Nvidia by měla zítra představit nový hardware – výkonný herní tablet s platformou Tegra K1 a doplňkovým bezdrátovým ovladačem. Co všechno nabídne?
Jak jsme informovali už dříve, Nvidia chystá nejen novou generaci herního mobilního zařízení Shield 2, ale také Shield tablet. Stále se ještě spekuluje o tom, že možná dojde k nahrazení klasického Shieldu a druhá generace nakonec vyjde pouze jako tablet s ovladačem. Nvidia pouze rozšiřuje řady Shield o další zařízení.

Portfolio produktů řady Shield od Nvidie
Web Videocardz ale předčasně zveřejnil prezentační snímky právě zmíněného tabletu Shield, takže se na specifikace podíváme blíže.
Nvidia Shield Tablet: herní tablet pro náročné pařany
Podle uniklých specifikací má tablet Shield od Nvidie 8palcový displej s kvalitním panelem IPS, který má rozlišení 1 920 × 1 200, tedy jiný poměr než Full HD s mírně větším počtem pixelů.

Shield Tablet od Nvidie (Zdroj: Videocardz)
Nvidia pro tento model také použila vlastní technologii pro velmi pokročilé snímání pasivního stylusu – DirectStylus 2. Už minulá generace byla skvělá v oblasti rychlosti odezvy, přesnosti a možnosti změny tloušťky dle přítlaku a tvaru špičky stylusu. Jaké novinky přináší druhá generace v materiálech není (pouze přídavek „3D paint“), takže si musíme počkat na oficiální prezentaci. Stylus je ale součástí každého tabletu.
O hlavní výpočetní výkon se stará platforma Tegra K1 s čtyřjádrovým procesorem ARM Cortex-A15 na frekvenci 2,2 GHz, který je kombinován s výkonnou integrovanou grafikou na bázi architektury Kepler s 192 jádry cuda.
Jak už Nvidia prezentovala dříve, poprvé spojuje architekturu pro desktopové a mobilní grafické čipy, s čímž souvisí i podpora moderních technologií jako OpenGL ES 3.1, OpenGL 4.4, CUDA 6.0, DirectX 12, teselace nebo AEP. To vše se spotřebou nižší než 2 W.


Podpora technologií a marketingové porovnání výkonu v grafické oblasti (Zdroj: Videocardz)
Interní flash paměť má v základní verzi s WiFi kapacitu 16 GB, u dražší varianty s podporou LTE pak 32 GB. Rozšíření je ale možné přes microSD kartu s kapacitou až 128 GB.
Dvě kamery a podpora 4K
Výbava tabletu je poměrně moderní, v rámci výstupu mini HDMI 1.4a je podporováno rozlišení 4K Ultra HD, samozřejmě maximálně s 30 Hz. Tablet má na přední i zadní straně kameru s rozlišením 5 MPix. Přední se pyšní podporou HDR, zadní pak autofokusem.


Uniklé specifikace (Zdroj: Videocardz)
Integrovaná WiFi sice ještě nepodporuje nový standard 802.11ac, ale pouze 802.11n, nicméně se pyšní 2×2 MIMO (2,4 GHz a 5 GHz) pro kvalitnější a rychlý přenos dat. Nvidia v tomto směruje vylepšila přenos už v první generaci Shieldu, aby odezva byla co nejnižší a vysoká propustnost umožnila hrát streamované hry z počítače ve vysoké kvalitě.
Tablet má port micro USB 2.0, Bluetooth 4.0 LE, GPS (GLONASS) a klasickou kombinaci akcelerometru, kompasu a gyroskopu. O kvalitní zvuk se stará dvojice předních reproduktorů s bass reflexem, pro sluchátka je připravený standardní 3,5mm výstup.

Konstrukce tabletu Shield
Tablet má rozměry 22,1 × 12,6 × 0,92 cm a hmotnost s 19,75Wh baterií pak 390 g. Dle tvrzení by měl tablet vydržet přehrávat video až deset hodin na jedno nabití.
Nvidia Tablet Shield
- Displej: 8" (1 920 × 1 200), IPS, DirectStylus 2
- SoC: Nvidia Tegra K1, Cortex-A15 (2,2 GHz), grafika Kepler (192 jader)
- Operační paměť: 2 GB
- Flash: 16 GB (WiFi), 32 GB (LTE)
- Výbava: WiFi, Bluetooth, GPS, 2 × 5MPix kamera, micro USB 2.0, micro HDMI, micro SD, stereo reproduktory, pasivní stylus, sim (LTE)
- Rozměry, hmotnost: 22,1 × 12,6 × 0,92 cm, 390 g
- Baterie, výdrž: až 10 hodin (video)
- Cena, OS: od 299 dolarů (přibližně 7 200 Kč s DPH), Android
Bezdrátový ovladač Shield
Pro tablet je k dispozici i speciální ovladač Shield, který s tabletem komunikuje pomocí technologie WiFi Direct. Dle Nvidie je spojení mnohem rychlejší a má nižší odezvu než při použití technologie Bluetooth. Konkrétní naměřené hodnoty lze vidět na prezentačních obrázcích:

Specifikace ovladače (Zdroj: Videocardz)
Ovladač Shield je kompatibilní pouze s tabletem Shield a mobilním Shieldem a obsahuje integrovanou nabíjecí baterii. Informace o výdrži ovladače nejsou součástí prezentace.
Konstrukce vychází z klasického Shieldu, k dispozici jsou dva analogové ovladače, jeden digitální křížový, čtveřice hlavních tlačítek pro palec a nechybí ani analogové triggery a bumpery.

Srovnání odezvy a propustnosti bezdrátové technologie pro ovladač (Zdroj: Videocardz)
Vzhledem k tomu, že lze i přímo do ovladače zapojit sluchátka, je k dispozic i ovládání hlasitosti. Pro rychlé ovládání systému Android pak lze využít i tlačítko pro Domů, Zpět, tlačítko Nvidia pro rychlý vstup do Tegra Zone a dokonce i malý touchpad. Ovladač lze v případě potřeby připojit k tabletu i klasickým kabelem přes micro USB 2.0, kterým lze ovladač i nabíjet.
Vysoký výkon a vyšší ceny
Cena za 16GB verzi tabletu Shield má být 300 dolarů (u nás 7 899 Kč s DPH), LTE verze pak 399 dolarů (přibližně 9 500 Kč s DPH). Kryt vyjde na tisícovku a ovladač Shield pak na 59 dolarů (přibližně 1 320 Kč s DPH).

Uvedení bychom se měli dočkat už zítra
Součástí tabletu je i trocha software – hra Trine 2, Nvidia Dabbler, JusWrite, Write, Evernote, Adobe Reader a Camera Awesome. Pro hráče je připravena podpora GameStream, ShadowPlay, GRID Cloud Gaming, Console Mode, Gamepad Mapper a TegraZone.

V USA a Kanadě by se tablet Shield i s ovladačem měl začít prodávat už 29 července, v Evropě pak až 14. srpna a do konce roku i v dalších oblastech.

Oficiální balení tabletu, ovladače a krytu Shield (Zdroj: Videocardz)
Oficiálního představení bychom se měli dočkat zítra, 22. července, kde se snad případně dočkáme i dalších podrobností, které doplníme do článku.