Technologie | Grafické karty | Nvidia

Nvidia zabíjí SLI. Zapojení dvou karet do společného výkonu je možné jen s drahou GeForce RTX 3090

Zapojení více grafických karet do společného výpočtu bylo zajímavým řešením hlavně v minulosti, kdy výkon grafických karet byl poměrně nízký a nároky některých her na danou dobu velmi vysoké. V posledních letech už ale SLI pro hraní nedávalo příliš smysl – výkon grafických karet je vysoký i pro moderní hry a nevýhody převážily na výhodami.

Nelze se tak divit tomu, že se Nvidia rozhodla zabít vlastní řešení SLI, respektive ho neposkytovat u většiny modelů nových grafických karet. Jedinou desktopovou kartou, která bude podporovat NVLink propojení pro dvě karty, je nejdražší a spíše profesionální grafická GeForce RTX 3090 s cenovkou 41 tisíc korun. U ní se spíše počítá s tím, že kombinace dvou se použije pro urychlení obecnějších výpočtů, třeba při učení umělé inteligence a podobně, kde výkon skvěle škáluje.

Klepněte pro větší obrázek

V případě her a využití více grafických karet je totiž podpora od vývojářů už poměrně malá a i když existuje, tak má často problémy s mikrotrháním, propady snímků za sekundu a podobně.

Nvidia bude můstek NVLink prodávat za 80 dolarů, tedy asi 2 300 korun a zatím se počítá s tím, že půjde takto propojit jen dvě karty. Pokud potřebujete více, musíte zvolit serverové řešení postavené na kartách Ampere.

Diskuze (11) Další článek: Lenovo Ideapad 5 Flex: rychlý a konvertibilní Ryzen 5 pod 19 tisíc [test]

Témata článku: Technologie, Hardware, Grafické karty, Nvidia, GeForce RTX 3000, Výpočet, Zapojení, Dráha, SLI, GeForce RT, GeForce, Řešení, Grafická karta, Výkon