nVidia: zadusit při rozjezdu

Odpověď nVidie na nové supervýkonné Radeony 8500 od ATI na sebe nenechala dlouho čekat - již v září totiž nVidia uvede na trh vylepšené verze grafických akcelerátorů GeForce 3 a GeForce 2. Zajímavé však je, že se nejedná o pouhé zvýšení taktu grafického procesoru, jak jsme tomu často byli svědky u nVidie v minulosti.
 • GeForce 3 Ti 500 - Bude se jednat o grafický čip založený na architektuře GeForce 3, který bude fungovat na vyšší pracovní frekvenci jádra i pamětí než původní GeForce 3 (200/480). Lze říci, že tato grafická řada byla dříve známa spíše jako GeForce 3 Ultra. Jádro bude lehce vylepšené a bude obsahovat nový tzv. Shadow buffer (stínový buffer?), který dovolí vytvářet realistické stíny a úžasné volumetrické efekty (volumetrické efekty mohou přinést do her neopakovatelnou atmosféru - představte si například efekt, kdy sluneční paprsky pronikající do potemnělého chrámu)
 • GeForce 3 Ti 200 - Tento grafický čip je také znám pod jménem GeForce 3 MX. Předpokládá se, že ve srovnání s "klasickým" GeForce 3, bude 200-vka "podtaktována". Dosud není jisté, jaký však bude výkon ve srovnání s dnešní řadou GeForce 3 - je však možné, že se se svému slavnému předchůdci vyrovná. I tento grafický čip bude obsahovat Shadow Buffer.
 • GeForce 2 Ti - Pravděpodobně se bude jednat o ještě jednou inkarnaci GeForce 2 GTS, která bude tentokráte určena pro "mainstream" tedy pro hlavní trh.

V součinnosti s novou sérii budou uvedeny i očekávané ovládače Detonator 4 (známé také jako řada 20.xx), které poskytnou čipům GeForce 3 (i řadě Ti, včetně "GF3 MX-ka") výkon až o 30% vyšší (čím nižší řada, s tím menším nárůstem bude možno počítat).

PCtuning komentuje: 

Titanium series je jasnou odpovědí na nové ATI Radeony, která má konkurenci blokovat již při rozjezdu. Zajímavý však bude osud současné řady GeForce 3 - je možné, že tímto krokem se "klasické" GeForce 3 posune nejen na nižší příčku výkonového žebříčku, ale existuje zde možnost, že se za čas ztratí úplně a celé výkonnostní spektrum nVidie bude v horní polovině obsahovat jen Ti řadu.

Po uvedení nových akcelerátoru od ATI i Od nVidie budou tedy výkonový strop tvořit typy Radeon 8500 a GeForce 3 Ti 500. Cena obou grafických akcelerátorů se bude pohybovat od 15 000 - 20 000 Kč.

Doufáme, že konečně dojde k posunům v "střední třídě" - zde byla situace díky nVidii zmrazena na dlouhou dobu (jediným "rozumným" akcelerátorem zůstávala řada MX 400), a nyní se zdá, že by konečně mohly tyto ledy povolit. Nově bude v tomto segmentu "operovat" levnější Radeon 7500, rádi zde uvidíme GeForce 2 Ti, případně - ve vyšší střední třídě - GeForce 3 Ti 200.

Jan Dudek, joro

Témata článku: Shadow, Střední třída, GeForce, Jasná odpověď, Nvidia, Akcelerátor, Titanium, Grafický efekt

17 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Cooler 17. 9. 2001 10:57:31

  No a já bych ti za 6000,- Kč vřele doporučil buď neznačkovou OEM...

 • Mirek 9. 9. 2001 20:18:10
  Třeba já, až si sednu do "milionářského křesla" a během čtvrthodiny přímo...
 • PC Chip-konzultant 6. 9. 2001 13:39:44
  Není to težké,ale...
Určitě si přečtěte

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

iPhone nastupuje do důchodu. Apple už se připravuje na další éru

** Apple představil zcela nový iPhone pro další „dekádu“, která je ale jeho poslední ** Trh se postupně překlopí na nový typ výpočetního zařízení ** Budoucností je chytrá nositelnost a brýle s rozšířenou realitou

14.  9.  2017 | Karel Javůrek | 73


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky