Nvidia ukázala novinky: Titan Z, Pascal, Jetson TK1 [GTC]

Vše podstatné, co Nvidia představila na hlavní zahajovací přednášce GPU Technology Conference 2014. Pascal, Jetson, Titan Z a další inovace.

Živě.cz ze San Jose: GTC, IDF, I/O nebo WWDC - to jsou zkratky vývojářských konferencí, kde se vždy dozvíte novinky, které třeba ještě nejsou úplně pro uvedení koncovým zákazníkům, ale vývojáři na nich mohou začít stavět řešení.

Klepněte pro větší obrázek

GTC - GPU Technology Conference pořádá Nvidia a pokrývá tak vše od nasazení grafických karet v superpočítačích po vývoj na telefonech s Androidem. Analýza velkých dat, strojové učení, počítačové vidění, to jsou hlavní témata letošního GTC, které je s 600 přednáškami je nejvější v historii.

Pascal pro budoucnost

První část úvodní přednášky patřila budoucnosti. Jen-Hsun Huang, CEO Nvidie, představil architekturu Pascal, která přijde po současné architektuře Maxwell. Pascal bude řešit několik problémů. Úzkým hrdlem se už stává propojení mezi procesorem a grafikou přes PCI express. Nvidia má na to řešení v podobě NVLink, což bude nová sběrnice pro rychlejší komunikaci mezi GPU a CPU. Navýšení rychlosti by mělo být pěti až dvanáctinásobné oproti PCIe. Pascal tak bude už vyžadovat zcela novou základní desku, současný PCI Express už nedokáže plně využít jeho potenciál. Budou existovat PCIe karty s Pascalem, pro dedikované servery se ale již bude využívat NVLink.

Klepněte pro větší obrázek
Pascal přijde ve formě modulu velikosti třetiny PCIe karty 

Další novou technologií Pascalu je 3D paměť, tedy vrstvení paměťových čipů na sebe do více vrstev. Díky tomu se zvýší kapacita na danou plochu, ale především se zvýší několikanásobně propustnost paměti a současně se čtyřnásobně zlepší energetická efektivita. Pascal by měl na trh přijít v roce 2016, ale už nyní jsme viděli jeho prototyp ve formě výpočetního modulu velikosti třetiny běžné PCIe karty.

GeForce GTX Titan Z

Ze současnosti už je ale nově představená grafická karta GeForce GTX Titan Z. Není to překvapivě karta s čipy Maxwell. Ty jsou už uvedené ve střední třídě a v noteboocích, čekalo se tedy na nejvýkonnější kategorii. GTX Titan Z je ale dvouprocesorová karta se dvěma Keplery, 12 GB paměti. Ne že by to bylo nějaké zklamání ve výkonu, navýšení výkonu bude stále poznat, spíše to naznačuje problémy Maxwellem, které je ještě třeba překonat. Titan Z nebude rozhodně pro každého, cena 2999 dolarů je dostatečně exkluzivní.

Klepněte pro větší obrázek
Dvouprocesorový Titan Z nebude levný, výkon mu ale chybět nebude

Počítání v cloudu

Tvůrci superpočítačů ale nemusejí zoufat, Nvidia představila IRAY VCA, dedikovaný server pro rendering, který lze propojovat do výpočetních farem pro vysoký výkon při rendrování. V demu se devatenáct IRAY VCA propojilo do celkového výkonu 1 Peta FLOPS. Podobný výkon měl jen před pár lety nejvýkonnější superpočítač na světě za stovky miliónů dolarů, jeden IRAY VCA přitom stojí 50 000 dolarů. 

Klepněte pro větší obrázek
IRAY VCA má podporu hlavních programů pro 3D návrhy

Klíčovým oznámením pro rozvoj platformy GRID - dedikovaných serverů pro virtualizaci grafických výpočtů od her po 3D modelování - je spolupráce s VMWare, jejíž Horizon Desktop as a Service je nyní poháněn servery GRID. To by mělo urychlit nasazení v podnikové sféře.

Jetson TK1

Mobilní procesor Tegra K1 jsme viděli už v lednu na CESu, ztím ale stále chyběly nějaké konkrétní produkty, na kterých by se dalo vyvíjet. Využití CUDA výpočtů na mobilní platformě navnadilo řadu vývojářů, ale chyběl dostupný hardware. Překvapivě prvním produktem s Tegrou K1 není nový Shield nebo Tegra Note, ale základní deska Jetson TK1. Ta přitom míří na vývojáře.

Podobně jako Raspberry Pi nabízí konektory pro připojení externích čidel a zařízení, současně ale nabízí vysoký výkon Tegry K1. Jetson TK1 se bude prodávat za symbolických 192 dolarů (Tegra K1 má 192 grafických jader), nepůjde tedy rozhodně o konkurenta Raspberry PI za 35 dolarů. Součástí dodávky bude Linux s vývojovými nástroji a sadou Vision Works pro vývoj počítačového vidění.

Klepněte pro větší obrázek 
Jetson TK1 není miniaturní, je ale stále dost malý na integraci do netradičních mobilních produktů

A abyste si mohli zapamatovat další kódové jméno - další generace Tegry pro rok 2015 ponese jméno Erista (Tegra K1 byla Logan) a bude využívat architekturu Maxwell.

Portal na Shield

Na úplný závěr přišlo oznámení hry Portal pro Shield. Jak je Portal určitě pěkná hra, podstatnější je tu přenesení herního enginu Source na platformu Android. Valve by tak nemusela skončit u portování jedné starší hry, ale otevírá se tím prostor pro celou řadu herních hitů ze světa PC na herní konzoli, která se vám vejde do batohu.

Klepněte pro větší obrázek

Cestovní náklady redaktora na GTC hradí společnost Nvidia.

Diskuze (10) Další článek: Dejte si pozor na zveřejnění citlivých dat, můžete být na pornostránkách

Témata článku: Technologie, Nvidia, Jet, Energetická efektivita, GPU Technolog, Kódové jméno, Cestovní náklad, Výpočetní modul, Nvidia Shield, GTC, Titan, GPU Technology Conference, Hlavní program, Logan, Maxwell, Vývojářská deska, Titán, Flops, Portal, Dostupný hardware, Navýšení rychlosti, Jetson, Miniaturní modul, Pas, Úplný závěr, Notebooky levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 60Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu