Nvidia | Grafické karty | Ampere

Nvidia chystá nový 12pinový konektor pro grafické karty, měla by je dostat generace Ampere

Nvidia odeslala ke schválení do organizace PCI-SIG nový typ externího napájecího konektoru pro grafické karty, který používá 12 pinů. Nový 12pinový konektor má rozměry 1,9 × 1,4 × 0,835 cm a zatím se spekuluje, že ho Nvidia nejspíše použije u desktopových grafických karet s architekturou Ampere, které stále ještě nebyly oficiálně uvedené.

Konektor používá šest 12V pinů (+6 pro uzemnění), přičemž každý pin zvládne až 9 A. Konektor je tak schopný pro grafickou kartu dodávat teoreticky až 648 W. Vzhledem k tomu, že konstrukčně jde o kombinaci dvou šestipinových konektorů, neměl by být pro výrobce zdrojů problém konektor nasadit jako upravený typ kabelu.

Pokud jde o maximálně spotřebu, v případě grafických karet s architekturou Ampere se očekává maximálně kolem 350 W, takže nový standard nemusí být nutností. Nvidia si tak možná již připravuje pole na budoucí verze a generace, například i dvoučipových modelů.

Nejvýkonnější modely GeForce RTX 2080 Ti se zvýšenými frekvencemi z výroby totiž vyžadují tři 8pinové konektory. Jeden osmipinový konektor přitom dodává 150 W a samotný slot PCI Express pak 75 W. Dohromady tak tato kombinace tak dodává grafické kartě 525 W.

Vzhledem k tomu, že Nvidia musí čekat na certifikaci, která navíc nemusí být hned úspěšná, nelze příliš počítat s tím, že bude tento konektor použitý ihned pro první uvedené modely.

Diskuze (7) Další článek: Británie vykázala Huawei z výstavby 5G sítí. Kauza bude stát spoustu času i peněz

Témata článku: Nvidia, Grafické karty, Architektura, Výroba, Ampere, GeForce, Grafická karta, Pin, PCI Express, PCI-SIG, Pro, Generace, Konektor, Grafické karty na Heureka.cz