Obchod šitý na míru

Recenze aplikace Microsoft BackOffice Small Business Server 4.5
Radek Sedlář: I když by podle názvu tohoto článku mohl někdo nabýt dojmu, že se bude jednat o recenzi softwaru pro elektronickou komerci vyprodukovaného softwarovým gigantem. Nikoliv. V této recenzi půjde o novou verzi serverového balíku určeného především menším společnostem a firmám. Microsoft BackOffice Small Bussines Server dnes můžete koupit ve verzi 4.5.

Zvýšení čísla verze o „pouhou“ polovinu je poměrně logickým krokem. Onu pětku si v Redmondu šetří pro balík obsahující Windows 2000. Proto tedy ona polovina, i když by si rozsahem novinek zasloužila ještě toho půl stupínku navíc.

S čím můžete počítat
Microsoft Small Bussines Sever 4.5 je koncipován tak, aby plně pokryl potřeby menší firmy. Konečně to už napovídá i jeho samotný název. Jednotlivé komponenty tohoto balíku dohromady vytváří velmi silný celek, který by měl vyhovět i poměrně náročným uživatelům. Mimo již zmiňovaného Windows NT 4.0 Serveru je zde i Option Pack pro tento systém. Do něj Microsoft zařadil aplikace jako Internet Information Server 4.0, Transaction server 2.0, Index Server 2.0. Option Pack slouží nejen k vytvoření vlastního webového serveru, který bude zpřístupňovat informace uživatelům Internetu, ale také jako základ pro vybudování silných intranetových aplikací.

Další významnou součástí Small Bussines Serveru je Microsoft Exchange Server 5.5. Navíc k němu najdete Service Pack s pořadovým číslem 2.0. Exchange slouží především jako poštovní server pro celou síť, v níž je Small Bussines Server nasazený.

Důležitou součástí je i Microsoft SQL Server 7.0. Novinka v tomto balíku asi nejdůležitější. Uživatelé, programátoři a správci sítí, kteří měli co do činění s jeho předchozí verzí, již dlouho očekávali příchod sedmičky.

Modem Sharing Service 4.5 zpřístupňuje všem uživatelům připojeným do sítě modem, který je nainstalovaný na serveru. Stejně tak faxování je teď možné mít plně pod kontrolou. Fax Service 4.5 lze velmi široce konfigurovat. Správce sítě tak má plnou kontrolu nad tím, kdo faxuje a jaké faxy z firmy odcházejí.

V celém balíku samozřejmě nechybí ani Microsoft Internet Explorer 5. Pokud ovšem již prohlížeč od Microsoftu na svém počítači máte, je velmi potěšující, že se jej instalační program nesnaží za každou cenu přeinstalovat.

Celý Microsoft Small Bussines Server 4.5 je rozdělen na 3 CD disky. Kromě nich bylo v krabici ještě jedno CD. Microsoft ke každému serverovému balíku přikládá i aplikaci Microsoft Outlook 2000. Navíc je možné zakoupit také verzi Small Bussines Serveru 4.5, která mimo Outlooku 2000 obsahuje celý kancelářský balík Microsoft Office 2000 Profesional. Správce tak má zase o něco lehčí práci. Kancelářský balík se instaluje zároveň s celým Small Bussines Servererm 4.5. Soubory jsou automaticky nakopírovány na disk serveru, odkud je možné je přímo instalovat na jednotlivé klientské stanice.

Konzola pro správce
Okamžitě po kompletní instalaci celého balíku nabídne server správci tzv. To Do List. V něm jsou uvedeny všechny kroky, které je třeba ještě udělat, aby mohli uživatelé celý systém používat. Nejprve tedy nainstalujete tiskárny, vytvoříte uživatelské účty, případně importujete uživatele z jiného systému atd. I méně zkušený správce by měl s tímto pomocníkem správně zkonfigurovat celý systém.

Kompletní správa byla nyní integrována do tzv. Small Bussines Server Console. Ta v sobě integruje všechny nástroje potřebné ke správě systému. Na jednom místě zjistíte, kolik, místa vám ještě zbývá na disku, případně vytvoříte účet pro nového uživatele včetně jeho e-mailu. Microsoft si plně uvědomuje, že jedině systémy, které umožňují snadnou správu, mají šanci stát se standardem. Údržba systému totiž mnohdy spolyká daleko více prostředků, než samotné pořízení.

Small Bussines Server Console je perfektním pomocníkem právě pro správce, kterému šetří čas integrací všech nástrojů do jednoho celku. Navíc je jejím prostřednictvím dostupná taktéž poměrně rozsáhlá nápověda, takže ani v případě, že si správce neví rady, nemusí hledat pomoc v jiné aplikaci.

Především pro menší firmy
Small Bussines Server 4.5 je koncipován pro malé (a v našich podmínkách i střední) firmy. K serveru je totiž možné najednou připojit až 50 uživatelů. To by mělo spolu s možnostmi všech aplikací plně dostačovat pro pokrytí potřeb právě takových menších firem. Díky poměrně jednoduché správě systému nejsou navíc kladeny takové nároky na jeho administrátora. To potěší především ty firmy, kde není zaměstnaný správce systému na plný úvazek.

Navíc je zde poměrně dobře vyřešena i migrace z předchozí verze Microsoft Small Bussines Serveru 4.0 (případně 4.0a). Vše by mělo tedy fungovat relativně bez problémů. Je ovšem otázkou jestli firmy skutečně budou migrovat, nebo si raději počkají až na onu celou (pětkovou) verzi.

Aby instalace nebolela
Základem samotného balíku jsou samozřejmě Windows NT 4.0. Ty se již implicitně instalují se Service packem 3 a ten je bezprostředně poté přeinstalován na novou verzi Service Packu – 4. Volání všech bylo vyslyšeno a instalace se stala zase o něco snazší.

Radost z těchto implicitně instalovaných opravných balíků kazí snad jen to, že v této chvíli je k dispozici pátá verze a pomalu se schyluje k uvedení šestky. Tedy pokud se nespokojíte se čtvrtým Service Packem, budete stejně muset instalovat další software z nějakého jiného CD.

Systém je možné instalovat pouze jako Primary domain controler. Odpadají tedy některé „dotěrné“ dotazy instalačního programu. Ten se vás napoprvé zeptá jen a pouze na název počítače a domény. Všechno ostatní probíhá plně automaticky. Počítač samozřejmě musí být vybaven síťovou kartou a měl by být připojený do sítě. Stejně tak by měl být k dispozici modem, protože Small Bussines Server s sebou přináší některé nástroje, které ho plně využívají (viz dále). Při instalaci Microsoft Small Bussines Serveru dokonce nemusíte ani potvrzovat licenční ujednání. Pokud se stejně jako já těšíte na dlouhé podržení PageDown a následné potvrzení klávesou F8, budete zklamáni. Dokonce i samotné administrátorské heslo zadáváte až o něco později.

Jakmile je operační systém „nahrubo nainstalovaný“, instalátor sám celý systém restartuje (dokonce se sám přihlásí) a můžete pokračovat dál. Nejprve se samozřejmě updatuje Service Pack z verze 3 na 4. Opět restart (automatické přihlašování je velmi příjemná věc). Můžete pokračovat v instalaci komponent, které celý balík nabízí. Je jich poměrně hodně. Můžete vše plně přenechat na systému, potom další instalace probíhá plně automaticky, nebo definovat sami, které aplikace mají být nainstalovány a které nikoliv.

MS BackOffice Small Business Server 4.5
Zapůjčil: Microsoft, CZ
Výrobce: Microsoft, USA
Cena: 5 klientů 40 250 Kč bez DPH
+ 45 licencí 45 000 Kč bez DPH
Tel.: 02-6119 7111
e-mail: info@microsoft.cz
Zdroj: Connect! 11/99
Váš názor Další článek: Chybovat je lidské bohužel i u počítačů

Témata článku: Microsoft, Internet Explorer, Síť, Celý systém, Kancelářské potřeby, Kompletní pokrytí, Instalační CD, Kompletní správa, Předchozí nástroj, Celá firma, Obchod, Správce, Silná doména, Administrátorské heslo, Small, Nové přihlašování, ConsoleLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko