Mars | Kolonizace | ČVUT

O víkendu se v Los Angeles rozhodne o nejlepším návrhu marsovské základny. V soutěži je i tým z ČVUT

Tuto sobotu se v Los Angeles rozhodne o vítězi soutěže Mars Colony Prize, která si klade za cíl najít nejlepší projekt na kolonizaci Marsu posádkou čítající 1 000 lidí.

Organizátora soutěže, The Mars Society, přitom nezajímá pouze technický aspekt hypotetické základny, ale i společenské otázky. Tedy jak takové dlouhodobé a od planety Země odtržené misi velet, jak posádku organizovat a tak dále.

Za to vše účastníci soutěže sbírají body, přičemž desítku finalistů pořadatel představil letos v létě. Na seznamu najdete i švédskou partu Dvaraka, která je ale vlastně i česká. Jedná se totiž o studenty mezinárodního magisterského programu SpaceMaster, kterého se vedle švédské Luleå University of Technology účastní další čtyři technické školy z Francie, Finska, Velké Británie a také česká Fakulta elektrotechnická ČVUT.

Klepněte pro větší obrázek
Marsovská základna podle evropského týmu Dvaraka, který nyní studuje na ČVUT

Právě na zdejší katedře řídící techniky nyní tým Dvaraka studuje, a tak bude jejich zástupkyně Alice Phen reprezentovat i Česko. A věří si, Dvaraka má totiž svůj projekt promyšlený do posledního puntíku. Dva členové týmu se soustředili na technologie, dva na ekonomiku hypotetické marsovské základny a Alice se věnovala politické, sociální a estetické otázce městečka, které si má v nejvyšší možné míře vystačit se zdroji přímo na místě.

V nedávné minulosti uspěli v zámoří i další týmy z ČVUT. Naposledy třeba v soutěži DARPA Subterranean Challenge a loni a předloni v Amazon Alexa Prize.

Diskuze (15) Další článek: Google Daydream končí. Virtuální realita v telefonech se ukázala jako slepá ulička

Témata článku: Vesmír, Země, USA, Mars, Velká Británie, Francie, Kolonizace, Studium, ČVUT, Finsko, Základna, Amazon Alexa Prize, Los Angeles, Alice, Nejlepší návrh, Česká republika, Puntík, FEL


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize