Technologie | Grafické karty | Nvidia

Nvidia zabíjí SLI. Zapojení dvou karet do společného výkonu je možné jen s drahou GeForce RTX 3090

Zapojení více grafických karet do společného výpočtu bylo zajímavým řešením hlavně v minulosti, kdy výkon grafických karet byl poměrně nízký a nároky některých her na danou dobu velmi vysoké. V posledních letech už ale SLI pro hraní nedávalo příliš smysl – výkon grafických karet je vysoký i pro moderní hry a nevýhody převážily na výhodami.

Nelze se tak divit tomu, že se Nvidia rozhodla zabít vlastní řešení SLI, respektive ho neposkytovat u většiny modelů nových grafických karet. Jedinou desktopovou kartou, která bude podporovat NVLink propojení pro dvě karty, je nejdražší a spíše profesionální grafická GeForce RTX 3090 s cenovkou 41 tisíc korun. U ní se spíše počítá s tím, že kombinace dvou se použije pro urychlení obecnějších výpočtů, třeba při učení umělé inteligence a podobně, kde výkon skvěle škáluje.

Klepněte pro větší obrázek

V případě her a využití více grafických karet je totiž podpora od vývojářů už poměrně malá a i když existuje, tak má často problémy s mikrotrháním, propady snímků za sekundu a podobně.

Nvidia bude můstek NVLink prodávat za 80 dolarů, tedy asi 2 300 korun a zatím se počítá s tím, že půjde takto propojit jen dvě karty. Pokud potřebujete více, musíte zvolit serverové řešení postavené na kartách Ampere.

Diskuze (10) Další článek: Lenovo Ideapad 5 Flex: rychlý a konvertibilní Ryzen 5 pod 19 tisíc [test]

Témata článku: Technologie, Hardware, Grafické karty, Nvidia, GeForce RTX 3000, Zapojení, SLI, Grafická karta, Výkon, GeForce, Řešení, Výpočet, Dráha


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně