Objevení Nového světa

Vzpomínáte si na dobu, kdy byl váš svět plný tajů a zákoutí? Kdy jste byli malým Kolumbem a snažili se objevit svět kolem a porozumět mu? A právě v takovém pátrání přišli dětem na pomoc tvůrci cédéčka Gordi v říši her.
Jana Smutná: Vzpomínáte si na dobu, kdy byl váš svět plný tajů a zákoutí? Kdy jste byli malým Kolumbem a snažili se objevit svět kolem a porozumět mu? A právě v takovém pátrání přišli dětem na pomoc tvůrci cédéčka Gordi v říši her.

Ten pravý dětský svět
Gordi je opravdu pouze pro děti a hned menu programu to dává znát. Po obrazovce jezdí vláček mezi stanicemi, které skrývají jednotlivé nabídky. A tak se vaše děti mohou seznámit s částmi lidského těla, s tvary a barvami, se zvířaty, dopravními prostředky a s oblečením. Učí se také malovat a mohou si s Gordim zazpívat i písničky.

Nemusíte se přitom bát, že by vaše dítě nezvládlo obtížnost jednotlivých úkolů – program nabízí její nastavení v pěti úrovních. Po splnění jednotlivých úkolů (od třetí úrovně obtížnosti) získá dítě za každý splněný úkol diplom. Úspěchy se zaznamenávají i přímo v programu na zvláštní stránce pro rodiče. Díky tomu máte možnost podívat se, jak se děti dostaly daleko a co všechno již umí. Uvidíte všechny získané diplomy a to, v čem se dětem dařilo nejlépe.

Stanice jsou plné překvapení
Gordiho v programu doprovází jeho dva kamarádi ze školky – Petr a Petra. Pomáhají mu třeba při seznamování s oblečením. Nejdříve dětem vysvětlí, který kus oblečení potřebují v jaké roční době a jak se jmenuje. Děti jim za to pomohou s oblékáním. Pak si budou muset vzpomenout, co nosí paní doktorka, když k ní jdou s maminkou, nebo co na sobě nosí baletka, policistka, voják, klaun a další. Gordi jim naštěstí trošku napovídá ve vedlejším malém obrázku.

V další stanici si mohou děti s Gordim zazpívat. Stačí si jen vybrat z osmi známých písniček – třeba Holku modrookou, Skákal pes, Ovčáci, čtveráci aj. Básničky oživují poznávání barev a dopravních prostředků.

Pokud i vaše děti chodí rády do zoologické zahrady, určitě navštíví zvířátka. Najdou nejen zvířátka ze ZOO, ale i ta, co znají z babiččina dvorku. Děti je mohou poznávat i podle zvuků. Úsměv na tváři asi vyvolá fialová ovce a kůň, nebo modrá kráva. Nepřirozené barvy však není vhodné ve výukovém softwaru používat.

Čáry a tvary
Malování zpříjemňuje kouzelná hůlka, která pomáhá vybarvovat jednotlivé obrázky. Pokud nastavíte nejnižší úroveň, stačí pouze klepnout a plochy se obarví celé. Ve vyšších obtížnostech už jen v místě dotyku. Program lze celý ovládat i pomocí klávesnice. Jen nejvyšší úroveň dětem při malování nedovolí její využití – musí už kreslit pouze myší.

Seznámení s tvary probíhá také v dětském světě. Najdete zde věže z kostek, vtipná přirovnání tvarů ke známým věcem a možnost sestavit z různých tvarů obrázek.

Program je podle výrobce určen sice již pro děti od dvou let, ale myslím, že plně jej využijí děti až o něco starší – spíše až čtyřleté. I když je prostředí opravdu tak přívětivé k ovládání dětskou rukou, neobejde se samozřejmě občas bez vaší pomoci. A nezapomínejte na to nejdůležitější: Nenechávejte si děti hrát s Gordim, Petrem a Petrou příliš dlouho, i když je to bude určitě bavit.

multimediální výukový software
Gordi v říši her
Zdroj: CFC, Praha
Telefon: (02) 81 92 09 01
Cena: 495 Kč vč. DPH
Výrobcem doporučený věk: od 2 let výše
Min. konfigurace: Pentium 90, Windows 95/98/NT 4.0, 32 MB RAM, 3 MB na pevném disku, zvuková karta, CD-ROM, 256 barev

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Váš názor Další článek: Voodoo5 už konečně bude

Témata článku: Software, Windows, Objevení, Kouzelná hůlka, Malá hra, Nejnižší úroveň, Dítě, Svět, Objev, Zoo, Vláček


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5