Nvidia | ARM | MediaTek

Nvidia si plácla s MediaTekem. Společně vyrobí výkonné čipy pro PC a Chromebooky

Zdroj: MediaTek
Nvidia si plácla s MediaTekem. Společně vyrobí výkonné čipy pro PC a Chromebooky | Zdroj: MediaTek

Čerstvě největší výrobce čipsetů pro smartphony chce výrazně posílit i na trhu počítačů. MediaTek už vyrábí SoC pro levnější Chromebooky nebo různé minipočítače, díky oznámené spolupráci s Nvidií by ale jeho ambice mohly sahat ještě výš.

Právě Nvidia na včerejší akci GTC 21 řekla, že s MediaTekem vytvoří společný základ postavený kolem výkonných armových procesorů a grafik řady GeForce RTX. S těmi prý vytvoří novou řadu notebooků schopných využívat ray tracing v reálném čase a nabízejících rychlé AI výpočty.

Firmy zatím vytvoří jen referenční platformu pro Chromium, Linux a Nvidia SDK. Jestli ji nakonec využijí i výrobci počítačů, případně kteří, zatím nevíme. Zrovna Chromebooky nejsou oblast, kde by výkonná GPU a akceleraci AI měly velký užitek. Počítače s Linuxem jsou zase příliš malým trhem na to, aby pro ně vznikaly zvláštní čipy.

Nvidia s MediaTekem by se musely dostat do PC s Windows 10. Takové už existují, avšak všechny běží na čipech Snapdragon. Z vyjádření Nvidie přitom nevyplývá, že by se snažila rozbít monopol Qualcommu.

Diskuze (13) Další článek: Facebook prozradil detaily o úniku dat z půl miliardy účtů. Viní starou chybu, kterou zamlčel

Témata článku: Linux, Nvidia, Čipy, ARM, Qualcomm, Chromebooky, MediaTek, Snapdragon, Chromebook, Čip, GPU, SoC, Počítač, GeForce RTXOhromující růst Realme o 4104 procent. Značka už je v TOP 4 v Česku, Řecku i ve Slovinsku

Ohromující růst Realme o 4104 procent. Značka už je v TOP 4 v Česku, Řecku i ve Slovinsku

Producent chytrých mobilních telefonů realme pokračuje v úspěšném tažení. Za 12 měsíců od vstupu na český trh se vypracoval do TOP 4 nejdodávanějších značek u nás a dle dat výzkumné společnosti Canalys vykázal ohromující meziroční nárůst o 4104 procent. Značce realme se daří i v Řecku a ve Slovinsku.

tisková zpráva
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Hráli jsme Scavengers: tak trochu jiný battle royale v zamrzlé pustině

Hráli jsme Scavengers: tak trochu jiný battle royale v zamrzlé pustině

Scavengers je další z řady free-to-play her žánru Battle Royale. Přeci jen se však v něčem liší. Odehrává se v mrazivých končinách a nebudete bojovat jen s hráči.

Vojtěch Matušinský
ScavengersDojmy