NVIDIA Control Panel - nepodařená novinka z ForceWare

Firma NVIDIA přišla s devadesátkovou řadou ovladačů s novinkou nazvanou NVIDIA Control Panel. Nové uživatelské rozhraní pro nastavení ovladačů má vypadat obdobně jako ovládací panely v připravovaných Windows Vista. Otázkou je, nakolik je zjednodušený ovladač grafické karty změnou k lepšímu.

Úvodem článku rovnou napíši, jak se nové vymoženosti v podobě NVIDIA Control Panel zbavit, protože to bude zřejmě první věc, kterou většina lidí po instalaci ovladačů udělá. Pokud máte Control Panel otevřený, zavřete jej, jinak se v ovládacím panelu obrazovky neukáže záložka, ve které se dá vzhled panelu přepnout. V ovládacích panelech otevřete položku zobrazení, na záložce nastavení zvolte upřesnit, vyberte záložku GeForce 7600 GT, položku uživatelské rozhraní ovládacího panelu a zvolte Klasický panel NVIDIA Control Panel (a to i přesto, že NVIDIA doporučuje něco jiného). Pak už stačí jen použít a vše je zase pěkně při starém.

Klepněte pro větší obrázek

Jak jste již mohli vytušit, nové ovladače NVIDIE mě příliš nepotěšily, a zřejmě nebudu sám. S příchodem nového uživatelského rozhraní nabobtnala velikost instalačního balíčku z 21 MB (resp. 30 MB u lokalizovaných mezinárodních) na 30 MB (61 MB u lokalizovaných). Práci s novým panelem hodně znepříjemňuje „prskání“ monitoru, ke kterému občas při spuštění panelu či přepínání položek dojde.

Specialitou Forceware ve verzi 91.33 je uvítací bublina s tučným upozorněním „SLI renderování více jednotkami GPU bylo deaktivováno“, protože jedna z našich SLI karet byla odstraněna. Ta se objeví vždy po startu Windows. To vše bez ohledu na to, jakou kartu vlastníte. Zábavně pak tato hláška vypadá zejména u majitelů grafických karet pro AGP.

Klepněte pro větší obrázek

Bubliny se dá zbavit několika způsoby - buď pořízením grafické karty GeForce 7950GX2, nebo nákupem druhé karty pro zapojení do SLI, a nebo, konečně pro nás asi nejzajímavějším způsobem – vypnutím upozornění přes registry Windows.

Stačí totiž do registrů přidat klíč:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\NVIDIA Corporation\Global\MediaCenterTray]
"NvCplDisableBalloonNotifications"=dword:00000001

Soubor pro úpravu registrů si můžete stáhnout zde. Tato chyba má být v příští verzi ovladačů již opravena.

NVIDIA Control Panel - jednoduše a nestabilně

Inovace ovladačů v podobě NVIDIA Control Panel vypadá na první pohled velmi přátelsky a přívětivě. Velké barevné ikony jasně ukazují, co pod kterou položkou naleznete. V případě, že vlastníte desku s čipovou sadou NVIDIA, přibudou v tomto jednotném panelu další kategorie s nastavením základní desky.

Klepněte pro větší obrázek

V kontrastu s tím působí zvláštní lokalizace do češtiny. Spousta položek se jmenuje jinak než ve starších ovladačích. Pod některými z nich se pak nalézají jiná nastavení, než by člověk podle názvu předpokládal.

Pod kategorií Displej najdete dvě skupinky nastavení – Vzhled a Více displejů. Zobrazené položky pod skupinou Vzhled se mi jednu dobu měnily v závislost na šířce okna Control Panelu. Panel zobrazoval buď první tři položky, nebo poslední dvě.

Klepněte pro větší obrázek

Zřejmě půjde o nějakou drobnou chybku, protože při zúžení okna si nakonec panel dal říci, zobrazil všech pět položek a od té doby se mi podobnou situaci navodit nepovedlo.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud čekáte, že se pod položkou Spustit Průvodce optimalizací displeje skrývá něco zajímavého, čekáte marně. Jde jen o sérii slajdů sloužící k nastavení parametrů jas, kontrast či barevná teplota na monitoru. Jediná obrazovka, na které se něco děje a má na něco vliv v ovladačích, je obrazovka s gama korekcí.

Klepněte pro větší obrázek

Pod položkou Změnit polohu obrazovky CRT (schválně, co si pod tím představíte?) se skrývá známá modrá obrazovka se čtyřmi zelenými šipkami pro umístění obrazu na monitoru, prakticky ve stejné podobě, jakou známe z dřívějších ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

Položka Změnit atributy rozlišení je jedna z mála pozitivních věcí, které nové rozhraní má. U rozlišení totiž rovnou vidíte, na jaké zobrazovací frekvenci běží monitor a nemusíte tedy pátrat v upřesňujících nastaveních.

Klepněte pro větší obrázek

Úprava nastavení barev desktopu (zvláštní lokalizace, pravda?) skrývá to, co známe ze starších ovladačů jako korekci barev. Panel je opět trochu přepracován. „Nudné“ křivky pro nastavení barev nahradila možnost přepínat si mezi třemi obrázky.

Klepněte pro větší obrázek

Starý vzhled korekce barev

Klepněte pro větší obrázek

a korekce barev nově, pod označením Nastavení barev desktopu

Poslední položka Otočit displej je rovněž jen předělávkou rozhraní starších ovladačů.

Klepněte pro větší obrázek

 

Ve skupině Více displejů najdeme jen jednu položku, a tou je nastavení počtu a druhu zobrazovacích zařízení. Skrývá se pod položkou Změnit konfiguraci displeje.Opět jde o předělávku starších ovladačů, konkrétně o nastavení displeje nView.

Zaujal mě zde odkaz „Můj displej není zobrazen na seznamu“. Po kliknutí na odkaz vyskočí dialogové okno s možností „Rigorózního rozpoznání displeje“. Neváhal jsem a zkusil jsem nechat můj letitý monitor ADI G66 projít touto přesnou analýzou. Odměnou za mou zvědavost byl pád NVIDIA Control Panelu. Pro jistotu jsem vyzkoušel i čistou instalaci Windows, se stejným výsledkem.

Klepněte pro větší obrázek

Výsledek této funkce tedy prozatím zůstává sladkým tajemstvím.

Témata článku: Software, Windows, Nastavení, Poslední položka, Panel, Novinka, Pan, Přehrávané video, Poslední kategorie, Opak toho, Klasický panel, Escape, Položka, Nvidia, Jednotlivý jezdec, Výkon, Jediný důvod

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

Včera | Jakub Čížek | 174

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 154


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji