Technologie | Grafické karty | Nvidia

Nvidia má nové ovladače ke grafikám, slibuje znatelný nárůst výkonu a nové funkce

Nvidia k příležitosti probíhajícího herního veletrhu Gamescom 2019 připravila nové ovladače GeForce Game Ready 436.02 WHQL, které slibují nárůst výkonu karet GeForce RTX až o 23 %. Zároveň firma přidala i pár zajímavých funkcí navíc. Některé jsou podobné těm, které uvedlo AMD minulý měsíc s uvedením grafických karet Navi.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia ukázala několik grafů z nových her, kde testovala tři své nové modely RTX 2060 Super, RTX 2070 Super a RTX 2080 Super. Z grafů je patrné, že největší nárůst výkonu 15-23 % přinášejí nové ovladače do hry Apex Legend v rozlišení 1080p. Druhý největší nárůst pak zaznamenala hra Forza Horizon 4 (13-18 %) v rozlišení 1440p. Další tři testované hry Battlefield 5, Strange Brigade a World War Z už tak velké nárůsty nepřinášejí, vesměs kolem 3-8 %.

Klepněte pro větší obrázek

Jako reakci na technologii Radeon Anti-Lag od AMD uvádí Nvidia Ultra-Low-Latency. Zde Nvidia slibuje snížení latencí až na polovinu s minimálním dopadem na výkon nebo na kvalitu zobrazení. Funkce bude dostupná ve dvou režimech: "ON" a "Ultra". V přiloženém grafu přímo z prezentace Nvidie se pak dozvídáme, že například u hry The Division lze pomocí této funkce snížit latenci z 49 ns až na 22 ns.

Klepněte pro větší obrázek

Další funkcí, která přímo reaguje Nvidia na konkurenční FidelityFX od AMD je Sharpen Filter. Tato funkce má za úkol zaostřit textury v herní scéně. Jak tato funkce dopomáhá k ostřejšímu obrazu, ukázala Nvidia ve hře Metro Exodus. V pravé části obrázku je originální textura a vlevo zaostřena pomocí Sharpen Filter. Rozdíl je na první pohled patrný a nápis i textura za nim vypadají určitě lépe. Kompatibilita je prozatím přislíbena u více jak 600 her postavených na DX9 až po současný DX12 a Vulkan.

Klepněte pro větší obrázek

Co rozhodně potěší grafické editory je přidaná podpora pro 30bitové barvy, které byly doposud přístupné pouze u dražších grafických karet pro profesionály Nvidia Quadro a Nvidia Tesla. Nově si tedy lepší barvy mohou dopřát i majitelé karet GeForce a Titan.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce Guru3D již stihla ovladače otestovat a zkoumala, zda jsou slibovaná čísla ohledně lepšího výkonu reálná. Bohužel dle jejich měření k žádnému většímu nárůstu nedošlo. Největšího rozdílu dosáhli v Battlefieldu 5, kde se FPS zvýšilo v rozmezí 2-5 % dle rozlišení.

Zdroj: Nvidia Guru3D

Diskuze (16) Další článek: Smach Z: mobilní herní konzole dostala čtyřjádrový Ryzen, grafiku RX Vega II a 32 GB operační paměti

Témata článku: Technologie, AMD, Grafické karty, Nvidia, Ovladače, RTX 2080, RTX 2060, RTX 2070, Znatelný nárůst, GeForce RTX, Ovladač, Nárůst, The Division, Nvidia Tesla, Radeon Anti-Lag, Titan, GeForce, World War Z, Nárůst výkonu, Největší nárůst, Nvidia Quadro, Nový ovladač, Forza Horizon, Nová funkce, Slib

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5