Grafické karty | Nvidia | GeForce RTX 3000

Nvidia chce vzít AMD vítr z plachet. Také bude podporovat „SAM“ zdarma zvyšující výkon

Při představení nových Radeonů RX 6000 nás AMD překvapilo technologií Smart Access Memory. Kdo bude mít některou z podporovaných karet, procesor Ryzen 5000 a čipset X570 nebo B550, dočká se automatického zvýšení herního výkonu. Konkurenční výhoda AMD ale nemusí trvat dlouho.

Nvidia se vyjádřila pro GamerNexus, že technologii na nových GPU rodiny Ampere (tedy kartách GeForce RTX 3000) podporuje také, jen ji pomocí ovladačů povolí později. Zrychlení bude fungovat nejen na procesorech od AMD, ale také na Intelu. Nevyžaduje přitom PCIe 4.0 a zdá se, že není třeba ani žádný zvláštní kompatibilní čipset.

Firma totiž potvrdila, o čem se začalo šeptat hned po uvedení AMD. Smart Access Memory je pouze implementací funkce Resizeable BAR dostupné ve specifikacích rozhraní PCI. Procesor umí standardně skrz sběrnici PCIe přímo přistupovat jen k 256 MB videopaměti, pomocí této funkce ale může jít i přes tento limit. Technologie je v Linuxu dostupná již od roku 2015, ve Windows se objevila o dva roky později. Doteď ji ale zřejmě nikdo efektivně nevyužíval.

Přímý přístup procesoru k VRAM může snížit množství datových přenosů, zkrátit latenci a celkově zvýšit výkon u paměťově náročných operací. AMD uvádí, že její SAM dokáže při hraní ve 4K zvýšit snímkovou frekvenci o 5 až 11 % v závislosti na hře. To vše přitom bez zásahu vývojářů, funguje to automaticky. Tvůrci her by naopak mohli SAM vytěžit pomocí různých optimalizací.

Klepněte pro větší obrázek
Vliv SAM na sestavě s Radeonem RX 6800 XT a Ryzenem 9 5900 (zdroj: AMD)

Pokud tedy Nvidia nabídne obdobný nárůst nezávisle na desce i procesoru, je to pro hráče jistě dobrá zpráva. A naopak na AMD vyvine tlak, aby její SAM nebyl dostupný jen s určitou kombinací jejího hardwaru.

Podívejte se na představení Radeonů RX 6000:

Diskuze (27) Další článek: Uživatelé PayPalu ve Spojených státech mohou nyní nakupovat, držet a prodávat kryptoměny

Témata článku: Technologie, Hardware, Windows, Linux, Intel, Radeon RX 6000, AMD, Grafické karty, Nvidia, GeForce RTX 3000, GPU, Sam, Procesor, Plachta, PCI, Čipset, SMART Access Memory, GeForce, Radeon


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu