Nvidia chystá levnou kartu GTX 1050 s 3GB pamětí, má to ale háček

Nvidia chystá novou edici grafické karty GTX 1050 3GB. Grafika se nyní prodává pouze v 2GB edici, což ale může v některých hrách představovat problém. Nvidia proto tedy připravuje 3GB edici. Jenže realizaci doprovází celkem závažný konstrukční problém, upozornil Hexus.net.

GTX 1050 2GB se totiž spoléhá na 128bitovou sběrnici, kterou bohužel nelze spárovat s 3GB grafické paměti. Nvidia by buď musela využít asymetrické sběrnice, jakou používala například GTX 970, nebo zmenšit sběrnici na 96 bitů. A jak se zatím zdá, volba padne na druhé řešení, protože asymetrická sběrnice se u GTX970 moc neosvědčila a způsobovala velké problémy se stabilitou výkonu a vysokými latencemi během hraní her.

Pokud ale Nvidia sáhne po pomalejší sběrnici, nastane problém i s propustností. Při použití stejně rychlých pamětí jako má 2GB model, totiž klesne propustnost grafické kartě o citelných 33 %. Nvidia by toto mohla vykompenzovat použitím rychlejších pamětí, ale to by zas mělo velký vliv na výslednou cenu, a pokud grafika má spadat do velmi levného segmentu trhu, nedávalo by to moc logiku.

Pokud tedy Nvidia spáruje 3GB grafické paměti s 96bitovou sběrnicí a ponechá stejně rychlé paměti, mohlo by to dost negativně ovlivnit výsledný výkon ve hrách, které jsou na propustnosti závislé. Ve finále by tedy mohla být levnější 2GB varianta grafické karty GTX 1050 v některých hrách paradoxně výkonnější, než její dražší 3GB edice.

Uvidíme, jak se Nvidia nakonec rozhodne tento problém vyřešit a jestli kartu nakonec vůbec pustí na trh.

Diskuze (10) Další článek: Robot od Boston Dynamics si vyrazil zaběhat na čerstvý vzduch

Témata článku: Hardware, Nvidia, Grafické karty, GTX 1050, Výsledný výkon, Velký problém, Druhé řešení, GTX, Propustnost, Edice, Sběrnice, Nová edice, Pomalá sběrnice, Karta, Výsledná cena, Grafická paměť, Hexus, Velký vliv, Paměť, Rychlá paměť, Grafická karta, Lev, Levná karta