Technologie | Nvidia | Grafické karty

Nvidia má nové ovladače ke grafikám, slibuje znatelný nárůst výkonu a nové funkce

Nvidia k příležitosti probíhajícího herního veletrhu Gamescom 2019 připravila nové ovladače GeForce Game Ready 436.02 WHQL, které slibují nárůst výkonu karet GeForce RTX až o 23 %. Zároveň firma přidala i pár zajímavých funkcí navíc. Některé jsou podobné těm, které uvedlo AMD minulý měsíc s uvedením grafických karet Navi.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia ukázala několik grafů z nových her, kde testovala tři své nové modely RTX 2060 Super, RTX 2070 Super a RTX 2080 Super. Z grafů je patrné, že největší nárůst výkonu 15-23 % přinášejí nové ovladače do hry Apex Legend v rozlišení 1080p. Druhý největší nárůst pak zaznamenala hra Forza Horizon 4 (13-18 %) v rozlišení 1440p. Další tři testované hry Battlefield 5, Strange Brigade a World War Z už tak velké nárůsty nepřinášejí, vesměs kolem 3-8 %.

Klepněte pro větší obrázek

Jako reakci na technologii Radeon Anti-Lag od AMD uvádí Nvidia Ultra-Low-Latency. Zde Nvidia slibuje snížení latencí až na polovinu s minimálním dopadem na výkon nebo na kvalitu zobrazení. Funkce bude dostupná ve dvou režimech: "ON" a "Ultra". V přiloženém grafu přímo z prezentace Nvidie se pak dozvídáme, že například u hry The Division lze pomocí této funkce snížit latenci z 49 ns až na 22 ns.

Klepněte pro větší obrázek

Další funkcí, která přímo reaguje Nvidia na konkurenční FidelityFX od AMD je Sharpen Filter. Tato funkce má za úkol zaostřit textury v herní scéně. Jak tato funkce dopomáhá k ostřejšímu obrazu, ukázala Nvidia ve hře Metro Exodus. V pravé části obrázku je originální textura a vlevo zaostřena pomocí Sharpen Filter. Rozdíl je na první pohled patrný a nápis i textura za nim vypadají určitě lépe. Kompatibilita je prozatím přislíbena u více jak 600 her postavených na DX9 až po současný DX12 a Vulkan.

Klepněte pro větší obrázek

Co rozhodně potěší grafické editory je přidaná podpora pro 30bitové barvy, které byly doposud přístupné pouze u dražších grafických karet pro profesionály Nvidia Quadro a Nvidia Tesla. Nově si tedy lepší barvy mohou dopřát i majitelé karet GeForce a Titan.

Klepněte pro větší obrázek

Redakce Guru3D již stihla ovladače otestovat a zkoumala, zda jsou slibovaná čísla ohledně lepšího výkonu reálná. Bohužel dle jejich měření k žádnému většímu nárůstu nedošlo. Největšího rozdílu dosáhli v Battlefieldu 5, kde se FPS zvýšilo v rozmezí 2-5 % dle rozlišení.

Zdroj: Nvidia Guru3D

Diskuze (16) Další článek: Smach Z: mobilní herní konzole dostala čtyřjádrový Ryzen, grafiku RX Vega II a 32 GB operační paměti

Témata článku: Technologie, AMD, Nvidia, Grafické karty, RTX 2060, RTX 2080, RTX 2070, Největší nárůst, Forza Horizon, Nárůst, The Division, Battlefield, Navi, Apex Legend, Funkce, Znatelný nárůst, Titan, Nvidia Tesla, Nvidia Quadro, GeForce, Strange Brigade, FPS, Nárůst výkonu, World War Z, GeForce RTX


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 21

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 175

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 18 grafických karet

Ukliďte data v počítači

Jak dobře koupit starší telefon

Vylepšete zvuk televize: test 7 soundbarů