentizační metoda založená na rozeznání jedinečných biologických charakteristik jednotlivce. Vychází z předpokladu, že některé morfologické nebo fyziologické charakteristiky jsou pro každého člověka jedinečné a neměnitelné.

Opět musím upozornit na to, že primárně musí být telefon zabezpečen pořádným PINem nebo heslem. Otisk prstu nebo sken tváře fungují jako zástupné zabezpečení. Telefon tedy lze odemknout tím nebo oním. Pokud máte PIN 1234, můžete mít sebebezpečnější sken obličeje, ale je to k ničemu. Útočník totiž nepotřebuje složitě hackovat biometriku, když mu stačí zadat jednoduchý PIN, který někde odkouká. Odemykání obličejem nebo prstem by tedy mělo být automaticky spojeno se silným heslem, které ale zadáváte do telefonu v minimu případů, protože používáte otisk prstu nebo sken obličeje.

Biometrika vs. nebiometrika

Otisk prstu je jednoznačně biometrický údaj, o tom není pochyb. U skenu obličeje už to není tak jednoznačné, může být totiž biometrický i nebiometrický. Pro jednoduchost budu používat termíny 2D (nebiometrické) a 3D (biometrické) skenování; daly by se najít i složitější a přesnější výrazy, ale pro jednodušší orientaci v článku bude toto označení stačit.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Software, Apple, Bezpečnost, Samsung, Huawei, iPhone, Xiaomi, Mobilní telefon, Články z Computeru, Apple Pay, Prst, Obličej, Odemykání, Pin, Google Pixel, Sken, Scanování, Face ID, Otisk, Telefon, Otisky prstů, Huawei Mate


Určitě si přečtěte

Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5