Hardware | Nvidia

Nvidia chce vrátit herní grafiky hráčům. Plánuje speciální těžební čipy Turing

  • Nvidia chce z těžební horečky získat co nejvíc
  • Zároveň nechce přijít o nejdůležitější segment hráčů
  • Řešením mají být speciální těžební karty Turing

Nvidia oznámila rekordní finanční čtvrtletí a za celý rok 2017 vykázala čisté příjmy ve výši tří miliard dolarů. Významný podíl na velkém meziročním zlepšení má i segment kryptoměn, který je aktuálně bezedným odbytištěm grafických karet.

Z krátkodobého hlediska je to pro Nvidii zlatý důl, z toho dlouhodobého to ale nemusí být udržitelný stav. Ví to rovněž CEO firmy Jen-Hsun Huang. Ten minulý týden na konferenci pro investory mluvil o tom, že kryptoměny jsou reálná věc, která jen tak nezmizí. Zároveň ale dodal, že hráči jsou pro Nvidii v segmentu grafických karet důležitější a podnikne veškeré kroky pro zlepšení dostupnosti produktů. Firma nejdřív trochu neurčitě doporučila obchodníkům, aby upřednostňovali hráče před těžaři. Nyní to ale vypadá na mnohem výraznější počin – vlastní těžařský čip. Měl by nést jméno Turing.

Levnější a efektivnější

Reuters tento týden vydal zprávu o tom, že Nvidia plánuje další architekturu s kódovým označením Turing. Jenže nové grafiky řady GTX 20XX ponesou s velkou pravděpodobností jméno Ampere. Ani Turing však není výmysl a jeho existenci nyní potvrdil web Digitimes, nepůjde však o běžné grafiky, ale speciální čipy právě pro těžaře.

Cíl Nvidie je jasný – vyrobit takovou kartu, která bude efektivnější na obou koncích celého řetězce. Musí být tedy levnější při samotné výrobě a zároveň musí nabídnou nižší koncovou cenu pro těžaře. Výkon při těžbě by přitom měl být minimálně srovnatelný s aktuální generací standardních grafik.

Pokud by se něco takového povedlo, mohla by celá anabáze s nedostatkem herních grafik dopadnout podobně jako před čtyřmi lety. Tehdy byly nahrazeny beznadějně vyprodané karty Radeon R9 jednoúčelovými ASIC čipy. V případě Nvidie se samozřejmě bude jednat o výpočetní kartu, která bude běžně použitelná pro těžbu kterékoliv kryptoměny, nejen jedné konkrétní, pro jejíž algoritmus je vyráběn ASIC.

Další parametry ani případný formát, v jakém bude Nvidia těžařské karty produkovat, samozřejmě neznáme. Podobně jako u herních karet nové řady však můžeme spoléhat na konferenci GTC, kterou Nvidia pořádá na konci března. Právě tam bychom se měli o nových kartách pro hraní i těžbu dozvědět.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (11) Další článek: Snapchat potřebuje přilákat osobnosti i inzerenty, poskytne proto více dat o uživatelích sítě

Témata článku: Hardware, Kryptoměny, Nvidia, Těžba, Výmysl, Kódové označení, Alan Turing, DigitalTrends, SPEC, Zlatý důl, Karta, Významný podíl, Ampere, Těžař, Dolar, Speciální čip, Nvidia Turing, Special, Herní karta, Nová grafika, Výpočetní karta, Grafická karta, Grafika, Herní grafika, Huang