O cloudu s Filipem Špačkem z Master Internet

(inzerce) Nejenom o vývoji cloudových služeb s provozním ředitelem předního provozovatele datových center v České republice.
O cloudu s Filipem Špačkem z Master Internet

Klepněte pro větší obrázekČeské firmy si pomalu ale jistě uvědomují přínosy outsourcingu IT. Podle provozního ředitele Master Internet Filipa Špačka tyto služby procházejí výraznou proměnou. „Děláme maximum pro to, aby se naši zákazníci mohli plně soustředit na svůj business,“ říká Špaček.

Jakým směrem se podle vašich zkušeností ubírají cloudové služby v Česku?

Jedním z trendů je určitě rostoucí nabídka v oblasti SaaS (tzn. poskytování softwaru jako služby, z anglického Software as a Service). To se týká i nás jako provozovatele datacenter. Dává smysl, abychom kromě robustní infrastruktury dodávali firemním zákazníkům kompletní řešení. Už dříve jsme navázali partnerství se společností DC Concept, která vyvíjí unikátní informační systém QI. Nyní máme rozjednanou spolupráci se společnostmi zabývajícími se CRM a ERP systémy, ale také zpracováním a analýzou dat, jako jsou data mining (tzn. dolování či vytěžování dat) a reporting.

Jaké další kroky v rozvoji cloudu podnikáte?

Data cloudových zákazníků Master Internet se dnes pro minimalizaci doby obnovy automaticky a v ceně služby zálohují na nová disková pole. Dalším projektem, který nás ještě letos čeká je rozšíření spektra cloudových služeb o typ PaaS (tzn. poskytování kompletních prostředků pro vývoj a údržbu vlastních aplikací, z anglického Platform as a Service). V souvislosti s těmito službami pracujeme na velkém webovém portálu, ale zatím bych nerad prozrazoval více podrobností.

Co na cloudu zákazníci nejvíce oceňují?

Cloud vás nesvazuje omezeními v podobě výpočetního výkonu. Naopak umožňuje operativně a prakticky neomezeně rozšiřovat potřebné parametry. Tato flexibilita je v mnoha případech hlavním důvodem, proč zákazníci volí cloud. Jedním z posledních případů je i nedávný start projektu Nová zelená úsporám na cloudové platformě Master Internet. Klíčová aplikace, kterou pro státní fond vyvinula společnost Neternity.cz, musela být připravena ustát nápor tisícovek žadatelů. Cloud hosting byl proto ideální volbou. Pro zákazníky s krátkodobými špičkami máme také specifický produkt s názvem Živý server, u kterého se platí jen za prostředky a čas, kdy je server skutečně využíván.

Klepněte pro větší obrázekPoodhalíte nějakou další novinku z kuchyně Master Internet?

V nejbližších dnech budeme spouštět nový web a zároveň pracujeme na novém klientském rozhraní pro přístup ke službám. V neposlední řadě jsme naše datacentra MasterDC plně připravili na nadcházející léto a provedli výrazné technologické úpravy. V souvislosti s trendem klimatických extrémů jsme preventivně navýšili celkový počet záložních klimatizačních jednotek a nainstalovali zcela nový monitorovací systém. Díky němu sledujeme teplotu v reálném čase prakticky ve všech myslitelných uzlech celého chladicího systému. V obou datacentrech byly navíc dle posledních trendů zakrytovány studené uličky, které optimalizují využití chladného vzduchu servery a výrazně omezují mísení studeného a teplého vzduchu.

Další článek: Pixar nabízí vlastní pokročilý renderovací software zdarma

Témata článku: Poslední trend, Spáč, Nedávný start, Concept, Master, Fil, My Cloud, Dolování, Clo, Monitorovací systém, Platform AS a service, Klíčová aplikace, Špaček, Master In


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč