OA SODAT-32: Ochraňte svůj počítač před vetřelci

Recenze programu na ochranu počítače – OA SODAT-32
Velká většina uživatelů se za svou počítačovou kariéru nesetká s požadavkem na vysoký stupeň ochrany dat s nutností používat šifrování, silné autentizační nástroje atd. Problémy běžného uživatele jsou mnohem obyčejnější a stačí na ně malý pomocník. S jeho recenzí se můžete seznámit na dalších řádcích.

Česká firma Sodat software dodává na trh velmi užitečný program pro Windows 95/98 určený k ochraně vašeho počítače pod názvem OA-SODAT 32 (dále jen Sodat). Instalace se provádí z jedné instalační diskety, i když se systémem je dodávána ještě druhá disketa, na které je stejný obraz systému se stejnou licencí. Před vlastní instalací se doporučuje vytvořit záložní soubor aktuálního obrazu Master Boot Record na disketu.

Z instalačních disket lze zavést systém a v případě problémů odinstalovat ovladače systému. Pomocí utility oprav.exe a záložního souboru jde vždy systém uvést do původního stavu. Jinak je instalace tohoto programu standardní a není třeba ji popisovat. Před instalací si však nezapomeňte vypnout všechny rezidentní části antivirových programů vašeho počítače. Někteří výrobci českých antivirů spolupracují s firmou Sodat software a jejich produkty poznají, že Sodat není vir. Pak tuto operaci nemusíte provádět.

O tom, že tento software má dětské krůčky již za sebou, svědčí plně lokalizovaná anglická a maďarská verze. Tento software je vyzkoušen na mnoha instalacích a najdete jej např. v Parlamentu ČR.

Jednoduchá správa klientů
Při prvním spuštění prostředí (viz přiložený obrázek) se definuje heslo správce, které se zadává při každém dalším spuštění programu. Heslo je v systému uloženo šifrovaně. Během instalace proběhlo pouze nakopírování systému, ale program nebyl aktivován. Tato aktivace proběhne po instalaci ovladačů, zápisu do nulté stopy, resetu a dalších činnostech. Pak již Sodat drží váš počítač pevně v rukou. Během startu počítače se zavádí první fáze ochrany systému, aby systém nebylo možné obejít např. v nouzovém režimu MS-DOS nebo zavedením jiného systému.

O ochranu se stará 16-ti bitový ovladač. Během této fáze je uzamčen systémový disk, ze kterého jsou vidět pouze vybrané části. Během dalšího zavádění se provádí obnova registrační databáze Windows (viz dále) a zavedení speciálního modulu vxd, který na sebe přebere řízení a pracuje plně 32bitově. Konfigurační program nemusí být na klientech vůbec nainstalován a může být dostupný pouze pro správce na serveru. Správce má možnost správy počítačů se systémem Sodat z jednoho místa pomocí SMS-zprávy NT-serveru, nebo obdobných utilit jiných síťových systémů. Lze tak zajistit konfiguraci velkého počtu klientů jednoduchou formou. Veškeré ochrany systému může správce po zadání hesla dočasně nebo trvale vypnout. Ovládací program systému je k dispozici také v prostředí MS-DOS.

Už nikdy nežádoucí modifikace
Systém Sodat nabízí hlavně ochranu již nainstalovaného programového vybavení na disku a chrání je před nežádoucími modifikacemi ze strany uživatelů. Nemůže tak dojít k nechtěnému vymazání např. knihoven DLL, změny nastavení ikon na ploše atd. Pro všechny adresáře nebo soubory lze nastavit následující příznaky:
  • Read Only – povoleno je pouze číst soubory v adresáři bez možnosti jejich modifikace
  • Hidden – adresáře se vůbec nezobrazují (jméno adresáře je sice vidět např. v M602, ale nejde do něj vstoupit)
Příznak hidden oceníte při skrývání dat v adresářích např. pro instalační software, utility, důvěrná data atd. Soubory mohou mít příznak Write Read (WR) nebo Read Only (RO). Soubor s atributem RO může uživatel spouštět a soubor je vidět v adresářové cestě. Příznak RO lze využít zejména pro adresáře s instalací příkazů MS-DOS, fonty a systém Windows. Jestliže potřebujete chránit adresář s možností modifikace souborů v adresáři, typicky např. adresář se systémovou instalací Windows, pak stačí zamknout celý adresář, ale na soubor, který vyžaduje modifikaci, nastavíte atribut Write. Soubor tedy nepůjde smazat, protože je v uzamčeném adresáři, ale půjde modifikovat, protože má atribut Write. Navíc na internetové adrese http://www.comp.cz/sodat najdete pro každý operační systém doporučené příznaky těchto adresářů. Uživatel by tedy neměl mít problém s počáteční konfigurací systému.

Aktuální konfigurace a nastavení je možné přenášet na další počítače, takže stačí vyladit svou konfiguraci pouze jednou a uložit ji do souboru. Pak lze tento soubor rozdistribuovat na další počítače. Některé systémové soubory jsou chráněny automaticky po instalaci. Jde využít malou fintu a můžete monitorovat aplikaci po určitou dobu a zjistit, ke kterým zdrojům systému přistupuje. Při správném použití systému Sodat tak nemůže dojít k vymazání ikon na ploše a nemusíte je pracně dohledávat ve struktuře disku.

Drtivá ostraha souborů
V počítači chráněném systémem Sodat lze vynutit použití pouze autorizovaných disket. Jiné diskety není možno v systému použít, protože systém umístí na disketu mimo standardní oblast speciální značku. Pro profesionálního narušitele není problém tuto značku umístit i na nelegalizovanou disketu, ale proti drtivé většině uživatelů je tato ochrana dostatečná. Správce má možnost zakázat použití mechaniky CD-ROM a výměnných disků ZIP, SYQUEST, LS-120 a jiných paměťových médií. Nastavení se projeví až při dalším spuštění počítače. Velice užitečná je také možnost zabránit uživatelům v přístupu k některým ovládacím panelům. Tuhle volbu oceníte zejména při zajištění konfigurace sítě a systémových prostředků.

V systému existuje ochrana registrační databáze, pomocí které si správce zabezpečí obnovení předem definovaného nastavení Windows 95/98 a přítomnost všech ovladačů zařízení. Stačí počítač resetovat a naběhne definovaná konfigurace počítače. Ochrana registrů nemá nic společného se standardními mechanismy ochrany registrů ve Windows 95. V systému Sodat lze také zabránit instalaci nových programů.

Výhody a nevýhody
Uživatel pracuje se zcela transparentním standardním prostředím a nepožaduje se po něm speciální znalost jakýchkoliv bezpečnostních mechanismů. Běžný uživatel tedy přítomnost ochranného systému OA-SODAT 32 ani nezaregistruje. Tenhle produkt lze kombinovat s dalšími bezpečnostními nástroji, např. hardwarovými kartami nebo šifrovacími prostředky (v tomto případě doporučuji konzultaci s výrobcem systému Sodat).

Správce sítě bez břemen „počítače“
Tento jednoduchý nástroj určitě udělá na vašich počítačích kus užitečné práce a cena software při větším odběru je zanedbatelná. Jestliže máte ve správě větší počet počítačů, nebo k nim přistupují méně zkušení uživatelé, pak nemusíte mít z nasazení tohoto systému obavy. Větší firmy ocení možnost prosazovat stejnou politiku ochrany prostředí počítačů a ušetří tak čas svých správců. Po restartu je každý počítač nakonfigurován stejně, alespoň v klíčových aplikacích, a můžete se spolehnout, že uživatel svou činností nepoškodil systém.

Tento program může ze správců sundat velké břemeno spojené s administrací počítačů a to určitě stojí za drobnou investici. Osobně bych si tento systém koupil jenom kvůli ochraně registrů ve Windows 95/98.

OA SODAT-32
Zapůjčeno od: Sodat Software, ČR
Cena: 899 Kč za jednu licenci
45 000 Kč za 100 licencí
Tel./fax: 05-43236177-8
e-mail: sodat@comp.cz
WWW: http://www.comp.cz/sodat
Zdroj: Connect!
Diskuze (1) Další článek: Návrat hubeného muže

Témata článku: Software, Windows, Správce, Only, Stejný soubor, Speciální systém, Jednoduchá správa, Systémový disk, Použitý ovladač, Velký pomocník, Hidden, Read, Speciální nástroj, Stejný problém, Systém, Ochrana, Disketa, Systémový program, Instalační systém


Určitě si přečtěte

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 24

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji