Nvidia | Superpočítače | Ampere

Nvidia uvádí výpočetní modul A100 s 80 GB paměti HBM2. Je určena pro superpočítače a akceleraci A.I.

V květnu tohoto roku Nvidia představila výpočetní grafické karty a systémy postavené na architektuře Ampere, které byly určené pro servery, datacentra, superpočítače a další náročné oblasti.

Základem všeho byla výpočetní karta Ampere A100 s 40 GB rychlé paměti HBM2. Nyní však Nvidia připravila novou variantu karty A100, která má dvojnásobnou kapacitu paměti – celkem tedy 80 GB.

Propustnost paměťového systému je 2 TB/s. Spolu s třetí generací tensor jader jde o klíčové vlastnosti pro akceleraci vybraných výpočtů, obzvláště pak při učení umělé inteligence s využitím velkých modelů pro kvalitnější a efektivnější provoz A.I.

Nvidia rovněž znovu upozorňuje, že oproti minulé generaci Volta poskytuje čip 20× rychlejší akceleraci A.I. s podporou formátu TF32, je 2,5× rychlejší ve formátu FP64 a 20× výkonnější při využití formátu INT8. Samozřejmostí je podpora datového formátu BF16.

S uvedením nového modelu souvisí i dostupnost novější verze malého „superpočítačového“ boxu DGX Station A100, který obsahuje čtyři zmíněné karty propojených do společného výkonu a sdílené paměti díky technologii NVLink. Tento počítač tak poskytuje 2,5 PFLOPS „A.I. výkonu“ s 320 GB paměti HBM2.

Uvnitř počítače je i 64jádrový proces od AMD a 512 GB operační paměti. K dispozici jsou případně i speciální DGX zobrazovací adaptéry, které zvládnou až čtyři monitory přes Displayport s rozlišením až 4K. jako výkonné úložiště slouží 7,68TB SSD NVMe. Vše je chlazeno tichým systémem s mnoha heatpipe trubicemi.

Pokud potřebujete výkon DGX Station A100 rozložit napříč různými pracovišti nebo pracovníky, není to problém – podporován je provoz až 28 oddělených instancí pro zpracování rozdílných úloh.

Pro ještě náročnější případy, kdy se systémy skládají do takzvaných SuperPODů, lze využívat i rozšířené verze s celkem 640 GB paměti. Nové systémy budou k dispozici koncem tohoto roku

Diskuze (2) Další článek: Qualcomm by mohl Huawei vytáhnout z krize. Může mu dodávat čipy

Témata článku: Umělá inteligence, AMD, Nvidia, Grafické karty, Počítače, Servery, Datacentra, Superpočítače, Ampere, HBM, Formát, GB paměť, Počítač, Trubice, SUP, Modul, Akcelerace, Volta, Stolní počítače na Heureka.czPět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Pět výmluv, které by fotograf nikdy neměl vyslovit

Výmluvy často brání tomu, aby člověk hledal chyby u sebe a tím se zlepšoval. Pět špatných výmluv u fotografie shnuje ve videu Justin Mott.

Jan Pánek
Fotoškola
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Recenze procesoru AMD Ryzen 7 5700G. S výkonnou grafikou a ve správný čas

Procesory AMD s výkonnou integrovanou grafikou využívaly letitou architekturu Zen+. Výkonný nástupce se Zen 3 přichází v době, kdy je ho zapotřebí nejvíce.

Adam Vágner
RyzenTestyAMD