nVidia: zadusit při rozjezdu

Odpověď nVidie na nové supervýkonné Radeony 8500 od ATI na sebe nenechala dlouho čekat - již v září totiž nVidia uvede na trh vylepšené verze grafických akcelerátorů GeForce 3 a GeForce 2. Zajímavé však je, že se nejedná o pouhé zvýšení taktu grafického procesoru, jak jsme tomu často byli svědky u nVidie v minulosti.
  • GeForce 3 Ti 500 - Bude se jednat o grafický čip založený na architektuře GeForce 3, který bude fungovat na vyšší pracovní frekvenci jádra i pamětí než původní GeForce 3 (200/480). Lze říci, že tato grafická řada byla dříve známa spíše jako GeForce 3 Ultra. Jádro bude lehce vylepšené a bude obsahovat nový tzv. Shadow buffer (stínový buffer?), který dovolí vytvářet realistické stíny a úžasné volumetrické efekty (volumetrické efekty mohou přinést do her neopakovatelnou atmosféru - představte si například efekt, kdy sluneční paprsky pronikající do potemnělého chrámu)
  • GeForce 3 Ti 200 - Tento grafický čip je také znám pod jménem GeForce 3 MX. Předpokládá se, že ve srovnání s "klasickým" GeForce 3, bude 200-vka "podtaktována". Dosud není jisté, jaký však bude výkon ve srovnání s dnešní řadou GeForce 3 - je však možné, že se se svému slavnému předchůdci vyrovná. I tento grafický čip bude obsahovat Shadow Buffer.
  • GeForce 2 Ti - Pravděpodobně se bude jednat o ještě jednou inkarnaci GeForce 2 GTS, která bude tentokráte určena pro "mainstream" tedy pro hlavní trh.

V součinnosti s novou sérii budou uvedeny i očekávané ovládače Detonator 4 (známé také jako řada 20.xx), které poskytnou čipům GeForce 3 (i řadě Ti, včetně "GF3 MX-ka") výkon až o 30% vyšší (čím nižší řada, s tím menším nárůstem bude možno počítat).

PCtuning komentuje: 

Titanium series je jasnou odpovědí na nové ATI Radeony, která má konkurenci blokovat již při rozjezdu. Zajímavý však bude osud současné řady GeForce 3 - je možné, že tímto krokem se "klasické" GeForce 3 posune nejen na nižší příčku výkonového žebříčku, ale existuje zde možnost, že se za čas ztratí úplně a celé výkonnostní spektrum nVidie bude v horní polovině obsahovat jen Ti řadu.

Po uvedení nových akcelerátoru od ATI i Od nVidie budou tedy výkonový strop tvořit typy Radeon 8500 a GeForce 3 Ti 500. Cena obou grafických akcelerátorů se bude pohybovat od 15 000 - 20 000 Kč.

Doufáme, že konečně dojde k posunům v "střední třídě" - zde byla situace díky nVidii zmrazena na dlouhou dobu (jediným "rozumným" akcelerátorem zůstávala řada MX 400), a nyní se zdá, že by konečně mohly tyto ledy povolit. Nově bude v tomto segmentu "operovat" levnější Radeon 7500, rádi zde uvidíme GeForce 2 Ti, případně - ve vyšší střední třídě - GeForce 3 Ti 200.

Jan Dudek, joro

Diskuze (17) Další článek: Serial ATA v definitivní podobě

Témata článku: Nvidia, Akcelerátor, Titanium, Shadow, GeForce, Grafický efekt, Jasná odpověď, Střední třída


Určitě si přečtěte

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

WALL-E vyfotil Zemi ze vzdálenosti 1 milionů km

** Malá sonda s přezdívkou WALL-E pořídila fotografii Země a Měsíce ze vzdálenosti 1 milionů km ** CubeSat letí se sondou InSight k Marsu ** InSight přistane na Marsu 26. listopadu

Petr Kubala | 4

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 86


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?