Obchodování v systému RM-S/Internet

Komu ještě dnes leží nějaké ty cenné papíry doma a případně uvažuje o investici dalších finančních prostředků na českém kapitálovém trhu, může použít služby RM-S/Internet.
Radim Cerkal, Zdeněk Tvrdoň: Ještě dnes si možná vzpomenete na nekonečné hodiny promarněné ve frontách na střediscích RM-Systému, kde mohl akcionář cenné papíry z kuponové privatizace směnit za „tvrdé“ koruny. Komu ještě dnes leží nějaké ty cenné papíry doma a případně uvažuje o investici dalších finančních prostředků na českém kapitálovém trhu, může použít služby RM-S/Internet.

V polovině loňského roku opustila dílnu programátorů Podniku výpočetní techniky nová obchodní aplikace RM-S/Internet. Za názvem se skrývá skupina programů, které umožňují správu vlastního kapitálového (akciového) portfolia v reálném čase – tedy nákup a prodej cenných papírů na trhu RM-S, to vše z pohodlí „vlastního domova“ prostřednictvím Internetu.

Hlavně bezpečnost!
Zákazník (obchodník s cennými papíry), který je pro tyto účely nazýván I-zákazníkem (internetovým zákazníkem), podává své pokyny k obchodování prostřednictvím aplikace RM-S/Internet.

Veškerá data jsou přenášena v zašifrované podobě a navíc je každý pokyn generovaný zákazníkem opatřen unikátním digitálním podpisem, který je schopen vytvořit pouze daný I-zákazník. Pro autentizaci každého I-zákazníka, komunikujícího se serverem

RM-S, se používá certifikát, vydávaný třetí stranou – certifikační autoritou. Elektronický certifikát zákazníkovi vydává I. Certifikační autorita www.ica.cz. Žádost o certifikát si každý I-zákazník vytváří sám na svém počítači pomocí šifrovacího programu RM-S/Klíče. Certifikát lze nechat zneplatnit (např. při podezření, že by mohl být prozrazen).

Aplikace pod Windows
Pokyny po Internetu je možné podávat na trh RM-S pouze z aplikace RM-S/Internet. V okamžiku získání certifikátu a registračního čísla obchodníka je nutné na počítač nainstalovat získaný osobní certifikát.

Aplikaci lze v nyní spustit na operačních systémech Windows 9X, NT 4.0 a novějších.

RM-S/Internet je vzhledem jako každá jiná klasická aplikace pro Windows. Po jejím spuštění je nutné se přihlásit ke komunikačnímu serveru RM-S. To vyžaduje identifikovat uživatele dvojicí na sobě nezávislých hesel: hesla I-zákazníka a PINu, který zabezpečuje přístup k danému certifikátu.

Vaše hlava mezi čísly
Po úspěšném přihlášení do systému je vyžadováno opětovné potvrzení PINu a zaktivují se funkce pro obchodování s cennými papíry. Funkce jsou dostupné buď prostřednictvím menu nebo panelu s nástroji (existuje podrobná nápověda). Dále se v pravém rohu okna aplikace (stavový řádek) objeví informace o stavu peněžních prostředků na JUMBO-účtu, stav indexu PK30 a současně změna indexu a aktuální čas na centrálním počítači RM-Systému.

I-zákazník může podávat

  • kupní a prodejní pokyny do aukce
  • kupní a prodejní pokyny na přímé obchody
  • pokyny k nabývání a vracení cenných papírů
  • rušící pokyny
  • pokyny k převodu peněz
  • pokyny ke zjištění stavu peněz na účtu.
RM-S přijme pokyny pouze tehdy, jestliže má I-zákazník složen na JUMBO-účtu dostatek finančních prostředků na krytí obchodů a na zaplacení příslušných poplatků. Všechny přijaté pokyny jsou ihned ověřovány a zařazeny do příslušné aukce. Během aukce má zákazník možnost sledovat průběh provádění jeho pokynu.

Pro přehlednější orientaci ve „vlastním akciovém portfoliu“ program nabízí možnost správy skupin cenných papírů s možností zařazení konkrétního cenného papíru do vlastnoručně vytvořené skupiny. U každého obchodovatelného cenného papíru je k dispozici okno s detailním náhledem na cenný papír. V něm jsou podrobné údaje o množství momentálně poptávaných a nabízených cenných papírů, průměrná cena, přípustné cenové pásmo pro obchodní den, počet proběhnutých aukcí apod. Výsledky uskutečněných obchodů je pak možno vyzvednout hromadně na jakémkoliv obchodním místě RM-S, kde jsou na požádání přehrány na disketu. K prohlížení výsledků je aplikace RM-S/Výsledky.

Po ukončení obchodování a následném odhlášení I-zákazníka z obchodní aplikace jsou veškerá důvěrná data uložena na centrálním počítači RM-S. Tak je zabráněno zneužití dat při případném odcizení počítače, nebo při využívání počítače jiným uživatelem.

Za míň než u přepážky
Celkové náklady na pořízení a provozování služby jsou velmi výhodné. Registrace I-zákazníka s připojením k existujícímu účtu ve SCP stojí jednorázově 50 Kč. Poplatek za vydání certifikátu činí 300 Kč, poplatek za podání pokynu s jednodenní účinností prostřednictvím aplikace RM-S/Internet je 30 Kč oproti poplatku 80 Kč, který zaplatí zákazník na přepážce obchodního místa RM-S. Poplatky za konkrétní uskutečněné obchody jsou stejné jako při podávání pokynu na obchodním místě, ceník naleznete na webu.

A hlavně: není potřeba platit žádné peníze za zprostředkování obchodů makléřským firmám.

Blízko drobným investorům
Obchodní aplikace RM-S/Internet je doposud jedinou službou tohoto typu. Za dobu více než půl roku doznala určitých kvalitativních změn. S přechodem na platformu Windows 9X (dlouhou dobu byla podporována jen platforma Windows NT) se jistě více přiblížila okruhu široké veřejnosti a má tak dobrý potenciál proniknout „na stůl“ řadě drobných investorů.

Velkou výhodou se jeví zejména nenáročnost na hardwarové vybavení a přívětivé uživatelské prostředí. Obchodní aplikace RM-Systém je přímo na míru stvořena pro obchodníky-akcionáře, kteří se orientují na obchodování v mimoburzovním RM-Systému. To vše bez nároků na složité vybavení, detailní znalost principů fungování trhu a navíc s nízkými pořizovacími náklady. A že vás právě tato možnost on-line investování a spravování svých finančních prostředků nijak neoslovuje? Pak vyřiďte pozdrav svým spícím úsporám v českých bankách …

RM-Systém (RM-S) je akciovou společností, která organizuje poptávku a nabídku cenných papírů jakožto organizátor mimoburzovního trhu.
SCP – Středisko cenných papírů je instituce, která vznikla na podporu rozvoje kapitálového trhu. Plní úkoly jako vedení jednotné evidence cenných papírů formou registru emitentů (emisí) a vedení evidence na účtech majitelů těchto cenných papírů.
I-zákazník – RM-S rozlišuje dvě základní skupiny zákazníků: běžné, kteří podávají své pokyny pouze na obchodních místech, a zvláštní, kteří pro podávání pokynů využívají určité technické prostředky. I-zákazník pro podávání pokynů využívá Internet.
I. Certifikační autorita – vydává certifikáty. Za pomoci certifikátů mohou klienti a servery získat jistotu, kdo je na druhém konci spojení. Certifikát spojuje dohromady jméno vlastníka páru asymetrických klíčů s jeho veřejným klíčem.
JUMBO-účet – je účet RMS, na kterém má každý ze zákazníků svůj podúčet, pod svým registračním číslem. Z tohoto účtu jsou hrazeny obchody na RM-S.
Aukce – jde o veřejný prodej na určitém místě (např. RM-systém, BCPP).
Portfolio – je výraz pro soubor investic (např. za část peněz koupíme akcie, za jinou část dluhopisy, za další podílové listy apod.) Portfolio je nejefektivnější formou investice. Čím více investic z oblasti na sobě nezávislých máme v portfoliu, tím je riziko nižší.
Validace – ověření, neboli kontrola stavu výše účtu peněžních prostředků.
PK30 – je index, jehož hodnota odráží průměrnou hodnotu ceny akcií třiceti vybraných akciových titulů v RM-Systému.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (8) Další článek: Autodesk začal dodávat Inventor R2

Témata článku: Internet, Windows, Získaný klíč, Nezávislý titul, Podrobná data, Určitá forma, Klasická aplikace, Drobný investor, Portfolio, Přijatý výsledek, Pokyn, Klasická aukce, Jumbo, Prodejní výsledek, Složité heslo, Podrobný stav, Obchodování, Zašifrovaná data, Dluhopisy, Zašifrovaný data, Generovaný PIN, Cenná koruna


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 78

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5