Nvidia | Čipy | Umělá inteligence

Nvidia Jetson Xavier NX: nejmenší superpočítač pro umělou inteligenci v terénu

  • Nvidia představila nový miniaturní výpočetní systém Jetson Xavier NX
  • Dle srovnání výkonu jde o nejvýkonnější systém pro akcelerace AI v terénu
  • Systém zvládne běh několik neuronových sítí současně

Kromě výkonných grafických karet pro akceleraci 3D grafiky, se společnost Nvidia již dlouhou dobu zabývá také vývojem vlastních platforem pro akceleraci umělé inteligenci v terénu. Typickým použitím jsou například automobily, kde může tento výkonný výpočetní systém sloužit jako základ pro řízení bez řidiče a řadu bezpečnostních prvků. Protože sám šéf Nvidie vidí budoucnost umělé inteligence ve všech oborech, možnosti použití jsou samozřejmě mnohem větší.

Nvidia s novým modelem přichází s výkonem velkého modelu řady Xavier, ale který je k dispozici v opravdu miniaturní velikosti.

Nvidia Jetson Xavier NX: malá destička, která umí hodně

Superpočítač je obvykle označení pro ty nejvýkonnější serverové počítače na světě, Nvidia si ale dovolila toto označení použít pro specializovaný počítač, který je určen pro akceleraci umělé inteligence obecně, pod kterou patří neuronové sítě, hluboké neuronové sítě, strojové učení a další podčásti.

Jetson Xavier NX vyniká především v poměru výkonu vůči velikosti. Jedná se skutečně o miniaturní destičku o rozměrech pouze 69,6 × 45 mm, což je méně než velikost kreditní karty. Karta obsahuje výkonný 64bitový 6jádrový procesor Nvidia Carmel ARM v8.2, který doplňuje grafický čip Nvidia Volta s 384 cuda procesory a 48 tensor jádry (+ 2× NVDLA). Součástí je i 8 GB operační paměti LPDDR4X s propustností 51,2 GB/s a 16GB úložiště eMMC. Pro připojení do sítě je k dispozici gigabitový ethernet.

Klepněte pro větší obrázek

Celkový výpočetní výkon čipu je 14 TOPS, respektive 21 TOPS dle TDP konfigurace (10 W nebo 15 W). Připojit lze až 6 kamer přes rozhraní CSI (až 36 virtuálně), přičemž čipset zvládne najednou enkódovat dva streamy 4K@30 a dekódovat dva streamy v 4K@60, případně 12× a 32× streamů v rozlišení Full HD (ve všech případech HEVC). Mezi podporovanými operačními systémy je Ubuntu.

Zaměřeno na průmysl

Jetson Xavier NX má za cíl „Průmysl 4.0“, kam spadají různé robotické systémy, které jsou omezené z pohledu spotřeby či velikosti a nelze tak u nich použít velké výkonné čipy s vysokou spotřebou.

Dle Nvidie je to jediné řešení, které v takové miniaturní velikosti nabízí tak vysoký výpočetní výkon dle měření v pěti nezávislých testech pro Edge AI (MLPerf Inference 5.0), přičemž vývojáři mají zároveň k dispozici i platformu Cuda-X AI a JetPack pro rychlý a efektivní vývoj aplikací a nástrojů.

Nový systém doplňuje současnou nabídku v podobě Jetson Nano, Jetson AGX Xavier a Jetson TX2 a objeví se v prodeji v březnu roku 2020 za cenu 399 dolarů (přibližně 11 tisíc korun).

Diskuze (3) Další článek: Elon Musk: „K vytvoření udržitelného města na Marsu bude zapotřebí 1000 Starshipů.“

Témata článku: Počítače, Nvidia, Čipy, Procesory, Umělá inteligence, Strojové učení, Superpočítače, Neuronová síť, Terén, Akcelerace, Nvidia Volta, Full HD, Výpočetní systém, Super, NVD, Jetson Nano, Hevc, Inteligence


Určitě si přečtěte

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 77

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 74

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X