Nvidia | Grafické karty | GeForce RTX 3000

Nvidia chce vzít AMD vítr z plachet. Také bude podporovat „SAM“ zdarma zvyšující výkon

Při představení nových Radeonů RX 6000 nás AMD překvapilo technologií Smart Access Memory. Kdo bude mít některou z podporovaných karet, procesor Ryzen 5000 a čipset X570 nebo B550, dočká se automatického zvýšení herního výkonu. Konkurenční výhoda AMD ale nemusí trvat dlouho.

Nvidia se vyjádřila pro GamerNexus, že technologii na nových GPU rodiny Ampere (tedy kartách GeForce RTX 3000) podporuje také, jen ji pomocí ovladačů povolí později. Zrychlení bude fungovat nejen na procesorech od AMD, ale také na Intelu. Nevyžaduje přitom PCIe 4.0 a zdá se, že není třeba ani žádný zvláštní kompatibilní čipset.

Firma totiž potvrdila, o čem se začalo šeptat hned po uvedení AMD. Smart Access Memory je pouze implementací funkce Resizeable BAR dostupné ve specifikacích rozhraní PCI. Procesor umí standardně skrz sběrnici PCIe přímo přistupovat jen k 256 MB videopaměti, pomocí této funkce ale může jít i přes tento limit. Technologie je v Linuxu dostupná již od roku 2015, ve Windows se objevila o dva roky později. Doteď ji ale zřejmě nikdo efektivně nevyužíval.

Přímý přístup procesoru k VRAM může snížit množství datových přenosů, zkrátit latenci a celkově zvýšit výkon u paměťově náročných operací. AMD uvádí, že její SAM dokáže při hraní ve 4K zvýšit snímkovou frekvenci o 5 až 11 % v závislosti na hře. To vše přitom bez zásahu vývojářů, funguje to automaticky. Tvůrci her by naopak mohli SAM vytěžit pomocí různých optimalizací.

Klepněte pro větší obrázek
Vliv SAM na sestavě s Radeonem RX 6800 XT a Ryzenem 9 5900 (zdroj: AMD)

Pokud tedy Nvidia nabídne obdobný nárůst nezávisle na desce i procesoru, je to pro hráče jistě dobrá zpráva. A naopak na AMD vyvine tlak, aby její SAM nebyl dostupný jen s určitou kombinací jejího hardwaru.

Podívejte se na představení Radeonů RX 6000:

Diskuze (27) Další článek: Uživatelé PayPalu ve Spojených státech mohou nyní nakupovat, držet a prodávat kryptoměny

Témata článku: Technologie, Windows, Hardware, Linux, AMD, Intel, Nvidia, Grafické karty, GeForce RTX 3000, Zdarma, Radeon RX 6000, Čipset, Bude, Procesor, GeForce, GPU, SMART Access Memory, Radeon, Sam, Plachta, Resizable BAR, PCI, Grafické karty na Heureka.czNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale