Grafické karty | Nvidia | Datacentra

Nvidia Ampere: Obří nášup výkonu dostanou nejdřív datacentra, pak ale i běžné počítače

  • Nvidia představila novou architekturu Ampere
  • Základem je 7nm výroba u TSMC
  • Nová architektura několikanásobně zvyšuje výkon při použití tensor jader

Po velmi dlouhé čekání jsme se konečně dočkali nástupce architektury Volta, která vládla serverům, datacentrům a superpočítačům po celém světě. Nvidia Ampere je nová architektura, která se zaměřuje jak na segment serverů, ale oproti architektuře Volta bude společná i pro herní segment. V současné generaci byly herní karty postavené na mírně odlišné architektuře Turing.

Nvidia s novou architekturou Ampere představila i nový čip, který má sám o sobě rekordní hodnoty a ještě více to platí u kompletního serveru DGX A100, jež obsahuje celkem osm těchto čipů. Podíváme se tak na podrobné informace.

GA100 a 54,2 miliardy tranzistorů

Výpočetní karta Nvidia Ampere A100 se pyšní mnoha rekordními parametry, které jsou opravdu důležité pro oblastí, kam cílí -+ servery, datacentra, superpočítače, převážně zaměřené na umělou inteligenci. Základem je obří jádro o velikost 825 mm2 (V100 mělo rozměry 815 mm2), které je složené z 54,2 miliardy tranzistorů. To je téměř 3× více, než bylo u minulé generace Volta (V100), která měla u největšího čipu 21,1 miliardy tranzistorů.

Takto obrovský skok v počtu tranzistorů má za následek hlavně pokročilejší 7nm výroba u TSMC (minulá generace se vyráběla 12nm procesem), ale nutné byly i další optimalizace v hustotě logiky.

Klepněte pro větší obrázek
Nvidia Ampere A100

Kolem čipu se nachází celkem 40 GB rychlé paměti HBM2, která má šířku sběrnice 5 120 bitů a propustnost 1,6 TB/s. Propustnost je tak téměř dvakrát vyšší než u V100 (900 GB/s).

Pokud jde o základní specifikace jádra s frekvencí 1,41 GHz, tam se příliš žádného „wow“ efektu nedočkáme – k dispozici je 6 912 cuda jader a výkon v SP (FP32) je 19,5 TFLOPS, v DP (FP64) pak 9,7 TFLOPS. Starší V100 poskytovala 15,7 TFLOPS, respektive 7,8 TFLOPS.

A kde jsou tedy ty neuvěřitelné skoky ve výkonu? Nvidia se pustila do maximalizace výkonu ve spojení s tensor jádry.

Výkon tensor jader až 20× oproti Volta V100

Nvidia s novou architekturou významně rozšířila podporu výpočtů s různou přesností pomocí tensor jader. Kromě INT4, INT8, BF16, FP16, FP64 přibyl i nový formát TF32, přičemž všechny využívají tensor jádra. A nárůst výkonu je obrovský.

Při porovnání Volta V100 je rozdíl u FP16 125 TFLOPS vs. 312 TFLOPS, respektive dokonce 624 TFLOPS s novou kompresní technikou Sparse. Stejně je tomu u BF16. Špičkový výkon u nového formátu TF32 je 156 TFLOPS, respektive 312 TFLOPS s kompresí.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání výkonu V100 a A100

Nejvyššího výkonu lze dosáhnout při nejnižší přesnosti s využitím tensor jader, u INT8 je to až 624 TOPS, respektive 1 248 TOPS s kompresí a u INT4 pak dokonce 1 248 TOPS a 2 496 TOPS s kompresí. Samotný špičkový výkon při FP16 je oproti Volta více než dvojnásobný – 78 TFLOPS.

Efektivní využití v datacentrech

Jedna karta má spotřebu 400 W a pro propojení více modulů používá nové rozhraní NVLink 3, které má dvojnásobný počet linek a tedy i dvojnásobnou propustnost oproti starší verzi. Konkrétně jde o 12 linek a 600 GB/s.

Ale i jediná karta by mohla být pro řadu použití příliš masivní, takže Nvidia představila novou technologii MIG (Multi Instance GPU), která dokáže čip rozdělit na 7 samostatných virtuálních čipů. To je důležité například pro použití v cloudu nebo efektivní rozdělení výkonu v menších týmech. Každá instance má i rozdělenou paměť, takže při rozdělení na 7 jde o 5 GB na instanci.

Klepněte pro větší obrázek

Pro samostatné použití v rámci karty je určena verze EGX A100 s integrovaným síťovým modulem Mellanox CX6 DX s propustností 100 Gb/s.

DGX A100: superpočítač v krabici s výkonem 5 PFLOPS

Nvidia rovněž představila nový model serverového nodu DGX A100, který obsahuje osm modulů Ampere A100, dva 64jádrové procesore AMD Rome a 1 TB operační paměti DDR4, 15TB rychlého úložiště NVMe SSD a také 9 síťových karet Mellanox ConnectX-6 VPI s propustností 200 Gb/s.

Klepněte pro větší obrázek
Nvidia DGX A100

Nvidia nedávno společnost Mellanox koupila právě pro tyto účely, protože vyvíjí moderní síťové technologie, které jsou klíčové pro nasazení takto výkonných systémů.

Toto „monstrum“ má výkon v FP16 celkem 5 PFLOPS a s INT8 dokonce 10 PFLOPS. Při přesnosti TF32 pak 2,5 PFLOPS a u FP64 pak 156 TFLOPS.

I přes tyto rekordní hodnoty je cena překvapivě nízká – 200 tisíc dolarů, tedy asi 6 milionů korun.

Nvidia rovněž prezentovala rozdíl oproti současné generaci „AI datacentra“. Zatímco teď je ke stejnému výkonu nutné mít 50 DGX-1 systémů s 25 racky, cenovkou 11 milionů dolarů a spotřebou 630 kW, s DGX A100 stačí jeden rack, 1 milion dolarů a spotřeba je 28 kW. Cena za stejný výkon tak mezigeneračně klesla 10× a spotřeba elektrické energie dokonce 20×.

Nvidia DGX A100 Superpod

Aby toho nebylo málo, Nvidia se pochlubila něčím, čemu říká DGX A100 Superpod. Jedná se o systém 140 serverů DGX A100 zahrnující celkem 1 120 výpočetních modulů Ampere A100, které jsou pomocí 15 km optických kabelů propojené rychlostí 280 TB/s. Dohromady je k dispozici 4 PB NVMe SSD a celkový „AI výkon“ je 700 PFLOPS.

Klepněte pro větší obrázek

Výhodou je, že Nvidia je schopná tento superpočítač postavit během pouhých 3 týdnů. Dokonce se pochlubila, že přidala 4 Superpody i do svého datacentra a její lokální superpočítač „SaturnV“ má výkon už 4,6 ExaFLOPS.

Takto vysoký výkon Nvidia využívá pro výzkum umělé inteligence pro vlastní potřebu a produkty. Vše se samozřejmě točí kolem CUDA, technologií jako třeba DLSS 2.0 a budoucí, autonomního řízení a podobně. Nvidia se tak dostává k tak vysokému výpočetnímu výkonu v oblasti umělé inteligence, jako nikdo jiný na světě.

Strašidelná umělá inteligence

Nvidia opět prezentovala i kompletní platformu v rámci softwaru, která se chlubí obrovskému zájmu vývojářů. Připravila si dokonce i efektní video o tom, jak umělá inteligence stále více ovlivňuje různé segmenty našeho života.

Vzhledem k tomu, kolik toho bylo, začalo to být poměrně odstrašující, obzvláště po tom, co na konci videa bylo hlasem oznámeno, že text namluvil hlas umělé inteligence, která zároveň i složila hudbu k celému videu.

Je jasné, že umělá inteligence se nakonec dotkne takřka všech segmentů a Nvidia má našlápnuto v tom, aby byla jedničkou v těch nejnáročnějších aplikacích a hlavně v datacentrech, kde budou hlavní umělé „mozky“.

Na grafické karty s architekturou Ampere si ještě chvíli počkáme. Pokud novou grafiku potřebujete už teď, nenechejte si ujít aktuální vydání Computeru s velkým srovnávacím testem rovnou 21 grafických karet. Vybrat si můžete mezi elektronickým a tištěným vydáním.

Diskuze (5) Další článek: Skupiny záložek v Chromu se blíží. Google je vypustil do beta verze

Témata článku: Technologie, Cloud, Grafické karty, Umělá inteligence, Nvidia, SSD, Ampere, Superpočítače, Strojové učení, TSMC, Datacentra, Architektura, Servery, Datacentrum, Propustnost, Mig, Volta, Inteligence, Čip, Alan Turing, Nová architektura, Jádro, AMD Rom, Mellanox

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači