Nvidia | ARM

Nvidia bude mít vlastní procesory. Za 40 miliard dolarů kupuje Arm

  • Nvidia se dohodla se Softbank a koupí od ní Arm za 40 mld. dolarů
  • Část zaplatí v hotovosti, část ve vlastních akciích
  • Značka Arm bude zachována, Nvidia firmě poskytne své technologie

Nvidia se v blízké budoucnosti postaví vedle Intelu a AMD a „pod jednou střechou“ bude navrhovat obecné procesory i grafické čipy. Kalifornská společnost se dohodla s japonskou Softbank a za 40 miliard dolarů od ní koupí Arm Holdings.

Nvidia za britskou společnost zaplatí 21,5 miliardy ve vlastních akciích a 12 miliard v hotovosti. Další 1,5 miliardy dostanou zaměstnanci a až 5 miliard připadne Softbank na základě hospodářských výsledků Armu. Obchod ještě musí schválit regulační úřady v USA, EU, Británii a Číně, dokonáno by mělo být do 18 měsíců.

Sama Softbank za Arm před čtyřmi lety zaplatila 32 miliard. Když započteme osmiprocentní inflaci, obchod by v dnešních dolarech měl hodnotu přibližně 34,5 miliardy. Japonci si nejspíš představovali o něco vyšší zhodnocení.

O Armu se dnes všude mluví. Dominuje v mobilech a tabletech, začíná se mu dařit v superpočítačích nebo serverech a Apple jím chce vystrnadit Intel ze svých počítačů. Jenže Arm je ve výrobním řetězci nízko (nevyrábí ani neprodává čipy, jen licencuje design a instrukční sady), takže nejde o tak výnosný byznys.

Podle finanční zprávy Softbanku se ve fiskálním roce 2019 vyprodukovalo 22,8 miliardy armových čipů. Z prodeje jejich licencí Softbank utržila 206,7 miliardy yenů (1,95 miliardy dolarů) a po odečtení nákladů skončila v zisku 42,8 miliardy yenů (400 milionů dolarů). Počty čipů i tržby meziročně stagnují, ale zisk této divize oproti roku 2018 klesl o dvě třetiny.

Není to továrna na peníze

Armu zůstane název, zaměstnanci i centrála v Cambridgi. Nvidia tam navíc bude chtít vybudovat nový superpočítač a posílí výzkum a vývoj, aby Arm byl relevantní i v časech umělé inteligence, robotiky, samořiditelných vozů a chytrého zdravotnictví.

Nvidií nechce měnit otevřené licenční modely Armu, Američané navíc slibují, že zákazníci budou mít přístup i k jejím technologiím.

Akvizice je ryze strategická či politická a posílí Nvidii, protože rázem na ni bude závislý celý svět. Jen těžko si lze představit, že motivem k nákupu byly zvýšené výdělky. Arm totiž sám o sobě vydělává tak málo, že by se novému majiteli peníze vrátily (při konstantních výsledcích) až za 100 let. Aby Arm vynášel více, musela by Nvidia zdražit licence. To by se však největším odběratelům jako Apple, Qualcomm, Samsung nebo Huawei (zatím) moc nelíbilo.

Kvůli dominanci ale Arm bude pod dozorem antimonopolních úřadů, takže žádné skokové zdražení by si Nvidia nemohla dovolit. A kdyby náhodou její nové podmínky licencování byly příliš nevýhodné, jen by to konkurenty donutilo pořádně dodělat a nasadit alternativní open source architekturu RISC-V.

To by hrozilo i v případě, kdyby Spojené státy uvalily embargo na další zemí nebo konkrétní společnost (viz kauza Huawei). Arm podřízený americké firmě by nemohl poskytovat licence, komu se mu zlíbí.

Procesory od Nvidie

Arm nekupuje ani kvůli tomu, aby mohla dělat vlastní procesory. To může už nyní. Apple nebo Samsung si od Armu licencují pouze instrukční sadu, ale čipy si již navrhují samy, takže se od sebe svou konfigurací i výkonem liší. Nvidii nic nebrání udělat totéž i bez 40miliardového obchodu.

V minulosti to už ostatně udělala. Pro vybrané čipsety Tegra K1 a Tegra X2 vytvořila vlastní procesorová jádra Denver (64-bit ARMv8-A). Její neúspěšnější čipsety Tegra X1, které pohánějí přes 60 milionů konzolí Nintendo Switch, ale obsahují referenční jádra Cortex, který vyvinul a licencoval Arm. Denvery jsou též součástí vývojových a embedded desek Jetson, které se používají v průmyslu a automobilech.

Kde by Nvidia mohla být pro zákazníky přínosná, jsou grafické čipy. Arm si vyvíjí vlastní GPU Mali, který je ale v oboru otloukánek. Grafiky od Applu nebo Qualcommu (Adreno) jsou výkonnější a technologicky pokročilejší. S Mali už došla trpělivost i Samsungu, který již chystá nové čipy ve spolupráci AMD. Mobilní GeForce bychom jistě uvítali, jenže ani k nim Nvidia nepotřebuje celý Arm. Kdyby chtěla, mohla už dávno licencovat svá GPU podobně, jako to teď dělá AMD.

Akvizice Armu ze strany Nvidie je rozhodně velká věc, ale v tuto chvíli zkrátka vůbec nelze odhadnout její důsledky. Skutečný úmysl a přínos či problémy pro zákazníky uvidíme až s odstupem let.

Diskuze (29) Další článek: Otestovali jsme 24 počítačových zdrojů. Třetina nezvládla udávanou zátěž, tři dokonce shořely!

Témata článku: Technologie, Byznys, Apple, AMD, Samsung, Huawei, Intel, Nvidia, USA, Evropská unie, Čipy, Čína, Velká Británie, ARM, Architektura, Qualcomm, Softbank, Jetson, Dolar, GeForce, Cambridge, Nintendo Switch, Cortex, Antimonopolní úřad, Denver


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 7

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 134

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 11

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 70

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 119

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně