OA SODAT-32: Ochraňte svůj počítač před vetřelci

Recenze programu na ochranu počítače – OA SODAT-32
Velká většina uživatelů se za svou počítačovou kariéru nesetká s požadavkem na vysoký stupeň ochrany dat s nutností používat šifrování, silné autentizační nástroje atd. Problémy běžného uživatele jsou mnohem obyčejnější a stačí na ně malý pomocník. S jeho recenzí se můžete seznámit na dalších řádcích.

Česká firma Sodat software dodává na trh velmi užitečný program pro Windows 95/98 určený k ochraně vašeho počítače pod názvem OA-SODAT 32 (dále jen Sodat). Instalace se provádí z jedné instalační diskety, i když se systémem je dodávána ještě druhá disketa, na které je stejný obraz systému se stejnou licencí. Před vlastní instalací se doporučuje vytvořit záložní soubor aktuálního obrazu Master Boot Record na disketu.

Z instalačních disket lze zavést systém a v případě problémů odinstalovat ovladače systému. Pomocí utility oprav.exe a záložního souboru jde vždy systém uvést do původního stavu. Jinak je instalace tohoto programu standardní a není třeba ji popisovat. Před instalací si však nezapomeňte vypnout všechny rezidentní části antivirových programů vašeho počítače. Někteří výrobci českých antivirů spolupracují s firmou Sodat software a jejich produkty poznají, že Sodat není vir. Pak tuto operaci nemusíte provádět.

O tom, že tento software má dětské krůčky již za sebou, svědčí plně lokalizovaná anglická a maďarská verze. Tento software je vyzkoušen na mnoha instalacích a najdete jej např. v Parlamentu ČR.

Jednoduchá správa klientů
Při prvním spuštění prostředí (viz přiložený obrázek) se definuje heslo správce, které se zadává při každém dalším spuštění programu. Heslo je v systému uloženo šifrovaně. Během instalace proběhlo pouze nakopírování systému, ale program nebyl aktivován. Tato aktivace proběhne po instalaci ovladačů, zápisu do nulté stopy, resetu a dalších činnostech. Pak již Sodat drží váš počítač pevně v rukou. Během startu počítače se zavádí první fáze ochrany systému, aby systém nebylo možné obejít např. v nouzovém režimu MS-DOS nebo zavedením jiného systému.

O ochranu se stará 16-ti bitový ovladač. Během této fáze je uzamčen systémový disk, ze kterého jsou vidět pouze vybrané části. Během dalšího zavádění se provádí obnova registrační databáze Windows (viz dále) a zavedení speciálního modulu vxd, který na sebe přebere řízení a pracuje plně 32bitově. Konfigurační program nemusí být na klientech vůbec nainstalován a může být dostupný pouze pro správce na serveru. Správce má možnost správy počítačů se systémem Sodat z jednoho místa pomocí SMS-zprávy NT-serveru, nebo obdobných utilit jiných síťových systémů. Lze tak zajistit konfiguraci velkého počtu klientů jednoduchou formou. Veškeré ochrany systému může správce po zadání hesla dočasně nebo trvale vypnout. Ovládací program systému je k dispozici také v prostředí MS-DOS.

Už nikdy nežádoucí modifikace
Systém Sodat nabízí hlavně ochranu již nainstalovaného programového vybavení na disku a chrání je před nežádoucími modifikacemi ze strany uživatelů. Nemůže tak dojít k nechtěnému vymazání např. knihoven DLL, změny nastavení ikon na ploše atd. Pro všechny adresáře nebo soubory lze nastavit následující příznaky:
  • Read Only – povoleno je pouze číst soubory v adresáři bez možnosti jejich modifikace
  • Hidden – adresáře se vůbec nezobrazují (jméno adresáře je sice vidět např. v M602, ale nejde do něj vstoupit)
Příznak hidden oceníte při skrývání dat v adresářích např. pro instalační software, utility, důvěrná data atd. Soubory mohou mít příznak Write Read (WR) nebo Read Only (RO). Soubor s atributem RO může uživatel spouštět a soubor je vidět v adresářové cestě. Příznak RO lze využít zejména pro adresáře s instalací příkazů MS-DOS, fonty a systém Windows. Jestliže potřebujete chránit adresář s možností modifikace souborů v adresáři, typicky např. adresář se systémovou instalací Windows, pak stačí zamknout celý adresář, ale na soubor, který vyžaduje modifikaci, nastavíte atribut Write. Soubor tedy nepůjde smazat, protože je v uzamčeném adresáři, ale půjde modifikovat, protože má atribut Write. Navíc na internetové adrese http://www.comp.cz/sodat najdete pro každý operační systém doporučené příznaky těchto adresářů. Uživatel by tedy neměl mít problém s počáteční konfigurací systému.

Aktuální konfigurace a nastavení je možné přenášet na další počítače, takže stačí vyladit svou konfiguraci pouze jednou a uložit ji do souboru. Pak lze tento soubor rozdistribuovat na další počítače. Některé systémové soubory jsou chráněny automaticky po instalaci. Jde využít malou fintu a můžete monitorovat aplikaci po určitou dobu a zjistit, ke kterým zdrojům systému přistupuje. Při správném použití systému Sodat tak nemůže dojít k vymazání ikon na ploše a nemusíte je pracně dohledávat ve struktuře disku.

Drtivá ostraha souborů
V počítači chráněném systémem Sodat lze vynutit použití pouze autorizovaných disket. Jiné diskety není možno v systému použít, protože systém umístí na disketu mimo standardní oblast speciální značku. Pro profesionálního narušitele není problém tuto značku umístit i na nelegalizovanou disketu, ale proti drtivé většině uživatelů je tato ochrana dostatečná. Správce má možnost zakázat použití mechaniky CD-ROM a výměnných disků ZIP, SYQUEST, LS-120 a jiných paměťových médií. Nastavení se projeví až při dalším spuštění počítače. Velice užitečná je také možnost zabránit uživatelům v přístupu k některým ovládacím panelům. Tuhle volbu oceníte zejména při zajištění konfigurace sítě a systémových prostředků.

V systému existuje ochrana registrační databáze, pomocí které si správce zabezpečí obnovení předem definovaného nastavení Windows 95/98 a přítomnost všech ovladačů zařízení. Stačí počítač resetovat a naběhne definovaná konfigurace počítače. Ochrana registrů nemá nic společného se standardními mechanismy ochrany registrů ve Windows 95. V systému Sodat lze také zabránit instalaci nových programů.

Výhody a nevýhody
Uživatel pracuje se zcela transparentním standardním prostředím a nepožaduje se po něm speciální znalost jakýchkoliv bezpečnostních mechanismů. Běžný uživatel tedy přítomnost ochranného systému OA-SODAT 32 ani nezaregistruje. Tenhle produkt lze kombinovat s dalšími bezpečnostními nástroji, např. hardwarovými kartami nebo šifrovacími prostředky (v tomto případě doporučuji konzultaci s výrobcem systému Sodat).

Správce sítě bez břemen „počítače“
Tento jednoduchý nástroj určitě udělá na vašich počítačích kus užitečné práce a cena software při větším odběru je zanedbatelná. Jestliže máte ve správě větší počet počítačů, nebo k nim přistupují méně zkušení uživatelé, pak nemusíte mít z nasazení tohoto systému obavy. Větší firmy ocení možnost prosazovat stejnou politiku ochrany prostředí počítačů a ušetří tak čas svých správců. Po restartu je každý počítač nakonfigurován stejně, alespoň v klíčových aplikacích, a můžete se spolehnout, že uživatel svou činností nepoškodil systém.

Tento program může ze správců sundat velké břemeno spojené s administrací počítačů a to určitě stojí za drobnou investici. Osobně bych si tento systém koupil jenom kvůli ochraně registrů ve Windows 95/98.

OA SODAT-32
Zapůjčeno od: Sodat Software, ČR
Cena: 899 Kč za jednu licenci
45 000 Kč za 100 licencí
Tel./fax: 05-43236177-8
e-mail: sodat@comp.cz
WWW: http://www.comp.cz/sodat
Zdroj: Connect!
Diskuze (1) Další článek: Návrat hubeného muže

Témata článku: Software, Windows, Stejný problém, Hidden, Read, Only, Systémový disk, Instalační systém, Systém, Systémový program, Stejný soubor, Jednoduchá správa, Speciální systém, Ochrana, Disketa, Velký pomocník, Speciální nástroj, Použitý ovladač, Správce


Určitě si přečtěte

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

Alza si za osobní odběr účtuje už 45 Kč. Když zaplatíte předem, dostanete slevu

** Osobní odběr v Alze vyjde na 45 Kč ** Když zaplatíte kartou předem, dostanete slevu 30 Kč ** Většina ostatních e-shopů poplatek za osobní odběr nevede

David Polesný | 171


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku