NVidia: Chceme prodat 1,5 miliónu NV30

Zajímavý rozhovor s prezidentem Nvidie vyvrátil některé fámy a současně nastínil plány Nvidie do budoucna.
Na DigiTimes vyšel rozhovor s CEO a prezidentem firmy Nvidia Huang Jen-hsunem. Komentoval jak současnou pozici Nvidie, tak plány do budoucna. Nejzajímavější části se týkaly GeForce FX a plánů na čipsety pro procesory Intelu.

V letošním roce chce NVIdia prodat 1,5 miliónu NV30 čipů a bude také sama dělat nejvýkonnější grafickou kartu GeForce FX 5800 Ultra. Slabší GeForce FX 5800 pak budou již vyrábět další výrobci. V současné době jsou objednávky u TSMC především na čipy z rodiny NV30 (tedy nejen NV30), do konce roku Nvidia počítá, že grafické karty založené na NV30 budou tvořit přes 50 procent celkových dodávek Nvidie. Po přechodu na technologii 130nm se chystá přechod na meděnou technologii, o low-k technologii se zatím neuvažuje.

Struktura příjmů by pro Nvidii měla být zhruba 15 % z grafiky pro notebooky, 15 % z grafiky pro pracovní stanice, 20 % připadne na grafiku pro XBox, a 15 procent z nForce čipsetů.

Nvidia uznává, že koncem roku musela čelit ostré konkurenci, protože neuvedla nové produkty, nicméně se domnívá, že se 40procentním podílem na trhu a miliardou dolarů v bance na tom zase tak špatně není.

Co se týče čipsetů, má Nvidia v současné době tržní podíl 3-4 procenta, ale do konce roku chce mít přes 50 procent AMD trhu. Nicméně vzhledem k nízkým maržím na čipsetech a současně nutnosti platit nemalé licenční poplatky Intelu zatím Nvidia nepředpokládá, že by začala dělat čipsety i pro Intel.

Nvidia také nehodlá nijak měnit svého výrobce grafických čipů firmu TSMC. Za posledních 5 let u něj objednala produkty v hodnotě 2 miliardy dolarů a nechce si hledat jiné partnery pro případné navýšení výrobní kapacity.

Diskuze (22) Další článek: Threedegrees: Tři stupně ke sdílení

Témata článku: Notebooky, Milión, Nízký příjem, Nvidia


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 85

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20