Nvidia Hybrid SLI: Jako byste zhasli žárovku

Zbůhdarma běžící výkonné grafické karty nás každý rok stojí stovky korun. A zbytečně snižují výdrž notebooků.
Nvidia Hybrid SLI: Jako byste zhasli žárovku
Kapitoly článku

Monitor na výstupu ze základní desky

Aby bylo možné diskrétní grafiku vypnout, je zapotřebí zapojit monitor na výstup integrované grafické karty, a výstup z diskrétní grafiky přesměrovat na něj. To je špatná zpráva pro majitele dvou LCD monitorů připojených přes digitální výstupy – u řady základních desek s integrovanou grafikou výrobce osazuje jeden DVI a jeden analogový výstup. V plánu jsou prý i základní desky s DVI, HDMI a VGA výstupem, Nvidia ale nepotvrdila, zda bude možné v tomto případě využívat oba digitální výstupy najednou.

Klepněte pro větší obrázek

Vypínání je realizováno pomocí SMBus kanálu, který je součástí běžné PCI Express sběrnice, navíc vyžaduje na kartě speciální PLL a další obvody, které umožní grafickou kartu vypínat a zapínat. Jinak řečeno – se stávajícími grafickými kartami to nebude fungovat. Na prezentaci v Mnichově Nvidia tuto technologii předváděla na upravené GeForce 8800 GT – fungovat může nejspíš i na všech GeForce s čipy G92 a je jen na Nvidii, zda se dočkáme i novějších revizí karet s čipem G92 a podporou Hybrid SLI, resp. HybridPower. Podpora HybridPower je ale očekávána především u další generace grafických karet.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Při vypínání samostatné grafické karty je nutné zkopírovat obsah bufferu grafické karty do bufferu integrovaného adaptéru – údajně je vše realizováno přes sběrnici PCI Express.

V případě, že se o grafiku stará výkonnější adaptér – počítač je v performance módu, se neustále kopíruje obsah frame bufferu do front bufferu v paměti integrovaného grafického adaptéru – v případě integrovaných grafik je to obvykle systémová paměť. Nvidia tvrdí, že sběrnice PCI Express 2.0 je více než dostatečně výkonná na to, aby to způsobilo nějaký pokles výkonu či prodlevy. Přesto panují obavy, že se přesuny po sběrnicích mohou negativně projevit na výkonu už jen prodlevami způsobenými tím, že je zapotřebí data předtím, než se z grafické karty dostanou na monitor, „protáhnout“ jedním bufferem navíc. To by mohlo vadit zejména nejnáročnějším hráčům. Nakolik bude toto zdržení znát v praxi uvidíme až s prvními testy.

Klepněte pro větší obrázek 

Nvidia nemá dosud doladěnou softwarovou podporu; systémy, které novinářům předvádí, sama označuje jako „alfa verzi“ toho, co přijde mezi zákazníky později v průběhu tohoto čtvrtletí. Přepínání mezi adaptéry je prozatím ruční, na prezentaci se přepínalo přes ikonku vedle hodin. Přepínání režimů navíc provází probliknutí monitoru. Obojí má být ale vyřešeno s novějšími ovladači – automatického přepínání na výkonnější diskrétní kartu se dá dosáhnout třeba pomocí profilů přidruženým ke spouštěným aplikacím, nebo v případě, že systém rozpozná vysoké zatížení jádra integrované grafiky. Mluví se i o začlenění do systému řízení spotřeby ve Windows Vista.

Klepněte pro větší obrázek

Převratná novinka, nebo nutnost?

HybridPower stojí bezesporu za pozornost. Nvidii se jako první povedlo uvést do praxe technologii, kterou si trh žádal již dávno. Někteří výrobci si poradili po svém – třeba u notebooků Sony Vaio SZ bylo přepínání mezi integrovanou a samostatnou grafikou realizované pomocí přepínače, po přepnutí byl ale zapotřebí restart. AMD už se dlouho chlubí, že má podobnou technologii v plánu – nazývá ji PowerXPress, a podle posledních zpráv z CES by měla být životaschopná koncem letošního roku. Příští rok se má u AMD objevit platforma Fusion a dá se předpokládat, že ani u plánovaných procesorů s integrovaným grafickým jádrem nebude podpora PowerXPress scházet.

Co víc, AMD je na tom s vypínáním některých částí jádra a spotřebou grafických karet bez zátěže lépe a Nvidia tímto krokem může adaptérům ATI lépe konkurovat. A konečně – jde o dobrý způsob, jak oživit zájem o čipové sady nForce.

GeForce Boost: hodně pomalá + hodně pomalá = trochu pomalá

Druhá technologie, která je pro Hybrid SLI stěžejní, je GeForce Boost. Jestliže u HybridPower myslela Nvidia na snížení spotřeby, které je nutné u výkonných karet, GeForce Boost má posloužit na opačné straně barikády – u nejslabších grafik. Je to logické, představa, kterak výkonné GeForce 8800 GT pomáhá mnohonásobně slabší integrovaná grafika, budí důvodné obavy, že by na režie související s propojením a synchronizací obou adaptérů padlo víc výkonu, než by byl výsledný zisk. I v ideálním případě by byl nárůst výkonu pár procent.

Kdy ale může pomoci? V kombinaci se slabou grafickou kartou. Z oficiální prezentace Nvidie je zřejmé, že pro GeForce Boost počítá u nejlevnějších adaptérů – podporují ji i stávající GeForce 8400 GS a GeForce 8500 GT.

Klepněte pro větší obrázek

Vše by mělo fungovat s uvedením nových čipových sad nForce 700a. Není zapotřebí žádná úprava stávajících diskrétních karet, podpora GeForce Boost je jen otázkou použití čipové sady z řady nForce 700a pro AMD, u Intelu to bude o něco později.

Technologie funguje podobně jako klasické SLI v režimu AFR, neboli Alternate frame rendering, při níž každé jádro vykresluje jeden ze dvou po sobě jdoucích snímků. Obraz ze samostatné grafické karty se přenáší do frame bufferu integrované grafické karty. Z principu je zřejmé, že pokud nemá jedna karta čekat na druhou, je vhodné, aby měly podobný výkon. A dá se čekat, že efektivita takového řešení bude nižší, než je tomu v případě dvou stejných grafických karet osazených do SLI.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Kam tedy s GeForce Boost? Do notebooků!

Proto je představa, že si někdo na hraní do stolního počítače pořídí grafickou kartu s výkonem GeForce 8400 GS či 8500 GT, aby jí ve hrách pomáhala integrovaná grafika, přinejmenším prapodivná. Přesto najdete část trhu, ve které patří GeForce 8400 GS či 8500 GT k tomu výkonnějšímu, co může člověk pořídit. Tušíte správně – segment trhu, ve kterém je počítač osazený GeForce 8500 GT považován za lépe vybavený, patří notebookům a tyto méně výkonné grafiky jsou v něm, i přes existenci výkonnějších řešení GeForce 8600M, 8700M a 8800M, využívány opravdu hojně. Jelikož má většina levných notebooků displej s relativně nízkým rozlišením, dají se i slabší grafické karty využít ke hraní a posila v podobě integrované grafiky a možnost přepínat mezi integrovanou grafikou a diskrétním adaptérem je u nich vítaná a dává smysl.

Klepněte pro větší obrázek

Hybrid SLI je technologie, která tu měla být už dávno. Má ale jednu velkou nevýhodu – omezuje zákazníka při výběru na čipové sady a grafické karty společnosti Nvidia. Přesto si jí Nvidia může na svou stranu naklonit řadu váhajících zákazníků. Počkejme si tedy, zda se Nvidii podaří dostát slibům a doladit vše k dokonalosti. Nezbývá, než si přát, aby plánované čipové sady sklidily lepší ohlas, než posledních pár počinů Nvidie na poli čipsetů.

Zdroj: Nvidia, Bit-tech.net, DailyTech, Anandtech

Témata článku: CES 2010, Hybrid, Žárovka, Integrovaná technologie, Nvidia Geforce, Grafický výstup, Základní desky, Převratná novinka, Spotřeba, Sedmá generace, Základní deska, Systémová paměť, Výkonný hybrid, Watt, Podobná hvězda, Běžná sestava, Zář, Boost, Grafika, Výkonná grafika, Žár, Nejnáročnější hráč, Klidový stav, Grafická karta, Grafik, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 100

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky