Ukrajina | Meta | Fake News | Dezinformace | Deep Fake

O válce na Ukrajině se začínají šířit deepfake videa. Meta jedno odstranila, ale v Rusku jede dál 

O válce na Ukrajině se začínají šířit deepfake videa. Meta jedno odstranila, ale v Rusku jede dál 

Když začala válka na Ukrajině, místní kybernetické úřady varovaly, že Rusko se bude snažit rozšířit falešná a umělá videa, kterými bude chtít skrýt opravdové informace o invazi. To se nyní skutečně začalo dít. Meta upozornila, že na Facebooku zachytila deepfake video ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a odstranila ho, jenže to nezabránilo příznivcům Ruska, aby ho hojně rozšířili jinde.

Video zobrazovalo Zelenského, jak svému vojsku nařizuje kapitulaci, což je něco, co od začátku zásadně odmítá. Meta zareagovala poměrně rychle a deepfake odstranila hned, jakmile na něj dostala upozornění, šéf bezpečnosti společnosti Nathaniel Gleicher vysvětlil, že Meta tak učinila kvůli pravidlům o sdílení zmanipulovaného mediálního obsahu. 

Facebook je ale jen jedna sít, takže deepfake se šíří dál. Navíc podle všeho byl součástí větší dezinformační kampaně, ukrajinská televizní stanice Ukraine 24 ve středu uvedla, že utrpěla hackerský útok, kdy do její lišty o nejnovějších zprávách útočníci také napsali zprávu, že Zelenskyj nařídil kapitulaci.

Americký think tank Atlantic Council podotkl, že deepake sdílely například proruské kanály na Telegramu a rapidně si ho posílají mezi sebou lidé na ruské sociální síti Vkontakte, tamní obdobě Facebooku. Také je stále dohledatelné na Twitteru.

Ukazuje to, že dezinformační válka se zintenzivňuje a každý by měl být na pozoru. Video sice pro zkušené oko vypadalo podezřele a bylo jasné, že Zelenskyj nic podobného neřekl – i později sám na deepfake upozornil – ale stále existuje mnoho internetových uživatelů, kteří si myslí, že videa s politiky nelze „nafejkovat“. Současná válka je první, kde se deepfake můžou stát skutečnou zbraní. 

Diskuze (13) Další článek: Potáhnou za jeden… optický kabel. T-Mobile s Vodafonem společně postaví skoro milion přípojek

Témata článku: Sociální sítě, Facebook, Telegram, Twitter, Válka, Rusko, Ukrajina, Meta, Fake News, Dezinformace, Deep Fake, Volodymyr Zelenskyj, Invaze, Vkontakte, Válka na Ukrajině, Council, KapitulaceSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

Bouře ve sklenici vodky: Rusko z ISS neodchází

** Dmitrij Rogozin nedávno uvedl, že Rusko odchází z Mezinárodní vesmírné stanice ** Termín není znám, partnerům to chce oznámit rok předem ** Odchod Ruska z ISS je nepravděpodobný

Petr Kubala
KosmonautikaMezinárodní vesmírná staniceRusko