Nvidia | Procesory | Servery

Nvidia chce se supervýkonnými čipy Grace vyhnat Intel i AMD ze serverů

  • Nvidia zveřejnila detaily k chystaným serverovým řešením
  • Základem jsou vlastní procesory na bázi Armu a nová generace výpočetních grafických karet
  • Asus bude mít první 500Hz monitor

V březnu jsme se na GTC dočkali představení budoucnosti Nvidie, která se točila kolem Omniverse a velmi výkonných serverových řešení, které půjde snadno škálovat i do oblasti datacenter a superpočítačů.

V rámci prezentace na Computexu Nvidia prozradila další detaily k chystaným řešením a rozdělení jednotlivých druhů serverových čipů. Právě samotné procesory totiž budou hlavní novinkou, protože Nvidia doposud u hotových řešení kombinovala vlastní výpočetní grafické karty s procesory od AMD nebo Intelu. Od příštího roku už bude nabízet i vlastní procesory na bázi Armu, ale varianty s procesory AMD a Intel bude stále nabízet.

Nvidia Grace CPU Superchip

Pro datacentra chystá Nvidia nový typ 144jádrového procesoru Grace CPU Superchip, což jsou vlastně dva 72jádrové čipy s architekturou Armv9 (Neoverse) spojené novým rychlým rozhraním NVLink-C2C. Paměťová propustnost je až 1 TB/s a oproti klasickým procesorů s instrukční sadou x86 by měl tento procesor nabídnout 2× lepší poměr výkonu na watt. Dle Nvidie má tento procesor 1,5× vyšší výkon v testu SPEC než nejnovější 64jádrový Epyc od AMD.

Klepněte pro větší obrázek

Platforma N2 Perseus přitom podporuje nejnovější technologie jako operační paměti DDR5 (LPDDR5X), rozhraní PCI Express 5.0, CCIX 2.0 nebo CXL 2.0. Toto řešení lze koupit v referenčním designu HGX Grace, který podporuje až 1 TB operační paměti LPDDR5X, zmíněnou propustnost 1 TB/s a TDP je pouze 500 W. Chlazení je možné jak vzduchem, tak i vodní. Do jedné serverové skříně lze dostat celkem 84 kusů HGX Grace.

Nvidia Grace Hopper Superchip

Druhým řešením je Grace Hopper Superchip, které kombinuje nový výpočetní grafický čip (Hopper) a jeden čip Grace Superchip s 72 jádry. Obě části – procesor a grafika mají koherentní rozhraní s propustností až 900 GB/s. Samotný grafický čip má 80 GB rychlé paměti HBM3 s kombinovanou propustností až 3,5 TB/s.

Klepněte pro větší obrázek

Řešení se bude prodávat v rámci serveru s 512 GB paměti LPDDR5X (pro procesor) a celkové TDP je 1 000 W. Chlazení je opět možné vodou nebo vzduchem (dle varianty) a vzhledem k větším rozměrům lze do jedné serverové skříně dostat maximálně 42 kusů.

K propojení serverů a dalších částí systému se využívá rychlé rozhraní v rámci Bluefield-3 DPU (Data Processing Unit) s propustností 400 Gb/s. Už se chystá i Bluefield-4 s propustností 800 Gb/s, ale toho se dočkáme až v roce 2024.

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia bude nabízet i další typy řešení pod označením CGX (Grace CPU Superchip, Nvidia A16 a Bluefield 3) a OVX (Grace CPU Superchip, grafické karta od Nvidie, Bluefield-3) a zmíněné HGX ve dvou verzích (s Grace CPU Superchip nebo Grace Hopper Superchip). Všechny v rozměrech 1U nebo 2U.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nvidia má s novým hardwarem velké plány, ale řešení dorazí až začátkem roku 2023. Zatímco Hopper se dočká nástupce v roce 2024, v případě nástupce Grace má Nvidia v plánu uvést další generaci až v roce 2025, tedy s dvouletým cyklem.

Klepněte pro větší obrázek

Minipočítač na desce

Nvidia v prezentaci rovněž oznámila, že už je pro vývojáře dostupný nový minipočítač na desce – Jetson AGX Orin, který má 12jádrový procesor Arm A78AE (V8.2) s frekvencí až 2 GHz a 32 GB pamětí s maximální propustností až 204,8 GB/s. Použitý integrovaný grafický čip už má architekturu Ampere s 2 048 jádry cuda a 64 jádry tensor.

Klepněte pro větší obrázek

Nová generace nabízí 6× vyšší výkon oproti starší verzi (AGX Xavier) a zároveň i výkonnější akcelerátory pro hluboké neuronové sítě, zpracování obrazu a další použití. V rámci výpočtů s přesností INT8 tento počítač zvládne 200 TOPS.

500Hz monitor pro ultra náročné pařany

Na Živě.cz už jsme psali o prvních 480Hz monitorech, avšak Nvidia v prezentaci zmínila i nový monitor od Asusu – ROG Switft Gaming Monitor, který má obnovovací frekvenci rekordních 500 Hz. Vzhledem k tomu, že monitor podporuje G-Sync (Esports Mode) a samozřejmě i další technologie Nvidie jako třeba Reflex, je to ultimátní nástroj hlavně pro profesionální nejnáročnější hráče, kteří chtějí věci vidět v co nejkratším čase s minimální odezvou a s maximální plynulostí.

Klepněte pro větší obrázek

Monitor má úhlopříčku 24 palců a používá E-TN (Esports TN) panel s rozlišením Full HD, což je v oblasti e-sportu standard.

Autonomní robotika

Protože už se na nás velmi rychle řítí umělá inteligence v mnoha podobách, má Nvidie připravené nejen Omniverse, ale také architekturu Isaac Nova Orin, která se zaměřuje na autonomní pohyblivé roboty. Propojuje platformy Nvidia AI a Omniverse, v rámci kterých je celé portfolio softwaru a hardwaru od Nvidie.

Klepněte pro větší obrázek

Pro vozidla budoucnosti Nvidia vyvíjí Drive Hyperion, který bude ve verzi 8 dostupný už v roce 2024. Hyperion 9 coby nástupce se schopností zpracovat dvakrát větší množství dat ze senzorů, bude ve vozidlech nejdříve v roce 2026.

Klepněte pro větší obrázek

Celá prezentace Nvidie na Computexu 2022

Váš názor Další článek: V červnovém Computeru jsme otestovali bezdrátové pecky. Objednejte si ukázkové číslo zdarma

Témata článku: Technologie, Umělá inteligence, AMD, Intel, Grafické karty, Nvidia, Procesory, Asus, Čipy, Strojové učení, Neuronová síť, Datacentra, Superpočítače, Servery, ARM, Full HD, Nvidia AI, Grace, HGX, Grafická karta, GTC, Čip, Hyperion, Procesor, CGX, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť