Grafické karty | Nvidia | Servery

Nvidia RTX A6000: konec řady Quadro a Tesla je tady. Profesionální karta má 48 GB paměti

Nvidia již dříve oznámila, že chystá na trh novou generaci profesionálních karet postavených na architektuře Ampere. Protože mají karty jiné cílové použití, jejich parametry, ale i výkon se liší od běžných desktopových modelů určených pro „domácí“ uživatele a hráče.

Nejdůležitější zprávou přicházející s novými modely je ale zrušení značek Quadro a Tesla, které byly s profesionálními modely spousty let spojené. Nové modely už nesou pouze označení Nvidia RTX Axxxx nebo případně Nvidia Axx.

Vyšší model Nvidia RTX A6000 obsahuje čip GA102 s 10 752 jádry cuda, avšak má odemknutý vyšší výpočetní výkon v podobě 38,7 TFLOPS (SP), tedy o 3,1 TFLOPS více než nejvyšší desktopový model GeForce RTX 3090.

Karta má také nadstandardní kapacitu paměti GDDR6 - 48 GB. Protože se nejedná o GDDR6X jako u GeForce RTX 3090 (kapacita je 24 GB), mají paměti nižší propustnost 672 GB/s. Zatím je kapacita pamětí GDDR6X bohužel omezená, takže bylo pro vyšší kapacitu nutné použít právě GDDR6. Využít lze i virtualizaci, takže můžete výkon i paměť jednoduše rozdělit dle potřeby. Mezi výstupy jsou pouze čtyři Displayporty 1.4.

Nvidia RTX A6000 má dvouslotový design chladiče typu „blower“, vyfukuje tedy vzduch přímo ze zadní strany skříně. Pro serverové nasazení v datacentrech je určena pasivní verze A40. Pomocí NVLinku lze propojit maximálně dvě karty. Maximální spotřeba jedné karty je 300 W.

Nový model je v prodeji za 4 650 dolarů, tedy asi 130 tisíc korun. Karty používají nově pojmenované ovladače Nvidia RTX Enterprise.

Výpočetní moduly Nvidia A100 v rámci boxu DGX pro náročnější použití:

Váš názor Další článek: Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí

Témata článku: Grafické karty, Nvidia, Servery, Tesla, Ampere, Quadro, Konec řady, Karta, TES, Kapacita, Model, Paměť, GB paměť, GeForce, Grafické karty na Heureka.czOnePlus Tri-fold ukazuje, jak by mohl vypadat skládací smartphone se dvěma klouby
Martin Miksa
Skládací konstrukceSkládací displejPatent
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone