Umělá inteligence | Nvidia | Superpočítače

Nvidia postaví nejvýkonnější superpočítač pro univerzity. Bude zaměřen na výzkum umělé inteligence

Nvidia ve spolupráci s University of Florida (UFL) postaví nový superpočítač, který bude určen pro univerzitní výzkum v oblasti umělé inteligence. Protože výkonu bude opravdu hodně, bude se sdílet i s dalšími týmy z jiných univerzit.

Plánovaný superpočítač bude mít „AI“ výkon 700 PFLOPS, což nelze míchat s klasickými petaflopy, které jsou standardně měřené pomocí linpacku. V tomto případě Nvidia používá vlastní přepočet díky tomu, že se používají jednodušší výpočty s nižší přesností, pro které mají použité karty Ampere přizpůsobené obvody.

Pokud budou modely omezené právě na kombinaci těchto nastavení, bude výkon při učení umělé inteligence skutečně 700 PFLOPS. Univerzita si dohodla velmi dobrou finanční podporu - zatímco ze svých prostředků uhradí 20 milionů dolarů na stavbu datacentra, 25 milionů dolarů dostala jako dar od spoluzakladatele Nvidie (Chris Malachowsky) a dalších 25 milionů dolarů dostane v rámci hardwaru, softwaru i službách přímo od samotné Nvidie.

Nový superpočítač rozšíří možnosti stávajícího superpočítače HiPerGator pomocí univerzální architektury Nvidia DGX SuperPOD, která zjednodušuje instalaci i správu. Díky tomu by měl být superpočítač k dispozici už začátkem roku 2021.

V rámci různých programů univerzita počítá s tím, že do roku 2030 dostane na trh přes 30 tisíc studentů, kteří budou schopni efektivně pracovat a využívat schopností umělé inteligence pro použití v praxi v různých segmentech, včetně například zdravotnictví nebo výzkumu nových léků.

Váš názor Další článek: Podzimní aktualizace Windows 10 přinese zcela novou nabídku Start a mnoho dalších novinek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,