O cloudu s Filipem Špačkem z Master Internet

(inzerce) Nejenom o vývoji cloudových služeb s provozním ředitelem předního provozovatele datových center v České republice.
O cloudu s Filipem Špačkem z Master Internet

Klepněte pro větší obrázekČeské firmy si pomalu ale jistě uvědomují přínosy outsourcingu IT. Podle provozního ředitele Master Internet Filipa Špačka tyto služby procházejí výraznou proměnou. „Děláme maximum pro to, aby se naši zákazníci mohli plně soustředit na svůj business,“ říká Špaček.

Jakým směrem se podle vašich zkušeností ubírají cloudové služby v Česku?

Jedním z trendů je určitě rostoucí nabídka v oblasti SaaS (tzn. poskytování softwaru jako služby, z anglického Software as a Service). To se týká i nás jako provozovatele datacenter. Dává smysl, abychom kromě robustní infrastruktury dodávali firemním zákazníkům kompletní řešení. Už dříve jsme navázali partnerství se společností DC Concept, která vyvíjí unikátní informační systém QI. Nyní máme rozjednanou spolupráci se společnostmi zabývajícími se CRM a ERP systémy, ale také zpracováním a analýzou dat, jako jsou data mining (tzn. dolování či vytěžování dat) a reporting.

Jaké další kroky v rozvoji cloudu podnikáte?

Data cloudových zákazníků Master Internet se dnes pro minimalizaci doby obnovy automaticky a v ceně služby zálohují na nová disková pole. Dalším projektem, který nás ještě letos čeká je rozšíření spektra cloudových služeb o typ PaaS (tzn. poskytování kompletních prostředků pro vývoj a údržbu vlastních aplikací, z anglického Platform as a Service). V souvislosti s těmito službami pracujeme na velkém webovém portálu, ale zatím bych nerad prozrazoval více podrobností.

Co na cloudu zákazníci nejvíce oceňují?

Cloud vás nesvazuje omezeními v podobě výpočetního výkonu. Naopak umožňuje operativně a prakticky neomezeně rozšiřovat potřebné parametry. Tato flexibilita je v mnoha případech hlavním důvodem, proč zákazníci volí cloud. Jedním z posledních případů je i nedávný start projektu Nová zelená úsporám na cloudové platformě Master Internet. Klíčová aplikace, kterou pro státní fond vyvinula společnost Neternity.cz, musela být připravena ustát nápor tisícovek žadatelů. Cloud hosting byl proto ideální volbou. Pro zákazníky s krátkodobými špičkami máme také specifický produkt s názvem Živý server, u kterého se platí jen za prostředky a čas, kdy je server skutečně využíván.

Klepněte pro větší obrázekPoodhalíte nějakou další novinku z kuchyně Master Internet?

V nejbližších dnech budeme spouštět nový web a zároveň pracujeme na novém klientském rozhraní pro přístup ke službám. V neposlední řadě jsme naše datacentra MasterDC plně připravili na nadcházející léto a provedli výrazné technologické úpravy. V souvislosti s trendem klimatických extrémů jsme preventivně navýšili celkový počet záložních klimatizačních jednotek a nainstalovali zcela nový monitorovací systém. Díky němu sledujeme teplotu v reálném čase prakticky ve všech myslitelných uzlech celého chladicího systému. V obou datacentrech byly navíc dle posledních trendů zakrytovány studené uličky, které optimalizují využití chladného vzduchu servery a výrazně omezují mísení studeného a teplého vzduchu.

Další článek: Pixar nabízí vlastní pokročilý renderovací software zdarma

Témata článku: Špaček, Klíčová aplikace, Platform AS a service, Spáč, Monitorovací systém, Nedávný start, Fil, Concept, Master In, My Cloud, Master, SPAC, Dolování, Clo, Poslední trendVývojář objevil po 25 letech nový easter egg ve Windows 95
Markéta Mikešová
Operační systémyWindows
Uncharted, God of War a další značky Playstationu by mohly zamířit na mobily

Uncharted, God of War a další značky Playstationu by mohly zamířit na mobily

Některé ze slavných herních značek Sony se možná brzy dostanou také na mobilní zařízení.

Martin Havel
SonyMobily
Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

Uhádněte, co je pod lupou. Vyfotili jsme pár věcí, které musí poznat každý geek

** Brno slaví Dny elektronové mikroskopie ** Třetina světové produkce totiž pochází z Česka ** Zapnuli jsme také mikroskop, zkuste hádat

Jakub Čížek
Mikroskop
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět