Nvidia uvedla nForce 2

Hlavní novinkou je podpora DDR400, v rukávu je ale pár dalších zajímavostí jako třeba dvojité síťové rozhraní či podpora dvou monitorů.
Nvidia uvedla nForce 2
První verze čipové sady nForce řádně před svým příchodem namasírovala zástupy nedočkavých zájemců, jak se ale ukázalo později v testech výkonnosti, nejednalo se o takovou pecku, aby to způsobilo výraznější otřesy mezi integrovanými čipovými sadami.

Nově představená nForce 2 slibuje několik zajímavých vylepšení, díky kterým se může i na základní desce integrované řešení směle měřit s našlapanými sestavami. nForce 2 je stále určená pouze pro procesory AMD, pro Pentium 4 nemá Nvidia potřebnou licenci.

Nejvíce propagovanou je technologie Dual DDR umožňující dvoukanálovou komunikaci s DDR pamětmi až do frekvence 400 MHz. DDR400 zatím na trhu masově nejsou, ale v době, kdy budou k dispozici finální základní desky s nForce 2, to může již vypadat jinak. NForce 2 podporuje až 3 GB paměti, přičemž předchozí verze byla omezena na 1,5 GB. Maximální datový tok se zvýšil z 4,2 Gb/s na 6,4 Gb/s.

Nové grafické jádro obsahuje procesor Geforce 4 MX taktovaný na 200MHz, který by měl dle Nvidie přinést o 50 procent vyšší výkon ve srovnání se starším nForce 420. podporována je také AGP 8x. Nová integrovaná gafika ale bude podporovat i nView, tedy dvoumonitorovou konfiguraci. Na desce mezi základními konektory tak nahradí výstup pro druhý monitor sériový port, který se přesune na záslepku slotu. Budou tak možné kompaktní počítače s podporou dvou monitorů bez další grafické karty. Pochopitelně ale bude podporován volný AGP 8x slot pro případné nahrazení vestavěné grafiky nějakou jinou. Na trhu bude i nForce 2 bez integrované grafiky pro ty, kteří by stejně vestavěnou grafiku nevyužili.

K dispozici budou dvě varianty MCP (Media Communications Processor), obě budou podporovat až 6 USB 2.0 portů, rozhraní ATA-133 a síťové rozhraní od NVidie. Vylepšený MCP-T navíc obsahuje podporu FireWire a další síťové rozhraní 10/100 od 3Comu. Díky takto integrovaným dvěma síťovým kartám se může i počítač s integrovaným čipsetem bez jakýchkoli přídavných karet chovat jako gateway mezi dvěma nezávislými sítěmi. Nvidia to míří především na domácí počítače pro sdílení připojení k Internetu. Nicméně v podnicích třeba ocení možnost výměru mezi Nvidií a 3Comem v rámci jednoho počítače.

Nová nForce 2 tak míří vylepšeními nejen co do zrychlení grafiky a vlastního výkonu, ale ještě více rozšiřuje podporu různých standardů. Zajímavá je podpora dvou monitorů přímo na základní desce nebo podpora dvou síťových rozhraní. Díky tomu by se mohla nForce 2 objevit i v zařízeních, které doposud byly mimo dosah kompatních integrovaných počítačů. Vzhledem k tomu, že současný XBox využívá komponenty Nvidie vycházející z nForce, jsou jistě parametry nForce 2 příslibem vlastností chystaného následníka XBoxu.

Na trh přijde nForce 2 do dvou měsíců, příští měsíc naběhne výroba a ABIT, Asus, EPoX, Chaintech, Leadtek nebo MSI již nyní slíbili základní desky s tímto procesorem.

Diskuze (37) Další článek: Problém s DirectX 8.1 a procesory od AMD

Témata článku: Síťové karty, Nvidia, Zajímavý trh, Sériová výroba, Síťová karta, Volná frekvence, Volný slot, Finální karta, Integrovaný počítač, Integrovaný čipset


Určitě si přečtěte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC