Vzpomínáte se na pionýrské doby grafických 3D akcelerátorů? Říká vám něco 3Dfx Voodoo, Matrox Mystique nebo nVidie NV1? Je tomu už více jak 5 let, když se objevily první 3D akcelerátory, které dokázaly zrychlit hry (převzaly část práce procesoru, prováděly výsledný rendering) a přitom byly zpracované scény mnohem hezčí. Tyto akcelerátory uměly tzv. bilinearní filtrování, které zahlazovalo pixely (textury byly sice rozmazané, ale nikoliv rozpixelované).
Vzpomeňme na slavného Dooma, který vznikl několik let před prvními 3D akcelerátory. Tuto hru poté porovnejte s Quake II, který se objevil na začátku roku 1998 a jako jeden z prvních naplno podporoval 3D akceleraci. Mám slzu v oku, když jsi vzpomenu na první setkání s transparentní vodní hladinou. Bylo to něco úžasného.

začátek 3D éry - Doom
Jedna ze základních charakteristik té doby byla obrovská konkurence na trhu s grafickými kartami a velmi příjemné ceny. Oslavované Voodoo se dalo pořídit za cenu kolem 7000 - 8000 Kč s DPH, což je poloviční cena ve srovnání s dnešními špičkovými kartami. Konkurenčních značek bylo mnoho, jen namátkou připomenu - Rendetion, PowerVR, S3, nVidia (měla velmi špatné začátky), Matrox (měl svou vlajkovou loď Mystique), FireGL, ATi, Trident, Tseng atd.
Nyní, po delší době téměř monopolní vlády nVidie, konkurence začíná tasit zbraně. Již během minulého roku, ATi uvedla svůj Radeon 8500, který byl oslavován mnohými uživateli. Byla to první vlaštovka, první opravdu konkurenční výrobek k GeForce 3.

první 3D akcelerace - Quake II
Po uvedení GeForce 4 Ti už sice síla Radeonu 8500 trochu pohasla, ale jsou tady další karty, které by měly být nVidie více než konkurenční. První neočekávaný úder připravuje firma Matrox s čipem G1000 nebo Perhelia, což je dlouho očekávaný nástupce G400, která byla uvedená před více než třemi lety. Dalším želízkem v ohni je P10, což je pokus 3DLabs proniknout na trh konzumních grafických karet a poslední je už delší dobu očekávané SiS Xabre, low-end budoucnosti, který je na výkonnostní i technologické úrovni GeForce 3.
Kromě nováčků bude nadále probíhat boj mezi nVidií a ATi. NVidia má svého favorita v podobě NV30, který se už nebude jmenovat GeForce, a celková architektura bude "zavánět" 3Dfx. ATi bude mít své R300, který se bude možná jmenovat Radeon 9500 nebo 10000, měl by být dvakrát výkonnější než dnešní Radeon 8500.