Na začátku týdne Nvidia konečně představila kromě GeForce RTX 3070 Ti také velmi dlouho spekulovaný model desktopové grafické karty GeForce RTX 3080 Ti. I když se nakonec nepotvrdily původní odhady s 16 GB nebo 20 GB paměti, karta dostála původním předpokladům z pohledu počtu cuda jader, a tím pádem i vysokého výkonu ve srovnání s nejvyšším modelem GeForce RTX 3090.
GeForce RTX 3090 zaměřená na hráče
Vzhledem ke konfiguraci a parametrům lze označit GeForce RTX 3080 Ti jako takovou herní GeForce RTX 3090. Předností GeForce RTX 3090 je především obrovská paměť 24 GB GDDR6X, což ale využijí jen profesionálové v některých specializovaných aplikacích. V reálných hrách je taková kapacita zcela zbytečná a jen navyšuje cenu.

Nvidia s GeForce RTX 3080 Ti snížila kapacitu paměti o polovinu, tedy na 12 GB GDDR6X (paměťové čipy jsou od Micronu), přičemž propustnost 384bitového paměťového rozhraní zůstala víceméně stejná – 912 GB/s vs. 936 GB/s.

Lze říci, že je to jediné místo, kde Nvidia výrazně změnila konfiguraci, protože jinak má čip GA102-225 celkem 10 240 cuda jader, zatímco GeForce RTX 3090 jich má jen o malinko více – 10 496 cuda jader. Vzhledem k frekvencím 1 365 MHz až 1 665 MHz při boostu je jasné, že karta nabídne velmi podobný výkon. To odpovídá i TDP, které je zcela stejných 350 W.

Karty GeForce RTX 3080 Ti už jsou pochopitelně vybavené kromě DisplayPortů také HDMI 2.1 s podporou 8K@60. Karta podporuje i PCI Express 4.0, stejné jako ostatní karty s architekturou Ampere a díky novým ovladačům už lze zprovoznit i Resizable BAR.
Testy z celého světa
K nové kartě se jako obvykle dostaly redakce z celého světa, a recenzenti proklepli výkon, teploty, spotřeby a další vlastnosti karty v porovnání jak s GeForce RTX 3090, tak i nižšími modely. V odkazech na různé recenze naleznete obrovský výběr her a konfigurací, takže se můžete velmi snadno podívat, do čeho jdete například ve vaší oblíbené hře.
Recenze
AusGamers, Engadget, eTeknix, Eurogamer, Guru3D, Forbes, Hexus, HotHardware, Kitguru, LanOC, Overclockers, PCGamer, PC World, Phoronix, Techgage, Techpowerup, ThePCEnthusiast, The Verge, TomsHardware, TweakTown, Wcftech
Videorecenze
Bitwit, Gamers Nexus, Hardware Canucks, Hardware Unboxed, Jarrods Tech, JayzTwoCents, Joker Productions, Linus Tech Tips, Optimum Tech, Pauls Hardware, RedGamingTech, Tech Yes City
Jak je vidno z vybraných grafů, karta se pyšní neuvěřitelným výkonem, alespoň pokud GeForce RTX 3080 Ti cenově srovnáme s GeForce RTX 3090. V průměru se dá říci, že GeForce RTX 3080 Ti je o 1 % až 3 % pomalejší než GeForce RTX 3090, což je naprosto zanedbatelný rozdíl.





Zdroj: Guru3D
Naopak klasická GeForce RTX 3080 ztrácí na Ti verzi už znatelnějších 10 %. Jedná se tak o velmi dobře postavenou kartu z pohledu ceny a výkonu, obzvláště v náročnějších a moderních hrách se zapnutým ray tracingem, případně i s DLSS a to vše v rozlišení 4K. kupovat tuto kartu pro nižší rozlišení se vůbec nevyplatí, tedy pokud nehoníte co možné nejvyšší počet fps u monitorů s 144 Hz podobně.








Zdroj: Asugamers, TechPowerUp, Hothardware, Hexus
Je ale nutné připomenout, že pro tuto kartu budete potřebovat i výkonný a kvalitní zdroj, minimálně 850 W, protože špičkový příkon může být pro některé 750W zdroje už problém. Obzvláště pokud máte i výkonný procesor a řadu dalších žravých komponent.

Pokud jde o přetaktování, nepočítejte s žádnými zázraky, podobně jako u ostatních karet rodiny Ampere. S dodávaným vzduchovým chladičem dostanete s přetaktováním jádra a pamětí dalších přibližně 5 % výkonu navíc, s vodním blokem a kvalitním vodním chlazením se pravděpodobně dostanete na 10 % výkonu navíc.
Skvělá karta, kterou zabíjí současná situace
GeForce RTX 3080 Ti má oficiální maloobchodní cenu 32 tisíc korun, zatímco GeForce RTX 3080 stojí oficiálně 18 999 korun a GeForce RTX 3090 pak 40 999 korun. V tomto srovnání je tedy karta skvělou koupí, protože se jedná o grafiku s výkonem, jaký má o 30 % dražší model. Avšak to je jen teorie.

Realita je taková, že cena karty se v některých obchodech zvýšila i 2× a i to je vlastně jedno, protože je nedostupná, stejně jako jiné modely. Uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet. Zatím analytici a výrobci totiž předpovídají, že současná čipová krize potrvá ještě minimálně do poloviny roku 2022.