Nvidia

Nvidia dál utíká Intelu a AMD. Díky AI královsky bohatne a bude ještě lépe

Nvidia ohlásila další rekordní výsledky. Od ledna do konce března utržila 26 miliard dolarů, o 18 % více než v předchozím čtvrtletí a o 262 % více než loni ve stejné době. V lednu přitom očekávala „jen“ 20 miliard. Čistý zisk činil 14,9 miliardy dolarů, což je mezičtvrtletně o 21 % více a meziročně o 628 %.

Po finanční stránce tak znovu byla silnější i než oba hlavní rivalové dohromady. Intel ve stejném čtvrtletí utržil 12,7 miliardy a prodělal 400 milionů. AMD utržilo 5,5 miliardy a vydělalo 123 milionů.

Za růst Nvidia vděčí boomu okolo AI, protože prodá veškeré akcelerátory, které vyrobí. A i těch je pořád málo, protože továrny TSMC nejsou nafukovací. Datacenterová divize přinesla 22,6 miliardy dolarů. Příjmy z herní divize činily 2,6 miliardy, z profesionální karet a softwaru pak 427 milionů a divize zaměřená na hardware pro robotiku a automobily přispěla 329 miliony.

Firma očekává, že bude růst i v tomto kvartálu, protože ve výhledu počítá s tržbami 28 miliard dolarů. To by znamenalo další rekord.

Nvidii se daří i na burze. Cena akcí za poslední měsíc stoupla o 15 % a tržní hodnota firmy aktuálně dosahuje 2,3 bilionu dolarů. Pokořila Alphabet/Google (2,2 bilionu), dohání Apple (2,9 bilionu) a Microsoftu (3,2 milionu).

Burzy se týkají i dvě další události. Nvidia zvýšila dividendu o 150 % na 10 centů za akcii. Navíc ohlásila rozdělení akcií v poměru 10:1. Stávající akcionáři tak získají dalších 9 akcií, ale všechny budou mít desetinovou hodnotu. Akciovým splitem chce firma oslovit menší investory. Jedna akcie se totiž pohybuje na hodnotě okolo 1000 dolarů.

Diskuze (7) Další článek: Explozi hvězdy, která má být viditelná pouhým okem, lze očekávat každým dnem

Témata článku: , ,