Technologie | Grafické karty | Nvidia

Nvidia testuje grafickou kartu nové generace s šílenou spotřebou 900 W

Zdroj: Nvidia
Nvidia testuje grafickou kartu nové generace s šílenou spotřebou 900 W | Zdroj: Nvidia

S novou generací grafických karet od Nvidie s architekturou Ada a potenciálním názvem GeForce RTX 4000, se díky novému 16pinovému konektoru PCI Express dočkáme i posunu maximální možné spotřeby jedné karty. A jak to vypadá, napájecí zdroje v současných počítačích by se měly začít hodně bát.

Dle informací, které unikly na Twitteru, totiž Nvidia aktuálně testuje neznámou grafickou kartu s plnohodnotnou verzí čipu AD102, která má TGP 900 W. Kvůli tomu vyžaduje dokonce dva nové 16pinové PCI Express konektory, takže pokud je nemáte (zatím je má jen pár nových zdrojů), připravte si dva adaptéry a šest osmipinových konektorů PCI Express.

Karta má 48 GB paměti GDDR6X s frekvencí 24 GHz a je tak jasné, že půjde o to nejlepší, co Nvidia asi chystá. Spekuluje se o tom, že by mohlo jít o formu GeForce RTX 4090 Ti, případně znovuzrození Titanu s čipem, který má celkem 18 432 cuda jader.

U standardního modelu GeForce RTX 4090 se počítá s použitím čipu AD102-300 s 24 GB paměti GDDR6X na frekvenci 21 GHz a TGP 600 W. GeForce RTX 4080 má používat čip AD103 s 16 GB paměti GDDR6X s TGP 350 W až 450 W. GeForce RTX 4070 by pak měla mít čip AD104, 16 GB paměti GDDR6X a TGP 300 W.

Pokud tyto konfigurace budou opravdu realitou, máme se na co těšit. Protože tyto čipy budou mít nejen vylepšenou architekturu, ale také novější výrobní proces. Zatím se spekuluje nad tím, že Nvidia půjde rovnou do 4nm technologie od TSMC (N4), což umožní zvýšit výkon oproti kartám s architekturou Ampere až o 80 %.

Zatím není ani jasné, zda Nvidia u desktopových herních grafik nakonec použije PCI Express 5.0, protože současná generace PCI Express 4.0 netvoří v rámci herních grafik žádné omezení propustnosti.

Diskuze (17) Další článek: Jak dobře vybrat počítačovou skříň. Vezměte raději větší a ergonomie je důležitější než podsvětlení

Témata článku: Technologie, Grafické karty, Nvidia, Twitter, TSMC, Architektura, GeForce RTX 4000, Ada, Grafická karta, Nová generace, GeForce, Titan, Čip, GB paměť, PCI Express, Spotřeba, Generace, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Nabíjecí „baterky“: Jak pečovat o akumulátory, aby dlouho vydržely

Telefon, chytré hodinky, notebook a třeba i akční kamera. To jsou všechno přístroje obsahující akumulátory, o které je potřeba se alespoň trochu starat.

Jakub Michlovský
AkumulátoryTipy