nVidia skutečně podváděla

Futuremark, výrobce testu 3DMark, vydal zprávu, ve které potvrzuje podezření, že nVidia používala nelegální prostředky k získání lepších výsledků karty GeForceFX 5900 Ultra. Po mírných změnách testovacího programu klesl výkon nVidie o 24 %. Úplně čistá není pravděpodobně ani Ati.

Redaktoři serveru ExtremeTech.com jako první upozornili na skutečnost, že nVidia pravděpodobně využívá neférových prostředků ke zvýšení výkonu svých grafických karet při měření pomocí aplikace 3DMark. Po tomto upozornění provedl Futuremark vlastní šetření, které prokázalo, že drivery od nVidie obsahovaly osm detekčních mechanismů spouštěných komponentami 3DMarku03. Po zjištění, že probíhá testování, nahradily drivery originální renderovací instrukce vlastními, které snižovaly zátěž grafické karty, ale zhoršovaly kvalitu zobrazovaných objektů.

Po změnách v testovacím programu, které zablokovaly tyto speciální funkce, bez ovlivnění testovacích procedur, provedl Futuremark kontrolní testy, ve kterých dosáhla grafická karta GeForceFX 5900 Ultra o 24,1 procenta, zatímco konkurenční produkty poskytly výsledky lišící se maximálně o tři procenta. Drivery nVidia Detonator FX 44.03 a 43.51 WHQL, které umožnily podvodný zisk lepšího skóre, byly vydány až po vypuštění 3DMarku03.

Klepněte pro větší obrázek

Vlevo je zobrazen způsob, jakým si nové Detonatory dopomáhaly k lepším výsledkům.

I Ati nejspíš podvádí

Při porovnávacích testech Futuremark zjistil, že o 1,9 procenta nižší skóre, kterého dosáhl Ati Radeon 9800 Pro s drivery Catalyst 3,4, je způsobené poklesem výkonu v jediném testu. Ve čtvrtém testu ze série benchmarků poklesl výkon Radeonu 9800 o 8,2 procenta, což podle Futuremarku znamená, že zmíněné ovladače obsahují také nějaký detekční mechanismus a funkce, které ovlivňují průběh testů.

3DMark jede dál

Futuremark vydal druhý patch pro 3DMark03 Build 330, který již neumožňuje driverům detekovat probíhající testování, takže výsledky benchmarků grafických karet od nVidie a Ati by měly odpovídat realitě. Výsledky 3DMarku03 s tímto patchem jsou plně kompatibilní s neopatchovanou verzí. Součástí patche jsou i opravy detekce taktu jádra a paměti grafických karet pod Windows 98/SE/ME.

Na stránkách společnosti nVidia nebylo v době přípravy článku k dispozici žádné vyjádření ohledně zmiňovaných problémů.

Diskuze (52) Další článek: Skoro celý Einstein na webu

Témata článku: Catalyst, Grafický objekt, Šetření, Nvidia


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji