nVidia: zadusit při rozjezdu

Odpověď nVidie na nové supervýkonné Radeony 8500 od ATI na sebe nenechala dlouho čekat - již v září totiž nVidia uvede na trh vylepšené verze grafických akcelerátorů GeForce 3 a GeForce 2. Zajímavé však je, že se nejedná o pouhé zvýšení taktu grafického procesoru, jak jsme tomu často byli svědky u nVidie v minulosti.
  • GeForce 3 Ti 500 - Bude se jednat o grafický čip založený na architektuře GeForce 3, který bude fungovat na vyšší pracovní frekvenci jádra i pamětí než původní GeForce 3 (200/480). Lze říci, že tato grafická řada byla dříve známa spíše jako GeForce 3 Ultra. Jádro bude lehce vylepšené a bude obsahovat nový tzv. Shadow buffer (stínový buffer?), který dovolí vytvářet realistické stíny a úžasné volumetrické efekty (volumetrické efekty mohou přinést do her neopakovatelnou atmosféru - představte si například efekt, kdy sluneční paprsky pronikající do potemnělého chrámu)
  • GeForce 3 Ti 200 - Tento grafický čip je také znám pod jménem GeForce 3 MX. Předpokládá se, že ve srovnání s "klasickým" GeForce 3, bude 200-vka "podtaktována". Dosud není jisté, jaký však bude výkon ve srovnání s dnešní řadou GeForce 3 - je však možné, že se se svému slavnému předchůdci vyrovná. I tento grafický čip bude obsahovat Shadow Buffer.
  • GeForce 2 Ti - Pravděpodobně se bude jednat o ještě jednou inkarnaci GeForce 2 GTS, která bude tentokráte určena pro "mainstream" tedy pro hlavní trh.

V součinnosti s novou sérii budou uvedeny i očekávané ovládače Detonator 4 (známé také jako řada 20.xx), které poskytnou čipům GeForce 3 (i řadě Ti, včetně "GF3 MX-ka") výkon až o 30% vyšší (čím nižší řada, s tím menším nárůstem bude možno počítat).

PCtuning komentuje: 

Titanium series je jasnou odpovědí na nové ATI Radeony, která má konkurenci blokovat již při rozjezdu. Zajímavý však bude osud současné řady GeForce 3 - je možné, že tímto krokem se "klasické" GeForce 3 posune nejen na nižší příčku výkonového žebříčku, ale existuje zde možnost, že se za čas ztratí úplně a celé výkonnostní spektrum nVidie bude v horní polovině obsahovat jen Ti řadu.

Po uvedení nových akcelerátoru od ATI i Od nVidie budou tedy výkonový strop tvořit typy Radeon 8500 a GeForce 3 Ti 500. Cena obou grafických akcelerátorů se bude pohybovat od 15 000 - 20 000 Kč.

Doufáme, že konečně dojde k posunům v "střední třídě" - zde byla situace díky nVidii zmrazena na dlouhou dobu (jediným "rozumným" akcelerátorem zůstávala řada MX 400), a nyní se zdá, že by konečně mohly tyto ledy povolit. Nově bude v tomto segmentu "operovat" levnější Radeon 7500, rádi zde uvidíme GeForce 2 Ti, případně - ve vyšší střední třídě - GeForce 3 Ti 200.

Jan Dudek, joro

Témata článku: Nvidia, Akcelerátor, GeForce, Shadow, Jasná odpověď, Střední třída, Titanium, Grafický efekt

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 235

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

Black Friday 2017: Přehled slev na elektroniku a počítače

** Začala slevová mánie zvaná Black Friday ** Pozor, ne všechny slevy jsou opravdu výhodné ** Průběžně sledujeme slevové akce v počítačových e-shopech

Včera | David Polesný | 28

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

Google Mapy mají nový design. Líbí se vám víc než předchozí? Tady je srovnání

** Nový design Google Map přijde na počítače i mobilní telefony. ** Zaměřuje se na zvýraznění konkrétních míst, mapové podklady jsou mnohdy upozaděné. ** Lépe pracuje s chráněnými oblastmi a parky.

20.  11.  2017 | Vladislav Kluska | 30

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a  problémech s kodeky

Bluetoothové patálie: O bezdrátovém přenosu hudby a problémech s kodeky

** Bezdrátový přenos hudby je budoucnost ** K dosažení nejlepší kvality je ale potřeba, aby telefon i sluchátka podporovala správný kodek ** Záleží také na typu souborů s hudbou

17.  11.  2017 | Jakub Michlovský | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje