O všem ze světa Windows Vista: duben 2007

Další měsíc života Windows Vista se nachýlil ke svému konci. S Windows Vista žijeme již pět měsíců, po světě se prodalo dvacet milionů licencí a počet spokojených uživatelů se pomalu rozrůstá. Poslední dubnovou neděli zalistujme redakčním VistaBlogem a shrneme si dění ve světě Windows Vista.
O všem ze světa Windows Vista: duben 2007

Duben tohoto roku byl zákeřným obdobím střídání teplého a chladného počasí a z něho plynoucích častých onemocnění. To se projevilo i na VistaBlogu, takže zatímco obvykle vybíráme ze zhruba tří desítek zápisků, tentokrát se musíme spokojit se zhruba polovinou tohoto počtu. I tak jste měli možnost přečíst si zajímavé příspěvky a užotečné rady. Čtenost VistaBlogu překračuje očekávání a není dne, kdy bychom v redakční schránce nenašli alespoň jedno poděkování. Nechybí samozřejmě ani kritika, často bohužel emotivní či jinak neoprávněná.

Tipy a triky

Hlavním posláním VistaBlogu je být užitečným zdrojem pokročilejším tipů a triků pro uživatele Windows Vista. Tomu přizpůsobujeme i plánované změny, na které se můžete těšit již za několik týdnů. Užitečným trikem je možnost odstranění šipek ze zástuúpců programů. Nechceme-li pro něj používat nějaký dostupný nástroj pro tuning systému, můžeme tento úkon provést i ručně. Existují dva možné postupy. Podle očekávání funguje postup známý z Windows XP - editace hodnoty IsShortcut v registrech. Tato metoda však ve Windows Vista přinese nežádoucí problémy s ikonami oblíbených položek. Vhodnější je využít techniku, kterou Windows šipky k ikonám přidávají. Jde totiž o jednoduchý překryv dvou obrázků. Překryjme tedy ikonu obrázkem jakýmkoli jiným, třeba čistě průhledným. Tento postup ve Windows XP nefunguje. Pro podrobný popis postupu vás však nyní odkáži přímo na VistaBlog.

Klepněte pro větší obrázek

Od pátku třináctého si poradíme i s občasnou potřebou instalace DirectX 9. Některé hry však vyžadují soubory, které ve Windows Vista nejsou (a ani ve Windows XP nebyly) standardní součástí instalace. Pokud se vám stává, že hra požaduje DirectX 9, či dokonce si žádá nějakou konkrétní knihovnu, není nic snazšího, než starší verzi do systému doinstalovat. Již v době psaní zápisku jsem na webu Microsoftu přehlédl novější verzi DirectX End-User Runtime. Tento nedostatek tedy napravím nyní. Stahujete-li DirectX 9.0c, sáhněte po aktuální verzi z 8. dubna.

Obchody a prodeje

Zbytek měsíce jsme tentokrát věnovali jiným zajímavostem okolo Windows Vista. Několikrát jsme se zybýzvali jejich prodejními (ne)úspěchy. Nejprve jsme pojali podezření, že v Číně se během dvou prvních týdnů prodeje nového operačního systému prodalo jen 244 licencí. Ano, čtete správně. Čísla opravdu nejsou v milionech, nejsou ani v tisících. Prodeje Windows Vista v Číně totiž dosud nepřekonaly hranici tří set kusů legálních licencí. Proč zdůrazňuji slovo legálních, není snad v souvislosti se zemí „zkopírujeme cokoliv jakkoliv“ třeba připomínat. Ve stejném zápisku jsme si také ukázali, jak vypadají čínská jednodolarová Windows Vista z ulice.

Klepněte pro větší obrázek

Zprávu o špatných prodejích v Čině Microsoft nakonec dementoval. Za pár dní naopak přispěchal s oznámením svých hospodářských výsledků za uplynulé čtvrtletí. Ty působí velmi dobrým dojmem, Windows Vista se totiž daří. Příjmy firmy meziročně vzrostly o 32 %, čímž dosáhly úrovně 14,4 miliardy amerických dolarů. Připomínám, že to je částka, která by například třikrát zaplatila vývoj Windows Vista. Čistý zisk tvořil přibližně třetinu této cifry, 4,93 miliardy, což činí zhruba 50 centů zisku na každou akcii. 1,14 miliardy dolarů zisku vyprodukovala samotná Windows Vista a Office 2007. Microsoft těmito prostředky musí lepit díry především v herních zařízeních. Office 2007 se prodávají obecně lépe než Windows Vista, z Windows přitom má Microsoft větší čistý zisk. Podle údajů společnosti se dosud prodalo zhruba 20 milionů licencí tohoto operačního systému.

V tomto kontextu působil o to komičtěji názor jednoho z našich čtenářů, ře uvedením produktu tak špatného jako Windows Vista končí Microsoft na trhu. Pravděpodobnost něčeho takového je však mizivá až nulová. Vývoj Windows Vista stál zhruba pět miliard dolarů. Další miliardu vydá Microsoft na marketing. Tato čísla znamenají například: Méně než jednu sedminu ročních příjmů společnosti (44,3 mld.), zcela směšný podíl v tržní kapitalizaci firmy (součet ceny všech akcií, 22. dubna 2007 činil cca 282 mld. dolarů) a také zhruba jednu devítinu celkového majetku Billa Gatese osobně. Velký tržní podíl Microsoftu je zároveň příčinou velmi pomalého případného poklesu sebe sama. Z Redmondu by muselo vyjít hned několik pokažených verzí Windows v řadě, aby to mělo na společnost nějaký zásadnější dopad, nehledě samozřejmě na skutečnost, že Windows nejsou jediným produktem, který Microsoft živí.

Opravy a záplaty

I na opravy chyb v dubnu došlo. Na VistaBlogu jsme se jim věnovali hned dvakrát. Technickou podporu Microsoftu je potřeba oslovit, chcete-li získat záplatu pro chybu v dialogu kopírování souborů. Ta se projevuje tak, že ukazatel průbehu se dlouho zastaví na kroku „výpočet zbývajícího času“ a následně postupuje nerovnoměrně, případně může vrátit nesmyslnou hlášku upozorňující, že soubor neexistuje. K těmto problémům dochází při kopírování lokálně i prostřednictvím sítě včetně práce přes Vzdálenou plochu.

Klepněte pro větší obrázek

Významného opravného balíčku se dočkal Media center Windows Vista. Zalepeno je několik chyb hlášených přímo uživateli. Microsoft však nezapoměl ani na nepatrný příděl novinek a tak po nainstalování záplaty zjistíme, že funkce Online média je nově obohacena o vyrovnávací paměť a co je důležitější, funguje na Windows Vista 64-bit. Zařízení typu Windows Media Center Extenders (například konzole Xbox 360) získávají podporu playlistů. Máte-li problémy s Media Centerem či využijete-li některou z novinek, rozhodně neváhejte a aktualizujte. Připomínám, že Windows Media center je přítomen pouze v edicích Home Premium a Ultimate. Záplatu najdete v systému Windows Update.

Restart co dvě hodiny

Závěrem dubnového přehledu ještě nesmím nepřipomenout, že se blíží termín, po němž nebude možné (přesněji nebude pohodlné) provozovat pre-release verze Windows Vista. Pokud je mezi námi stále někdo, kdo používá některou z testovacích verzí Windows Vista (Beta 2, RC 1, RC 2 a další CTP), měl by zbystřit. Jak bylo předem oznámeno, budou tyto verze funkční pouze do 31. května tohoto roku. Je tedy vhodné poohlédnout se po náhradě.

Avšak nebojte, že byste se od června nedostali ke svým datům, jen počítejte s tím, že vám to systém bude velmi znepříjemňovat. Aby Microsoft zabránil zneužívání testovacích verzí (poslední CTP byla identická s RTM), vyvinul způsob elegantnější a rozhodně spolehlivější než všechny módy omezené funkčnosti či povinné reaktivace. Beta verze Windows Vista se totiž po prvním červnu každé dvě hodiny automaticky restartují - a to bez ohledu na uživatelovu činnost a bez možnosti uložit rozdělanou práci.

Témata článku: Microsoft, Windows, Windows Vista, Vista, Windows Media Center, Tuning

81 komentářů

Nejnovější komentáře

 • jozka 2. 5. 2007 7:56:55
  Ad jedna:

  Pokud bys sledoval reakce na "toho jenz si rika novinar"...
 • Snoopy, Snoopy 30. 4. 2007 20:49:50
  K prvni prekladu:
  Jiste, Zive neni charita a pokud ma fungovat, musi...
 • Snoopy, Snoopy 30. 4. 2007 20:02:46
  Taky jsem v nejmensim nenaznacil nic o linuxu. Ja mluvil o tvem prispevku,...
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

Pojďme programovat elektroniku: Postavíme si titěrnou Wi-Fi meteostanici s lepším teploměrem než Netatmo

** Dnes se podíváme na maličkou Wi-Fi destičku Wemos D1 mini ** A připojíme k ní barometrický a teplotní shield ** Poběží na ní web a nabídne i JSON API

18.  6.  2017 | Jakub Čížek | 28

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 31

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

Dlouhodobý test HTC Vive: co vám recenze o virtuální realitě neřeknou

** Ani hry se sebelepší grafikou vás nevtáhnou tolik, jako ve virtuální realitě ** Pro sledování filmů není VR ani zdaleka ideální ** I první generace je skvělá, stále však působí jako prototyp

20.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky