Umělá inteligence | Nvidia | Čipy

Nvidia Jetson Xavier NX: nejmenší superpočítač pro umělou inteligenci v terénu

  • Nvidia představila nový miniaturní výpočetní systém Jetson Xavier NX
  • Dle srovnání výkonu jde o nejvýkonnější systém pro akcelerace AI v terénu
  • Systém zvládne běh několik neuronových sítí současně

Kromě výkonných grafických karet pro akceleraci 3D grafiky, se společnost Nvidia již dlouhou dobu zabývá také vývojem vlastních platforem pro akceleraci umělé inteligenci v terénu. Typickým použitím jsou například automobily, kde může tento výkonný výpočetní systém sloužit jako základ pro řízení bez řidiče a řadu bezpečnostních prvků. Protože sám šéf Nvidie vidí budoucnost umělé inteligence ve všech oborech, možnosti použití jsou samozřejmě mnohem větší.

Nvidia s novým modelem přichází s výkonem velkého modelu řady Xavier, ale který je k dispozici v opravdu miniaturní velikosti.

Nvidia Jetson Xavier NX: malá destička, která umí hodně

Superpočítač je obvykle označení pro ty nejvýkonnější serverové počítače na světě, Nvidia si ale dovolila toto označení použít pro specializovaný počítač, který je určen pro akceleraci umělé inteligence obecně, pod kterou patří neuronové sítě, hluboké neuronové sítě, strojové učení a další podčásti.

Jetson Xavier NX vyniká především v poměru výkonu vůči velikosti. Jedná se skutečně o miniaturní destičku o rozměrech pouze 69,6 × 45 mm, což je méně než velikost kreditní karty. Karta obsahuje výkonný 64bitový 6jádrový procesor Nvidia Carmel ARM v8.2, který doplňuje grafický čip Nvidia Volta s 384 cuda procesory a 48 tensor jádry (+ 2× NVDLA). Součástí je i 8 GB operační paměti LPDDR4X s propustností 51,2 GB/s a 16GB úložiště eMMC. Pro připojení do sítě je k dispozici gigabitový ethernet.

Klepněte pro větší obrázek

Celkový výpočetní výkon čipu je 14 TOPS, respektive 21 TOPS dle TDP konfigurace (10 W nebo 15 W). Připojit lze až 6 kamer přes rozhraní CSI (až 36 virtuálně), přičemž čipset zvládne najednou enkódovat dva streamy 4K@30 a dekódovat dva streamy v 4K@60, případně 12× a 32× streamů v rozlišení Full HD (ve všech případech HEVC). Mezi podporovanými operačními systémy je Ubuntu.

Zaměřeno na průmysl

Jetson Xavier NX má za cíl „Průmysl 4.0“, kam spadají různé robotické systémy, které jsou omezené z pohledu spotřeby či velikosti a nelze tak u nich použít velké výkonné čipy s vysokou spotřebou.

Dle Nvidie je to jediné řešení, které v takové miniaturní velikosti nabízí tak vysoký výpočetní výkon dle měření v pěti nezávislých testech pro Edge AI (MLPerf Inference 5.0), přičemž vývojáři mají zároveň k dispozici i platformu Cuda-X AI a JetPack pro rychlý a efektivní vývoj aplikací a nástrojů.

Nový systém doplňuje současnou nabídku v podobě Jetson Nano, Jetson AGX Xavier a Jetson TX2 a objeví se v prodeji v březnu roku 2020 za cenu 399 dolarů (přibližně 11 tisíc korun).

Diskuze (3) Další článek: Elon Musk: „K vytvoření udržitelného města na Marsu bude zapotřebí 1000 Starshipů.“

Témata článku: Počítače, Umělá inteligence, Nvidia, Čipy, Strojové učení, Neuronová síť, Procesory, Superpočítače, Inteligence, Jetson Nano, Terén, Nvidia Volta, Full HD, Hevc, Výpočetní systém, Akcelerace


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky