NVidia: Chceme prodat 1,5 miliónu NV30

Zajímavý rozhovor s prezidentem Nvidie vyvrátil některé fámy a současně nastínil plány Nvidie do budoucna.
Na DigiTimes vyšel rozhovor s CEO a prezidentem firmy Nvidia Huang Jen-hsunem. Komentoval jak současnou pozici Nvidie, tak plány do budoucna. Nejzajímavější části se týkaly GeForce FX a plánů na čipsety pro procesory Intelu.

V letošním roce chce NVIdia prodat 1,5 miliónu NV30 čipů a bude také sama dělat nejvýkonnější grafickou kartu GeForce FX 5800 Ultra. Slabší GeForce FX 5800 pak budou již vyrábět další výrobci. V současné době jsou objednávky u TSMC především na čipy z rodiny NV30 (tedy nejen NV30), do konce roku Nvidia počítá, že grafické karty založené na NV30 budou tvořit přes 50 procent celkových dodávek Nvidie. Po přechodu na technologii 130nm se chystá přechod na meděnou technologii, o low-k technologii se zatím neuvažuje.

Struktura příjmů by pro Nvidii měla být zhruba 15 % z grafiky pro notebooky, 15 % z grafiky pro pracovní stanice, 20 % připadne na grafiku pro XBox, a 15 procent z nForce čipsetů.

Nvidia uznává, že koncem roku musela čelit ostré konkurenci, protože neuvedla nové produkty, nicméně se domnívá, že se 40procentním podílem na trhu a miliardou dolarů v bance na tom zase tak špatně není.

Co se týče čipsetů, má Nvidia v současné době tržní podíl 3-4 procenta, ale do konce roku chce mít přes 50 procent AMD trhu. Nicméně vzhledem k nízkým maržím na čipsetech a současně nutnosti platit nemalé licenční poplatky Intelu zatím Nvidia nepředpokládá, že by začala dělat čipsety i pro Intel.

Nvidia také nehodlá nijak měnit svého výrobce grafických čipů firmu TSMC. Za posledních 5 let u něj objednala produkty v hodnotě 2 miliardy dolarů a nechce si hledat jiné partnery pro případné navýšení výrobní kapacity.

Diskuze (22) Další článek: Threedegrees: Tři stupně ke sdílení

Témata článku: Notebooky, Nvidia, Nízký příjem, Milión


Určitě si přečtěte

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

Galerie: Navštívili jsme Cosmos Discovery. Uvidíte Sojuz, Mir i kokpit raketoplánu

** Brno hostí do konce léta unikátní výstavu Cosmos Discovery ** Uvidíte zde celou historii kosmonautiky ** Stovky originálů i detailních maket

Jakub Čížek, Antonín Trčálek | 4

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 28

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

Cardano: kryptoměna nové generace, která se netěží, ale razí

** Cardano je unikátní kryptoměna, která díky svým vlastnostem a schopnostem přitahuje pozornost ** Od Bitcoinu se zásadně liší ** Jejím smyslem není jen „koupit a prodat“, má pozoruhodné technologické možnosti

Martin Miksa | 28

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny