NVidia, ATi, Matrox, 3DLabs, SiS - kdo s koho?

Před rokem by nikdo neřekl, že na trhu s grafickými čipy bude tak těsno. Po zániku 3Dfx to vypadalo na monopolní "krutovládu" nVidie, to potvrdilo uvedení technologicky nejvyspělejšího grafického čipu té doby - GeForce 3. Mnoho se však změnilo, nyní do " grafického ringu" vstupuje hned 5 protivníků se zbraněmi těžkého kalibru - NV30, R300, Perhelia, P10 a Xabre. Kdo vyhraje? Dočkáme se levnějších grafických karet?

 

Vzpomínáte se na pionýrské doby grafických 3D akcelerátorů? Říká vám něco 3Dfx Voodoo, Matrox Mystique nebo nVidie NV1? Je tomu už více jak 5 let, když se objevily první 3D akcelerátory, které dokázaly zrychlit hry (převzaly část práce procesoru, prováděly výsledný rendering) a přitom byly zpracované scény mnohem hezčí. Tyto akcelerátory uměly tzv. bilinearní filtrování, které zahlazovalo pixely (textury byly sice rozmazané, ale nikoliv rozpixelované).

Vzpomeňme na slavného Dooma, který vznikl několik let před prvními 3D akcelerátory. Tuto hru poté porovnejte s Quake II, který se objevil na začátku roku 1998 a jako jeden z prvních naplno podporoval 3D akceleraci. Mám slzu v oku, když jsi vzpomenu na první setkání s transparentní vodní hladinou. Bylo to něco úžasného.

začátek 3D éry - Doom

Jedna ze základních charakteristik té doby byla obrovská konkurence na trhu s grafickými kartami a velmi příjemné ceny. Oslavované Voodoo se dalo pořídit za cenu kolem 7000 - 8000 Kč s DPH, což je poloviční cena ve srovnání s dnešními špičkovými kartami. Konkurenčních značek bylo mnoho, jen namátkou připomenu - Rendetion, PowerVR, S3, nVidia (měla velmi špatné začátky), Matrox (měl svou vlajkovou loď Mystique), FireGL, ATi, Trident, Tseng atd. 

Nyní, po delší době téměř monopolní vlády nVidie, konkurence začíná tasit zbraně. Již během minulého roku, ATi uvedla svůj Radeon 8500, který byl oslavován mnohými uživateli. Byla to první vlaštovka, první opravdu konkurenční výrobek k GeForce 3. 

první 3D akcelerace - Quake II

Po uvedení GeForce 4 Ti už sice síla Radeonu 8500 trochu pohasla, ale jsou tady další karty, které by měly být nVidie více než konkurenční. První neočekávaný úder připravuje firma Matrox s čipem G1000 nebo Perhelia, což je dlouho očekávaný nástupce G400, která byla uvedená před více než třemi lety. Dalším želízkem v ohni je P10, což je pokus 3DLabs proniknout na trh konzumních grafických karet a poslední je už delší dobu očekávané SiS Xabre, low-end budoucnosti, který je na výkonnostní i technologické úrovni GeForce 3.

Kromě nováčků bude nadále probíhat boj mezi nVidií a ATi. NVidia má svého favorita v podobě NV30, který se už nebude jmenovat GeForce, a celková architektura bude "zavánět" 3Dfx. ATi bude mít své R300, který se bude možná jmenovat Radeon 9500 nebo 10000, měl by být dvakrát výkonnější než dnešní Radeon 8500.

Témata článku: 3D, Profesionální grafické karty, Nvidia Geforce, Grafická karta, Taste, Velká částka, Očekávaný nástupce, Wolfenstein, Riva, První karta, Grafické rozhraní, Voodoo, Quake, Konkurenční výrobek, ATI, Doom, Hra roku, První hra, Mat, Matrox, TNT, Použitá paměť, Profesionální grafik, Šílenec, Trident


Určitě si přečtěte

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF