Spíše jej ale měla IBM už dlouho v rukávu. Budeme skutečně číst za pár let knihy z přenosného displeje?
IBM Research ohlásil, že jeho laboratoře vyvinuly nový typ LCD displeje, který umožňuje zobrazení prakticky nerozpoznatelné od běžné tiskové stránky. Rozlišení displeje bude 200 pixelů na palec (hustota tiskového rastru bývá okolo 300 bodů na palec), což je čtyř- až šestinásobek hustoty bodů u dnešních monitorů (72-100 pixelů na palec). Displej dostal kódové jméno Roentgen a je tvořen novou technologií tekutých krystalů.
Displeje se brzy začnou vyrábět, ovšem budou stát nad 5000 USD - jejich zaměření bude na nejnáročnější oblasti nasazení, kde uživatel potřebuje dokonalou kvalitu zobrazení a minimální únavu oka při dlouhodobé práci s počítačem (např. v medicíně); je možné, že jak budou postupně klesat ceny, najdou svou cestu i do normálních počítačů. Displeje se budou objevovat už koncem letošního roku.
Živě komentuje: je evidentní, že objev existuje delší dobu a že s ním IBM vychází na světlo v okamžiku, kdy jej má jednak už technologicky zvládnutý a připravený k výrobě; také je jasné, že se sveze se současným velkým zájmem o LCD displeje. V každém případě ale přišla zpráva v ten nejlepší čas, kdy je jasné, že svítící ("CRT") monitory budou postupně nahrazovány LCD displeji, ale kdy LCD displeje ještě trpí bolestí špatného rozlišení a viditelného řádkování.
Často uváděnou vizí budoucího computingu je počítač v podobě knihy - jak svými rozměry, tak i hmotností. Počítač, se kterým se nejlépe pracuje v místě, které mají lidé nejraději, tedy v posteli - bez velkého zahřívání a bez žádného hluku, s výdrží na baterie ve stovkách hodin, s bezdrátovým připojením k Internetu, a s displejem, který je na pohled stejně příjemný jako stránka knihy nebo časopisu. Pokud se objev IBM nazvaný Roentgen uchytí, byl k tomuto ideálu učiněn další významný krok.