Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Yahoo Finance

Yahoo Finance

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia

Nvidia
Yahoo Finance
Nvidia
Nvidia
12
Fotogalerie

Nvidia opět předvádí rekordní finanční výsledky, meziročně zvýšila příjem o polovinu

  • Nvidii se daří uspět ve všech segmentech, ve kterých operuje
  • Nové čtvrtletní finanční výsledky ukazují další výrazný růst příjmů
  • Nejvíce se Nvidii dařilo v datacenterech a u herních grafik

Nvidia zveřejnila finanční výsledky za druhé fiskální čtvrtletí roku 2018 a opět předvádí, že má rozhodně kam stoupat. Rekordním zvýšením příjmů se Nvidia pochlubila ve všech oblastech, pro které vyvíjí vlastní produkty a komplexní řešení. Při meziročním srovnání stoupl příjem Nvidie o více než polovinu.

Nvidia udává nové tempo v oblasti výkonných grafických čipů jak pro desktop nebo servery a datacentra, ale i pro mobilní segment. Oproti ostatním také včas začala s rozvojem a zaměřením na umělou inteligenci, díky čemuž sklízí ovoce nejen teď, ale bude v tom pravděpodobně pokračovat i do budoucna.

Příjem 2,2 miliardy dolarů za čtvrtletí

V druhém fiskální čtvrtletí roku 2018 Nvidia dosáhla na celkový příjem 2,23 miliardy dolarů, což je o 56 % více, než ve stejném období minulý rok (1,428 miliardy dolarů). Čistý zisk byl pak 583 milionů dolarů, což je meziročně více než dvojnásobné zlepšení (přesně o 123 %).

Nvidii se dařilo i mírně zvýšit marže, z původních 57,9 % v minulém roce na současných 58,4 %. Může za to pravděpodobně větší poměr a úspěch na poli datacenter, kde je konkurence menší a také výrazná převaha u grafických karet. V obou případech si Nvidia může vzhledem k dobrému poměru výkonu a ceny vůči konkurenci dovolit stále poměrně vysokou marži.

Nejvíce táhnou datacentra a hry

Pokud jde o samotný rozpad příjmů a kde Nvidia nejvíce vydělává, je to především na grafických kartách zaměřených pro hraní her. V této oblasti byl příjem 1,186 miliardy dolarů a meziroční zvýšení příjmů o 52 %. Nutno ale podotknout, že za velkými prodeji nejspíše nestojí pouze hry, ale také kryptoměny.

Těžaři totiž z důvodů nedostatku grafických karet od AMD, které pro těžení vybraných kryptoměn nabízí lepší poměr ceny a výkonu (jsou pro tyto druhy výpočtů efektivnější), nakonec kupují i modely od Nvidie. Obzvláště s úspěchem kryptoměny Ethereum, která je stejně jako mnoho dalších odolná proti specializovaným ASIC čipů (ty se používají pro Bitcoin, proto se už Bitcoin nevyplatí těžit ani grafickou kartou) a pro těžení je tak nutné použít výkonnou grafickou kartu.

Právě na této skutečnosti se spálili i mnohé obří investiční fondy, které sázely na snížení ceny akcií výrobců jako je AMD nebo Nvidia, jež ale pochopitelně slaví velké úspěchy díky mohutné poptávce, kterou nejsou schopné pomalu ani pokrýt.

Druhým největším segmentem pro Nvidii jsou datacentra, pro která jsou určená specializovaná výpočetní řešení a profesionální výpočetní karty. V této oblasti Nvidia dosáhla na příjem 416 milionů dolarů, což je sice více než dvakrát méně než z herního trhu, ale meziročně jde o rekordní růst o 175 %.

Segment Automotive má ještě velký potenciál, obzvláště s příchodem samořízených automobilů, pro které už má Nvidia připraveno několik produktů a zatím nejvíce se prodává výpočetní platforma Drive PX (dostupná v několika variantách), kterou už si nově vybrala také Toyota, Volkswagen, Baidu nebo Volvo. Používá ji mimochodem i Tesla. Růst v příjmu u těchto produktů byl 19 %.

Nvidii se také podařilo o 54 % zvýšit příjmy u licencování IP a prodeji OEM produktů.

Podhodnocená Nvidie

Dle aktuální ceny akcií má společnost Nvidia hodnotu „jen“ 93 miliard dolarů. To je vzhledem k mnoha okolnostem stále poměrně podhodnocené. Oproti jiným společnostem zaměřeným na vývoj a výrobu nejpokročilejších výpočetních čipů totiž ukazuje, že dokáže na trh přinášet nové modely velmi rychle a s velkou přidanou hodnotou jak po stránce hardwarové, tak i softwarové.

Jednou z ukázek byly například i nové čipy Tesla V100 s architekturou Volta, které už obsahují i specializovaná jádra pro akceleraci neuronových sítí. Právě v oblasti umělé inteligence, která změní fungování takřka všeho, na co si vzpomeneme, se Nvidia hodně angažuje a je více méně jedničkou na trhu v oblasti hardwaru v kombinací se softwarem pro tuto oblast.

Do budoucna lze tak očekávat, že se Nvidia dostane poměrně snadno na hodnotu přes 500 miliard dolarů.

Nvidia ukázala, jak si umělá inteligence v dronu poradí i bez GPS:

Určitě si přečtěte

Články odjinud