Nvidia vyrábí 28 verzí mobilních grafik řady GeForce RTX 3000. Bude složité rozpoznat, jakou kupujete

Když Nvidia představovala nové mobilní grafické karty řady GeForce RTX 3000, které jsou postavené na architektuře Ampere, vše vypadalo celkem jednoduše. K dispozici budou modely GeForce RTX 3060, 3070 a 3080 a do toho nějaké úspornější Max-Q verze. Jak se ale ukazuje, situace je mnohem komplikovanější a ještě větší guláš v tom udělají i výrobci notebooků.

Podle informací webu Computerbase totiž Nvidia vyrábí celkem 28 verzí mobilní čipů série GeForce RTX 3000 a například Max-Q už neoznačuje konkrétní model, ale systém, který výrobce používá pro integraci a chlazení. Nic mu ale nepřikazuje, že ho musí či nemusí použít.

Výrobci rovněž neuvádí TGP hodnoty použitých modelů grafik na stránkách, takže zákazník vlastně vůbec nepozná, jaký výkon má daná mobilní grafika. Problém totiž je, že určitý model GeForce RTX 3080 Max-Q je pomalejší než jiný typ mobilní GeForce RTX 3060. A to začíná vypadat jako velmi slušný podvod na zákazníky, kteří se nemohou spoléhat na jasné označení série jako na desktopu.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled všech variant mobiních grafik řady GeForce RTX 3000 od Nvidie. Rozdíly ve výkonu jsou obrovské a matoucí (Zdroj: Videocardz)

Pokud plánujete nákup notebooku s novými GeForce RTX 3000, budete muset spoléhat na to, že někde najdete informace o přesném modelu a TGP ve wattech nebo najdete recenzi s testováním výkonu přesné dané varianty notebooku se stejným kódovým označením.

Web Videocardz sestavil dle zjištění Computerbase přehlednou tabulku všech mobilních modelů, takže lze alespoň takto vidět, jak velké rozdíly jsou ve výkonu (TFLOPS, FP32) mezi variantami.

U GeForce RTX 3060 je to 6,3 TFLOPS až 10,7 TFLOPS, u GeForce RTX 3070 je rozmezí 8 TFLOPS až 17,7 TFLPPS a GeForce RTX 3070 bude k dispozici s výkonem dle verze mezi 9,6 TFLOPS až 25,1 TFLOPS.

Diskuze (6) Další článek: USA: Musíme vyvinout zbraně s umělou inteligencí. Je to naše morální povinnost

Témata článku: Notebooky, Nvidia, Grafické karty, GeForce RTX 3000, Ampere, Varianta, ComputerBase, Označení, Výkon, GeForce, Model, Výrobce, Má Daň, Web Videocardz, Notebook, Verze, Grafika


Určitě si přečtěte

Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní