Umělá inteligence | Nvidia | Čipy

Nvidia Jetson Xavier NX: nejmenší superpočítač pro umělou inteligenci v terénu

  • Nvidia představila nový miniaturní výpočetní systém Jetson Xavier NX
  • Dle srovnání výkonu jde o nejvýkonnější systém pro akcelerace AI v terénu
  • Systém zvládne běh několik neuronových sítí současně

Kromě výkonných grafických karet pro akceleraci 3D grafiky, se společnost Nvidia již dlouhou dobu zabývá také vývojem vlastních platforem pro akceleraci umělé inteligenci v terénu. Typickým použitím jsou například automobily, kde může tento výkonný výpočetní systém sloužit jako základ pro řízení bez řidiče a řadu bezpečnostních prvků. Protože sám šéf Nvidie vidí budoucnost umělé inteligence ve všech oborech, možnosti použití jsou samozřejmě mnohem větší.

Nvidia s novým modelem přichází s výkonem velkého modelu řady Xavier, ale který je k dispozici v opravdu miniaturní velikosti.

Nvidia Jetson Xavier NX: malá destička, která umí hodně

Superpočítač je obvykle označení pro ty nejvýkonnější serverové počítače na světě, Nvidia si ale dovolila toto označení použít pro specializovaný počítač, který je určen pro akceleraci umělé inteligence obecně, pod kterou patří neuronové sítě, hluboké neuronové sítě, strojové učení a další podčásti.

Jetson Xavier NX vyniká především v poměru výkonu vůči velikosti. Jedná se skutečně o miniaturní destičku o rozměrech pouze 69,6 × 45 mm, což je méně než velikost kreditní karty. Karta obsahuje výkonný 64bitový 6jádrový procesor Nvidia Carmel ARM v8.2, který doplňuje grafický čip Nvidia Volta s 384 cuda procesory a 48 tensor jádry (+ 2× NVDLA). Součástí je i 8 GB operační paměti LPDDR4X s propustností 51,2 GB/s a 16GB úložiště eMMC. Pro připojení do sítě je k dispozici gigabitový ethernet.

Klepněte pro větší obrázek

Celkový výpočetní výkon čipu je 14 TOPS, respektive 21 TOPS dle TDP konfigurace (10 W nebo 15 W). Připojit lze až 6 kamer přes rozhraní CSI (až 36 virtuálně), přičemž čipset zvládne najednou enkódovat dva streamy 4K@30 a dekódovat dva streamy v 4K@60, případně 12× a 32× streamů v rozlišení Full HD (ve všech případech HEVC). Mezi podporovanými operačními systémy je Ubuntu.

Zaměřeno na průmysl

Jetson Xavier NX má za cíl „Průmysl 4.0“, kam spadají různé robotické systémy, které jsou omezené z pohledu spotřeby či velikosti a nelze tak u nich použít velké výkonné čipy s vysokou spotřebou.

Dle Nvidie je to jediné řešení, které v takové miniaturní velikosti nabízí tak vysoký výpočetní výkon dle měření v pěti nezávislých testech pro Edge AI (MLPerf Inference 5.0), přičemž vývojáři mají zároveň k dispozici i platformu Cuda-X AI a JetPack pro rychlý a efektivní vývoj aplikací a nástrojů.

Nový systém doplňuje současnou nabídku v podobě Jetson Nano, Jetson AGX Xavier a Jetson TX2 a objeví se v prodeji v březnu roku 2020 za cenu 399 dolarů (přibližně 11 tisíc korun).

Diskuze (3) Další článek: Elon Musk: „K vytvoření udržitelného města na Marsu bude zapotřebí 1000 Starshipů.“

Témata článku: Počítače, Umělá inteligence, Nvidia, Čipy, Strojové učení, Neuronová síť, Procesory, Superpočítače, Hevc, Akcelerace, Výpočetní systém, Full HD, Terén, Inteligence, Jetson Nano, Nvidia Volta


Určitě si přečtěte

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 63

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 116


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky