Nvidia spustila Grid, půjčovnu streamovaných PC her

Výkon a nabídku her obstará cloud, vám stačí jen tablet. To je nová éra hraní podle Nvidie. Její nová služba Grid zpřístupní náročné počítačové hry i na displejích tabletů.

Mít malý lehký tablet a hrát na něm náročné PC hry? Ano, jde to. Ale výkon a herní platforma musí být tak trochu bokem, na výkonném stroji někde v síti. Tablet pak poslouží jako zobrazovač a ovladač, na což už jeho výkon dostačuje. Na tomto principu už Nvidia pracuje několik let a teď spustila klíčovou službu, která je na něm postavená – Grid.

Jako Spotify na hry

Svou novou službu Grid přirovnává Nvidia ke službám jako Netflix nebo Spotify. Ty slouží ke streamovanému přístupu k filmům nebo hudbě, Grid totéž nabídne s kvalitními hrami. Aktuálně je spuštěn v testovací betaverzi, která má tu výhodu, že je až od konce června 2015 zdarma. Mohou ji ale využít zatím jen majitelé mobilních herních konzolí nebo tabletů Shield od Nvidie.

Klepněte pro větší obrázek 
Grid je dostupný jen pro herní zařízení Nvidie

Technologii, na které je Grid postaven, vyvíjí Nvidia už dlouho. A vzešlo z toho několik samostatných odnoží – například možnost postavit si vlastní Grid server pro sdílení grafického výkonu někde ve firmě, nebo hraní her z vlastního počítače na displeji Shieldu. Teď je na Gridu postavena stejnojmenná cloudová služba, která už nevyžaduje, abyste měli potřebné výkonové zázemí. To poskytne Nvidia ve svých datacentrech, vám stačí koncové zařízení.

Klepněte pro větší obrázek 
Takhle to fungovalo doposud - domácí PC poskytlo výkon a hru, hrát už se ale mohlo na Shieldu

Ačkoli bude výkon „kdesi za kopečky“, u vás by se mělo odehrávat grafické rodeo v rozlišení 720p se snímkováním 60 fps. K dispozici bude zpočátku 20 her, ale knihovna se bude postupně rozšiřovat. V úvodní nabídce najdeme i lákavé tituly jako je Borderlands 2, Batman: Arkham City, The Witcher, Dead Island, nebo závodní stejnojmennou pecku Grid. Pravda, úplně nejnovější hry chybí, ale nejsou to ani nezajímavé vykopávky. Nabídka se má každopádně rozšiřovat každý týden.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavě rychlý internet

Chcete-li Grid vyzkoušet, budete k tomu potřebovat aplikaci pro Android, mobilní herní zařízení od Nvidie a velmi dobrou internetovou konektivitu. Jako nezbytné minimum Nvidia udává rychlost 6 Mb/s, doporučení zní ale na alespoň 10 Mb/s. Velmi důležitá je ale rovněž latence neboli odezva. Ta by neměla přesáhnout 60 ms, jinak už by mohlo být zpoždění reakcí ve hře znát. Když už doma máte přivedenu potřebnou konektivitu, chce to také ideálně 5GHz router, aby se v potřebné kvalitě dostala až do tabletu.

Aktuálně jsou servery pro Grid v provozu je v Severní Americe, ale už od prosince Nvidia zprovozní datacentrum v Irsku, které evropským hráčům umožní snížit latenci připojení k serveru Gridu pod požadovaných 60 ms. Do té doby pro nás herní zážitek asi nebude zcela ideální. Další datacentra budou vznikat, a to jak v Evropě, tak v Asii, kde se služba spustí příští rok.

Služba zatím neumožňuje hru více hráčů, ale nasazení je jen otázkou času. Zatím zaujme například tím, že hry se spouští přibližně dvakrát rychleji než na běžném počítači a že uživatel může hru kdykoli přerušit a pokračovat později tam, kde předtím skončil.

Shield ještě zajímavější

Po technologické stránce je Grid něco úžasného. Kdesi v datacentru se potí stádo grafických čipů architektury Kepler, aby obsloužily hráče z různých koutů planety. Pro každého je přitom potřeba okamžitě renderovat scény z různorodých her v rychlosti šedesáti snímků za sekundu, celé to prohnat kodekem H.264 a poslat po síti na příslušný displej. Souhrnný výpočetní výkon musí být ohromný.

Klepněte pro větší obrázek 

Grid je teď ve zkušební betaverzi a dostupný jen na zařízeních Nvidie. Do budoucna by mohl zprostředkovat hraní PC her také na ostatních tabletech, ale třeba i na ultraboocích se slabšími úspornými procesory. Potencionálních hráčů by se tedy našlo dost, ale budou mít potřebnou konektivitu? Ta může být zpočátku brzdou.

Internetová konektivita se postupně zlepšuje, ale budoucí vyhlídky si tak trochu hatí sama Nvidia. Její mobilní čipy výkonem dohání desktopy a zanedlouho by mělo dojít k setření rozdílu. Potřeba výkonu z cloudu pro hraní nejnáročnějších her na displejích mobilních zařízení už odpadne. Osud Gridu tak bude záležet na doprovodných službách a především na ceně. Pokud se Nvidia nechala inspirovat u Netflixu a Spotify nejen cloudovým přístupem, ale i platbou dostupným paušálním poplatkem, který zpřístupní všechny hry, mohlo by to zafungovat. Velkou příležitostí jsou pak televize, které by s Gridem mohly nabídnout kvalitní hraní i bez velké počáteční investice do Xboxu či Playstationu a her.

Uvidíme. Každopádně teď je koupě tabletu Shield ještě lákavější. Už tak dobrý tablet dostane hromadu atraktivních her, které můžete v rámci betatestu minimálně do června hrát zdarma. Navíc spolu se zařízeními Nexus od Googlu dostane jako první nový operační systém Android 5. Ten je k dispozici už nyní. Pokud se ale vrhnete na nákupy, nezapomeňte přihodit i bezdrátový ovladač Shield Controller, ten je pro hraní her z Gridu podmínkou.  Diskuze (19) Další článek: Dell PowerEdge FX2 Revoluce v RACK serverech!

Témata článku: Hardware, Technologie, Cloud, Tablety, Nvidia, Herní platforma, Hraná hra, Kompletní informace, Witcher, Bezdrátový ovladač, Borderlands 2, Nvidia Shield Tablet, Rodeo, Witcher 3, Dobrý tablet, Borderlands, Internetová konektivita, Nvidia Shield, The Witcher, Dobrá latence, Batman, Televize na internetu zdarma, Cloudová služba, Počáteční investice, Hra

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší