Grafické karty | Nvidia

Nvidia zcela překopala DLSS 2.0: vyšší herní výkon díky umělé inteligenci, nyní snadněji pro více her

Už při uvedení prvních karet GeForce RTX nás zaujala technologie DLSS. Ta dovoluje zvýšit počet snímků za sekundu díky dopočítávání snímků z nižšího rozlišení pomocí umělé inteligence. Oblast na grafickém čipu vyhrazená pro strojové učení by jinak ležela ladem, takže se výkon nutný pro upscaling nebere z tradičního počítání obrazu.

Napoprvé to nevyšlo

Původně DLSS počítalo s tím, že se vždy naučí obraz pro konkrétní hru. Neuronové síti předhodíte snímek ve nízkém a vysokém rozlišení a naučíte ji aby z nízkého rozlišení chytře určila podobu vysokého rozlišení.

Popravdě ale DLSS, eufemicky řečeno, nenaplnilo očekávání. Prostě nikdo to nepoužíval a i když vývojář chtěl použít DLSS, musel hru nechat zdlouhavě projet v Nvidii učením sítě. Ani pak nebylo vyhráno, protože DLSS se naučilo jen pevná rozlišení v poměru 16:9, a tak na širším monitoru nic nefungovalo. 

Hry jsou také z principu hodně náhodné, třeba částicové efekty záměrně nikdy nevypadají při opakovaném průběhu identicky, a to dokázalo hodně rozhodit neuronovou síť, která pak do výsledného obrazu cpala různé nepěkné artefakty.

Proto Nvidia začala pracovat na nové generaci DLSS, jejíž různé verze zkoušely hry Control a Wolfenstein: Youngblood. V případě Control ale tyto další verze DLSS jely na grafickém čipu bez využití oblasti čipu pro AI. To se nyní mění.

Znovu a lépe

Nová generace DLSS, oficiálně nyní uvolněná pod označením DLSS 2.0, se chová zcela jinak. Není nutné se učit žádnou hru, vše je univerzální. DLSS sbírá data z mírně posunutých následných snímků, rozeznává směry pohybu objektů a průběžně upravuje kvalitu.

Klepněte pro větší obrázek
Schéma DLSS 2.0

Bude tedy fungovat podobně jako upscaling s využitím temporal anti-aliasing (TAA), kdy se časem zpřesňuje vyhlazování hran ale přidává k tomu vyšší úroveň inteligence. Právě předchozí meziverze DLSS nabídly pevnou funkci pro upscaling s temporal antialiasing, v případě DLSS 2.0 je místo této pevné funkce průchod neuronovou sítí, která  se učila srovnáváním 4K výstupu s obrazem vypočítaným v rozlišení 16K. Další učení ale není potřeba, případné aktualizace dorazí formou nových ovladačů, ale nebude nutné na konkrétní hru síť naučit.

Představení DLSS 2.0 na videu:

K této snazší implementaci DLSS se nyní také přidává podpora herních enginů. Unreal engine 4 je nyní dostupný s podporou DLSS 2.0, vývojář tedy nemusí nic složitě vymýšlet, jen to zapne a může používat.

Není to obyčejný upscaling

Nač používat DLSS, vždyť stačí změnit rozlišení a ono se to taky nějak poskládá. DLSS ale právě dokáže nižší rozlišení přepočítat na vysoké tak, že si při hraní téměř nevšimnete rozdílu. Díky časové povaze, která postupně zpřesňuje obraz, bude obraz při zastavení se ve hře mnohem ostřejší. Při rychlém pobíhání bude efekt DLSS menší, ale v takovém případě špatně vnímáte detaily v jakémkoli rozlišení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Mechwarrior díky DLSS nabídne vyšší výkon a dokonce více detailů ve stejném rozlišení
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nové DLSS poskytuje ve hře Control ostřejší obraz než nativní rozlišení. Rychlost s plnými raytracing efekty je přitom příjemně vyšší
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Srovnání předchozí implementace DLSS s novou DLSS 2.0. Zejména u částečně průhledných objektů (jako tady mříž ventilátoru) došlo v výraznému potlačení rušivých artefaktů

Cesta k cíli

I když vám technické detaily unikají, podstatné je, že pokud máte kartu GeForce RTX a povolíte si ve hře DLSS 2.0, automaticky vám vzroste počet snímků za sekundu, aniž byste museli měnit rozlišení nebo snižovat detaily.

Vizuálně téměř nic nepoznáte, někdy je dokonce obraz vypočítaný přes DLSS 2.0 lepší než přes běžné počítání celého rozlišení. 

Klepněte pro větší obrázek
Aktuálníé podpora DLSS 2.0, snad bude rychleji lépe

Aktuálně DLSS 2.0 podporuje Control (formou nového DLC zdarma), Wolfenstein Youngblood, Deliver us the Moon a přidává se k nim Mechwarrior 5. Vývojáři mohou využít Unreal Engine 4 pro vše ostatní.

Diskuze (7) Další článek: Hackeři slibují, že během pandemie nebudou ransomwarem útočit na zdravotnická zařízení

Témata článku: Technologie, Grafické karty, Nvidia, Strojové učení, Neuronová síť, RTX 2060, RTX 2070, RTX 2080, Unreal engine, Wolfenstein Youngblood, Inteligence, Herní výkon, DLSS, Wolfenstein, DLC, Control, TAA, Rozlišení, Anti-Aliasing, GeForce, Herní, Podpora her, Temporal, Čip, Obraz, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Návod, jak pomocí nastavení práv maximálně omezit uživatele NASu

Uživatelé domácího NASu se obvykle spokojí s vytvořením jednoho uživatele, který má práva a přístupy ke všemu. Tím však značně snižují bezpečnost zařízení.

Jiří Kuruc
NávodyNAS
Květnové hry zdarma z Games with Gold dají zavzpomínat na staré klasiky

Květnové hry zdarma z Games with Gold dají zavzpomínat na staré klasiky

V květnu si na Xboxu zahrajete staré dobré pecky z dob dávno minulých.

Michal Maliarov
Hry zdarmaXbox Live Gold
18 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

18 tipů, jak ušetřit čas a z navigace Waze vymačkat maximum

** Waze je oblíbená navigace s prvky sociální interakce ** Uživatelé v reálném čase vzájemně sdílí cenné dopravní informace ** Znáte všechny funkce a vychytávky této povedené aplikace?

Adam Kos
WazeTipy a trikyNavigace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Putin si zvedá sebevědomí. Rusko chce ještě letos přistát na Měsíci. Bude to mít ale hodně komplikované

Putin si zvedá sebevědomí. Rusko chce ještě letos přistát na Měsíci. Bude to mít ale hodně komplikované

** 22. srpna prý odstartuje k Měsíci ruská sonda Luna 25 ** Plány však komplikují sankce uvalené na Rusko ** Evropská kosmická agentura ukončila spolupráci

Karel Kilián
KosmonautikaMěsícRusko