Mars | ČVUT | Kolonizace

O víkendu se v Los Angeles rozhodne o nejlepším návrhu marsovské základny. V soutěži je i tým z ČVUT

Tuto sobotu se v Los Angeles rozhodne o vítězi soutěže Mars Colony Prize, která si klade za cíl najít nejlepší projekt na kolonizaci Marsu posádkou čítající 1 000 lidí.

Organizátora soutěže, The Mars Society, přitom nezajímá pouze technický aspekt hypotetické základny, ale i společenské otázky. Tedy jak takové dlouhodobé a od planety Země odtržené misi velet, jak posádku organizovat a tak dále.

Za to vše účastníci soutěže sbírají body, přičemž desítku finalistů pořadatel představil letos v létě. Na seznamu najdete i švédskou partu Dvaraka, která je ale vlastně i česká. Jedná se totiž o studenty mezinárodního magisterského programu SpaceMaster, kterého se vedle švédské Luleå University of Technology účastní další čtyři technické školy z Francie, Finska, Velké Británie a také česká Fakulta elektrotechnická ČVUT.

Klepněte pro větší obrázek
Marsovská základna podle evropského týmu Dvaraka, který nyní studuje na ČVUT

Právě na zdejší katedře řídící techniky nyní tým Dvaraka studuje, a tak bude jejich zástupkyně Alice Phen reprezentovat i Česko. A věří si, Dvaraka má totiž svůj projekt promyšlený do posledního puntíku. Dva členové týmu se soustředili na technologie, dva na ekonomiku hypotetické marsovské základny a Alice se věnovala politické, sociální a estetické otázce městečka, které si má v nejvyšší možné míře vystačit se zdroji přímo na místě.

V nedávné minulosti uspěli v zámoří i další týmy z ČVUT. Naposledy třeba v soutěži DARPA Subterranean Challenge a loni a předloni v Amazon Alexa Prize.

Diskuze (15) Další článek: Google Daydream končí. Virtuální realita v telefonech se ukázala jako slepá ulička

Témata článku: Vesmír, Země, USA, Francie, Mars, Velká Británie, Finsko, Studium, ČVUT, Kolonizace, Alice, Nejlepší návrh, Mar, Nejlepší, Zak, FEL, Základna, Puntík, FEL ČVUT, Česká republika, Amazon Alexa Prize, Los Angeles25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Vývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Kam oko dohlédne: Test prohnutého 49" monitoru AOC AG493UCX

Pokud jsou hry vaší opravdovou vášní, pak není 29 tisíc korun za tu nejdůležitější část až tak moc. Současně jde o cenu, kdy máte právo být nároční na kvalitu a dodatečnou výbavu. Splní to AOC?

Jiří Kuruc
Články z ComputeruMonitoryTesty